ЗАЕВ НАЈАВИ ДЕКА СУШТИНСКО РЕШАВАЊЕ НА ПРОБЛЕМОТ СО ИМЕТО МОЖНО Е УШТЕ ВО ПРВАТА ПОЛОВИНА ОД ГОДИНАТА

  ЗАЕВ НАЈАВИ ДЕКА СУШТИНСКО РЕШАВАЊЕ НА ПРОБЛЕМОТ СО ИМЕТО МОЖНО Е УШТЕ ВО ПРВАТА ПОЛОВИНА ОД ГОДИНАТАПремиерот Зоран Заев и министерот за финансии Драган Тевдовски по состанокот во Министерството за финансии. (Фото: М.Златевска)

  Решение на проблемот што Грција го има со нашето име, премиерот Зоран Заев е оптимист дека може да има уште во првата половина на оваа година.

  Тојкажа дека како граѓанин има резерви кон многу прашања, и изјави во врска со решавање на проблемот со името, но дека пријателството кое го развиваат со грчките власти ќе им биде само од полза пред да се влезе во суштинско решавање на проблемот.

  „Верувам дека уште во првата половина на оваа година може да се очекува да се влезе во суштинско решавање на проблемот што Грција го има со нашето име. Ме радува што и во Грција има такво расположение“, кажа Заев.

  Симнете ја мобилната апликација

  ©SDK.MK Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира