ЗОКИ КАЖУВА ДЕКА ЌЕ ИМА ИСТРАГА, КАТАСТРОФА, СЕ ДОПИШУВАЛЕ БОКИ И РЕМЕНСКИ

  ЗОКИ КАЖУВА ДЕКА ЌЕ ИМА ИСТРАГА, КАТАСТРОФА, СЕ ДОПИШУВАЛЕ БОКИ И РЕМЕНСКИФросина Ременски е обвинета во случајот „Меѓународен сојуз“, именуван по невладината организација на Боки 13, и се товари дека му помагала на Боки како високопозиционирано лице во власта на средбите со бизнисмените да ги измами дека ќе гради старечки домови. (Фото: СДК.МК)

  На 24 декември 2018, на Ватсап комуницирале потпретседателката на Собранието Фросина Ременски, која е обвинета во случајот „Меѓународен сојуз“ и обвинетиот во „Рекет“ Бојан Јовановски – Боки 13, што како доказ денеска беше презентирано на судењето од страна на Обвинителството за организиран криминал и корупција.

  Дента, Ременски му пишува на Боки: „Моите информации велат дека утре Апелација ќе одлучи за притворот на Орце“.

  Јованоски ѝ пишува кусо: „Не“, на што таа му враќа: „Дај боже“.

  Потоа таа во друга порака му ги реди имињата на апелационите судии кои требало да одлучуваат за притворот на Камчев: „Сафет, Цветанка Периќ, Јани Нича“.

  Во нова порака таа му пишува на Боки: „Наводно утре ќе одлучуваат за Орце, провери го ова“.

  На 28.6.2019 Ременски му пишува на Боки: „Антонио постави прашање во Собрание. Слушај одговор“.

  Боки: „Што“.

  Ременски: „За Камчев, сега одговара З.З.. На трет канал МРТВ“.

  Боки: „Слушам. Што одговара?“.

  Ременски: „Бог да чува“.

  Боки: „Уште прашува?“.

  Ременски: „Кул!“.

  Во продолжение, Јовановски констатира дека Заев зборува нешто што ним двајца не им се допаѓа.

  Боки: „Па он кажува дека ќе има истрага“.

  Ременски не одговара, а во следната порака, Боки ѝ пишува: „Направи катастрофа“

  Ременски му враќа: „?“.

  Останува непознато дали таа направила катастрофа и ги измешала работите или Заев, според Боки, е тој што направил катастрофа.

  Овие пораки се од вештачењето во МВР на мобилниот на обвинетиот Бојан Јовановски.

  Фросина Ременски е обвинета во случајот „Меѓународен сојуз“, именуван по невладината организација на Боки 13, и се товари дека му помагала на Боки како високопозиционирано лице во власта на средбите со бизнисмените да ги измами дека ќе гради старечки домови и да им земе нов милион евра.

  Судењето за „Меѓународен сојуз“ допрва треба да почне, а ова за „Рекет“ продолжува утре со презентација на нови докази на обвинителството.

  С. К. ДЕЛЕВСКА

  Симнете ја мобилната апликација

  ©SDK.MK Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира