ЕГИПЕТСКИ ЏУДИСТ ИСВИРКАН ОТКАКО ОДБИ ДА СЕ РАКУВА СО ПРОТИВНИК ОД ИЗРАЕЛ

a:1:{s:9:"td_source";s:14:"Рио,(АП)

  ЕГИПЕТСКИ ЏУДИСТ ИСВИРКАН ОТКАКО ОДБИ ДА СЕ РАКУВА СО ПРОТИВНИК ОД ИЗРАЕЛ

  Египетскиот џудист Ислам Ел Шехаби беше гласно исвиркан од публиката на Олимписките игри во Рио по неговиот дуел со Израелецот Ор Сасон, бидејќи одби да се ракува со противникот, што е тежок прекршок на традицијата во спортот.
  Сасон го совлада Ел Шехаби со две фрлања на подот за автоматска победа на околу минута и пол до крајот на борбата. Потоа, кога Сасон ја пружи рака за да се поздрават, но Ел Шахаби се повлече, нишајќи ја главата. Судијата го повика Египќанецот за задолжителното поклонување на крајот од мечот, по што тој само малку се наведна.


  Меѓународната џудо федерација соопшти дека самиот факт што воопшто имало борба помеѓу спортисти од двете земји е знак на голем напредок.
  „Ова е веќе голем напредок што арапски земји се согласуваат да се натпреваруваат со Израел“, изјави портпаролот Николас Меснер.

  Симнете ја мобилната апликација

  ©SDK.MK Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира