СЕ КРАДЕ ОГРАДА ОД ХРАНИЛИШТЕТО ЗА РЕТКИ ПТИЦИ ВО ВИТАЧЕВО

a:2:{s:16:"td_post_template";s:18:"single_template_EU";s:9:"td_source";s:51:"Кавадарци,(САКАМДАКАЖАМ.МК)

  СЕ КРАДЕ ОГРАДА ОД ХРАНИЛИШТЕТО ЗА РЕТКИ ПТИЦИ ВО ВИТАЧЕВО

  Крадци крадат ограда од хранилиштето за мршојадци на висорамнината Витачево кај Кавадарци. Емануел Лисичанец од  Здружението за заштита на природата “Аквила” вели дека веќе по трет пат е украден дел од оградата на хранилиштето. Досега биле украдени повеќе од 150 метри.

  „Луѓето не разбираат дека со оградата ги штитиме токму нив од зарази, а не орлите од нив. За жал, досега никој не одговарал иако двајца беа предупредени од полицајците. Сега повторно на потег е полицијата”, вели Лисичанец и додава дека не знае за што би им служела украдената ограда на крадците.

  „Е, не знам. Заградуваат трла или кокошарници по селата. Инаку, мрежата е обележана со зелена боја и лесно се препознава каде и да ја стават”, вели тој.

  Емануел и татко му Томе редовно им носат кланичен отпад како храна на мршојадците, за да одржат рамнотежа во синџирот на исхрана во природата и да не дозволат да исчезнат ретки птици, од кои некои се наоѓаат и на црвената листа на заштитени видови.

  К. СЕЈФУЛА

  Симнете ја мобилната апликација

  ©SDK.MK Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира