ПЕХАРОТ СЕ ВРАЌА ВО СКОПЈЕ – ВАРДАР ПО ВТОРПАТ ЕВРОПСКИ ПРВАК

  ПЕХАРОТ СЕ ВРАЌА ВО СКОПЈЕ – ВАРДАР ПО ВТОРПАТ ЕВРОПСКИ ПРВАКЌе ѝ овозможат нова луда прослава на Македонија. - Рожерио Мораеш (Фото: ЕПА)

  Пехарот на Лигата на шампионите се враќа во Македонија по две години, а Скопје ја очекува нова луда прослава.

  Ракометарите на Вардар по вторпат ја освоија титулата европски првак откако во финалето на завршниот турнир во Келн го совладаа Веспрем со 27:24, во ситуација кога повторно, како и пред две години, им беше давана етикета на аутсајдер.

  И покрај вчерашното исцрпувачко полуфинале со Барселона, вардарци извлекоа нови сили за решавачкиот дуел со најтрофејниот унгарски тим и го контролираа мечот во неговиот најголем дел.

  Веспрем на моменти се закани во второто полувреме, стигна до еден гол негатива, но остана без шанса за вистински пресврт, бидејќи Вардар ја задржа смиреноста.

  Ова беше последен меч за оваа екипа на Вардар, кој со нова европска титула заокружува едно неверојатно поглавје од својата историја.

  ©SDK.MK Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира

  Коментари