САМО СТАВРЕ ЈАДА ЗАОСТАНА ЕДНА МИНУТА НА ОЛИМПИСКИОТ СПРИНТ

    САМО СТАВРЕ ЈАДА ЗАОСТАНА ЕДНА МИНУТА НА ОЛИМПИСКИОТ СПРИНТУбедливо последен меѓу 79 тркачи. - Ставре Јада (Фото: МОК)

    Македонскиот знаменосец Ставре Јада убедливо го освои последното место во квалификациите за спринтерската трка со класичен стил, што беше негов прв настап на Зимските олимписки игри во Пјонгчанг.

    Тој беше единствениот од 79-темина учесници кој имаше повеќе од една минута заостаток зад првопласираниот Хакола Ристомати. Финецот ја помина патеката за три минути, осум секунди и 54 стотинки, додека на македонскиот нордиец му требаа 4:23,85 минути (+1:15,31). Само уште Тариел Жаркимбаев од Киргистан трчаше над четири минути, но дури и тој беше побрз од Јада за цели 18 секунди.

    ©SDK.MK Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира

    Коментари