БАРСЕЛОНА ЌЕ ЗАБРАНИ СТАРИ АВТОМОБИЛИ ЗА ДА ГО НАМАЛИ ЗАГАДУВАЊЕТО

a:1:{s:9:"td_source";s:38:"Барселона,(Гардијан)

  БАРСЕЛОНА ЌЕ ЗАБРАНИ СТАРИ АВТОМОБИЛИ ЗА ДА ГО НАМАЛИ ЗАГАДУВАЊЕТО

  Барселона ќе забрани пристап во сообраќајот преку работната недела на сите возила постари од 20 години, со цел да ги намали штетнитe емисии до 30% за 15 години.
  Мерката, заедничка иницијатива на Градскиот совет, Каталонската влада и останатите органи на метрополата, ќе стапи во сила на 1 јануари 2019 година, вклучувајќи ја Барселона и 39 соседни општини.

  Според условите на договорот, во шпанскиот град ќе биде забрането возење во работни денови со приватни возила регистрирани пред јануари 1997 година и комбиња регистрирани пред октомври 1994 година.
  Иако забраната не стапува во сила уште две години, управувањето со овие возила ќе биде забрането уште од 1 декември годинава, за време на периодите на високо загадување на воздухот.

  Според Градскиот совет, мерката се очекува да вклучи 106,000 автомобили, што е 7% од вкупниот број автомобили во областа, како и 22,000 камиони (16%).

  Симнете ја мобилната апликација

  ©SDK.MK Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето на авторски содржини (текстови) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира