БОРИС ЏОНСОН ДЕНЕСКА ЌЕ ПОДНЕСЕ ОСТАВКА

  БОРИС ЏОНСОН ДЕНЕСКА ЌЕ ПОДНЕСЕ ОСТАВКАЏонсон сака да остане премиер до изборот на новиот лидер на конзервативците (Фото: АП)

  Британскиот премиер Борис Џонсон денеска ќе поднесе оставка откако се соочи со најголемата криза во својата политичка кариера.

  Како што објави Би-Би-Си, Џонсон денеска ќе се повлече од претседателската позиција во Конзервативната партија, но ќе остане премиер до есен, односно до изборот на новото партиско водство.

  Ова следува откако владата на Џонсон ја напуштија повеќе од 50 членови во изминатите 24 часа.

  Симнете ја мобилната апликација

  ©SDK.MK Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира