ДЕСЕТ ГОДИНИ ЗАТВОР ЗА КОРУПЦИЈА ЗА БРАЗИЛСКИОТ ЕКСПРЕТСЕДАТЕЛ ЛУЛА ДА СИЛВА

  ДЕСЕТ ГОДИНИ ЗАТВОР ЗА КОРУПЦИЈА ЗА БРАЗИЛСКИОТ ЕКСПРЕТСЕДАТЕЛ ЛУЛА ДА СИЛВАЛуиз Инасио Лула да Силва, кој го крена профилот на Бразил на светската сцена како претседател од 2003 до 2010, е осуден зашто тој и неговата сопруга незаконски добиле околу 1,1 милион долари од градежна компанија за реновирање стан на плажа, а за возврат компанијата добила профитабилни договори од Петробрас, државен нафтен гигант (Фото: Њујорк тајмс)

  Поранешниот претседател на Бразил, Луиз Инасио Лула да Силва, е прогласен за виновен за корупција и перење пари и е осуден на речиси 10 години затвор, зачудувачки пад за политичар кој со децении имаше огромно влијание во Латинска Америка. Случајот против Да Силва, кој го крена профилот на Бразил на светската сцена како претседател од 2003 до 2010, произлегува од обвиненијата дека тој и неговата сопруга незаконски добиле околу 1,1 милион долари од градежна компанија за реновирање стан на плажа. За возврат, обвинителите рекоа дека компанијата успеала да добие профитабилни договори од Петробрас, државен нафтен гигант.

  Неговата пресуда го оцрнува наследството на еден од најистакнатите политички личности во Бразил, харизматичен лидер кој израснал во сиромаштија, ја предизвикал воената диктатура и ги негувал глобалните амбиции за својот народ, и помогна да земјата да го добие Светското првенство 2014 и Олимписките игри во 2016.

  „Ова оди подалеку од него и неговата политичка кариера, која е сериозно оштетена. Станува збор за репутацијата на Бразил “, рече Кристофер Сабатини, извршен директор на Глобал Американс, истражувачка група во Њујорк. „Тој беше бренд. Бренд Бразил “.Но, економската среќа во Бразил на крајот се сврте и, затруена од скандали, левичарската работничка партија на Да Силва ја изгуби претседателската функција минатата година, кога во Сенатот имаше импичмен на неговата наследничка што сам ја избра, Дилма Русеф, во борбата за моќ што ја обзеде нацијата.

  Да Силва (71), кој ги нарече обвиненијата против него „фарса“, планира политичко враќање. И покрај повеќекратните наводи за корупција против него, тој ја најави својата намера да се кандидира за претседател на изборите следната година и се смета за водечки кандидат. Пресудата може да биде огромен удар за неговите аспирации.

  Судијата Серхио Моро, кој ја изрече пресуда, рече дека според бразилскиот закон, Да Силва ќе биде неподобен да се кандидира за функцијата двојно подолго од неговата казна или 19 години.

  Симнете ја мобилната апликација

  ©SDK.MK Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира