ИТАЛИЈАНСКИОТ ПРЕМИЕР СИ ДАДЕ ОСТАВКА ПО ПОРАЗОТ НА РЕФЕРЕНДУМОТ, ЕВРОТО ПАДНА ВО ОДНОС НА ДОЛАРОТ

a:1:{s:9:"td_source";s:18:"Рим,(АНСА)

  ИТАЛИЈАНСКИОТ ПРЕМИЕР СИ ДАДЕ ОСТАВКА ПО ПОРАЗОТ НА РЕФЕРЕНДУМОТ, ЕВРОТО ПАДНА ВО ОДНОС НА ДОЛАРОТ

  Италијанскиот премиер Матео Ренци изјави дека дава оставка откако претрпе тежок пораз на референдумот за неговиот план за уставни измени.

  Првите резултати покажаа дека 42-46% од избирачите гласале за неговиот предлог на реформи, наспроти 54-58% што гласале „Не“.

  Десничарските партии не го поддржаа планот на Ренци. Веднаш по објавувањето на резултатите падна вредноста на еврото во однос на американскиот долар.

  Симнете ја мобилната апликација

  ©SDK.MK Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира