ЛОНДОН ОТСТРАНИ СТАТУА НА ТРГОВЕЦ СО РОБОВИ И НАЈАВИ РАСКРСТУВАЊЕ СО СРАМНОТО МИНАТО

  ЛОНДОН ОТСТРАНИ СТАТУА НА ТРГОВЕЦ СО РОБОВИ И НАЈАВИ РАСКРСТУВАЊЕ СО СРАМНОТО МИНАТОГрадоначалникот Садик Кан ќе прави ревизија на сите статуи и имиња на улици во градот (Фото: ПА)

  Лондонските власти ја отстранија статуата на познатиот трговец со робови Роберт Милиген, што со децении стоеше пред Музејот на Лондон Доклендс.

  Градоначалникот Садик Кан објави дека ќе направи ревизија на сите статуи и имиња на улици во градот, при што ќе бидат тргнати сите кои имаат каква било врска со ропството.

  Во неделата, демонстрантите ја урнаа статуата на Едвард Колстон во Бристол и ја фрлија во река.

  „Статуата на Милиген е отстранета за да се исполнат желбите на заедницата“, објавија властите.

  Милиген бил угледен британски трговец со робови од 18. век, кој поседувал две плантажи за шеќер и 526 робови во Јамајка. Додека неговата статуа се отстрануваше, илјадници луѓе се собраа во Оксфорд, барајќи истото да се направи и со статуата на империјалистот Сесил Роудс.

  „Лондон мора да се соочи со непријатната вистина за своите историски врски со ропството“, кажа Кан.

  Симнете ја мобилната апликација

  ©SDK.MK Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира