МАКРОН ЈА ПОВИКА РУСКАТА ПРАВОСЛАВНА ЦРКВА ДА МУ СЕ СПРОТИСТАВИ НА ПУТИН ЗА ВОЈНАТА ВО УКРАИНА

  МАКРОН ЈА ПОВИКА РУСКАТА ПРАВОСЛАВНА ЦРКВА ДА МУ СЕ СПРОТИСТАВИ НА ПУТИН ЗА ВОЈНАТА ВО УКРАИНАМакрон и италијанскиот претседател Серџо Матарела на конференцијата „Крик за мир“ во Рим. (Фото: АП)

  Францускиот претседател Емануел Макрон денеска рече дека Руската православна црква дозволува да биде манипулирана од властите во земјата за да ја оправдаат нивната војна во Украина и ја повика да се спротивстави на таквиот притисок. Макрон, кој е во официјална посета на Италија, беше главен говорник на меѓународната конференција организирана од италијанската заедница Сант Егидио, светска мировна и добротворна групација ширум светот. Вториот човек на Руската православна црква, митрополитот Антониј, седеше во првиот ред на конференциската сала со другите верски водачи додека зборуваше Макрон.

  Францускиот претседател ѝ посвети на Украина голем дел од говорот на конференцијата, чиј наслов е „Крик за мир“.

  Патријархот Кирил, поглаварот на Руската православна црква, даде ентузијастичка поддршка за руската инвазија на Украина, која патријархот ја смета за бедем против Западот што тој го нарекува декадентен. Свесен за блискоста на Кирил со Путин, папата Фрањо досега залудно се обидуваше да се сретне со патријархот за време на војната.

  „Верските водачи исто така имаат улога на отпор кога ќе се соочат со глупоста на овие настани“, рече Макрон, мислејќи на војната во Украина. „Добро знаеме како православната религија денес се манипулира од оние кои се на власт во Русија за да ги оправдаат своите постапки“, рече Макрон. „Овде е потребен отпор“.

  Макрон рече дека отпорот значи „никогаш да не се оправдуваш, никогаш да не паѓаш во стапицата, да не поддржуваш политички проекти кои имаат тенденција да го негираат достоинството на секој поединец“.

  Ројтерс побара коментар од митрополитот Антониј во конференциската сала по говорот на Макрон, но тој одби да коментира.

  Ставот на Кирил за Украина предизвика раздор со Ватикан и предизвика внатрешен бунт што доведе до прекинување на врските на некои локални православни цркви со Руската православна црква.

  Франција постојано ја нагласува важноста на западните дипломатски канали за Москва да бидат отворени откако руските сили ја нападнаа Украина на 24 февруари и во друг дел од својот говор, Макрон рече дека верува оти има шанса за мир во Украина, иако Русија предупреди дека конфликтот може да ескалира.

  Симнете ја мобилната апликација

  ©SDK.MK Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето на авторски содржини (текстови) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира