МАКРОН И ЛЕ ПЕН ОДАТ ВО ВТОРИОТ КРУГ ОД ИЗБОРИТЕ ВО ФРАНЦИЈА, ПОКАЖАА ПРВИЧНИТЕ РЕЗУЛТАТИ

    МАКРОН И ЛЕ ПЕН ОДАТ ВО ВТОРИОТ КРУГ ОД ИЗБОРИТЕ ВО ФРАНЦИЈА, ПОКАЖАА ПРВИЧНИТЕ РЕЗУЛТАТИПредизборните анкети испаднаа точни и првите две места во првиот круг ги освоија Емануел Макрон и Марин Ле Пен. (Фото: АП)

    Првата официјална проценка за првиот круг од претседателските избори во Франција покажа дека независниот кандидат од центарот Емануел Макрон освоил 23,7 од гласовите, додека десничарската кандидатка од Националниот фронт Марин Ле Пен освоила 21,7 отсто и двајцата се квалификуваа во вториот круг на 7 мај.

    Конзервативецот Фијон и левичарот Меленшон имаат по 19,5 отсто, а кандидатот на Социјалистите Амон е далеку назад со 6,5 отсто.

    Симнете ја мобилната апликација

    ©SDK.MK Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира