НОРВЕШКАТА ВОЈСКА БАРА РЕГРУТИТЕ ДА ГИ ВРАТАТ ГАЌИТЕ, ГРАДНИЦИТЕ И ЧОРАПИТЕ ПО СЛУЖЕЊЕТО НА ВОЕНИОТ РОК

  НОРВЕШКАТА ВОЈСКА БАРА РЕГРУТИТЕ ДА ГИ ВРАТАТ ГАЌИТЕ, ГРАДНИЦИТЕ И ЧОРАПИТЕ ПО СЛУЖЕЊЕТО НА ВОЕНИОТ РОКВоениот рок е задолжителен во Норвешка и за мажи и за жени и трае меѓу 12 и 19 месеци (Фото: АФП)

  На регрутите во Норвешка им е наредено да ги вратат долната облека, чорапите и градниците по отслужувањето на воениот рок за да можат да ги користат следните генерации војници. Ова следува откако норвешката војска призна дека се бори со намалени залихи, делумно и како последица на пандемијата.

  „Поради предизвикувачка ситуација со залихите, овој потег е неопходен бидејќи обезбедува поголемо количество облека за регрутите кои го почнуваат воениот рок. Со соодветни проверки и чистење, повторната употреба на облеката се смета за адекватна и здрава практика“, објави Норвешката организација за воена логистика.

  До неодамна, околу 8.000 мажи и жени кои секоја година го служеа воениот рок ја враќаа облеката, но не и долната облека и чорапите. Воениот рок е задолжителен во Норвешка и за мажи и за жени и трае меѓу 12 и 19 месеци.

  Списанието на норвешката војска „Форсваретс форум“ тврди дека ова не е првпат вооружените сили да се соочуваат со недостиг од залихи и дека проблемот е присутен веќе со години. Во јуни 2020 недостигала една третина од облеката и опремата на војниците.

  Симнете ја мобилната апликација

  ©SDK.MK Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето на авторски содржини (текстови) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира