НУЛАНД ЈА ПОЧНА БАЛКАНСКАТА ТУРНЕЈА СО ПОВИК ЗА ВЛАДЕЕЊЕ НА ПРАВОТО И БОРБА ПРОТИВ КОРУПЦИЈАТА

a:1:{s:9:"td_source";s:24:"Приштина,(АП)

  НУЛАНД ЈА ПОЧНА БАЛКАНСКАТА ТУРНЕЈА СО ПОВИК ЗА ВЛАДЕЕЊЕ НА ПРАВОТО И БОРБА ПРОТИВ КОРУПЦИЈАТА

  САД ги повикуваат земјите од Западен Балкан да ги интензивират напорите за ги консолидираат своите демократии.

  Помошник државниот секретар на САД, Викторија Нуланд денеска ја започна балканската турнеја со посета на Косово, по што ќе следат и посетите на Албанија, Македонија и Србија.  Таај ја повика Приштина да го продолжи дијалогот со Србија и да ја одобри демаркација на границата со Црна Гора, што е клучен чекор за да се убедат земјите членки на ЕУ да го укине визниот режим за косовските граѓани, соопшти кабинетот на претседателот на Хашим Тачи.

  Нуланд ги повика лидерите да го зајакнат владеењето на правото, правосудството и борбата против корупцијата и организираниот криминал кои се од  “фундаментално значење за напредокот на Косово. ”

   

  Симнете ја мобилната апликација

  ©SDK.MK Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира

  Коментари