ОПОЗИЦИЈАТА ЗАПАЛИ ОГАН И ФРЛИ ЧАДНИ БОМБИ ВО АЛБАНСКИОТ ПАРЛАМЕНТ НА РАСПРАВАТА ЗА БУЏЕТОТ

  ОПОЗИЦИЈАТА ЗАПАЛИ ОГАН И ФРЛИ ЧАДНИ БОМБИ ВО АЛБАНСКИОТ ПАРЛАМЕНТ НА РАСПРАВАТА ЗА БУЏЕТОТЕден пратеник запали мал оган среде салата, кој беше брзо беше изгаснат и беше спречено негово ширење (Фото: АП)

  Албанската опозиција фрли чадни бомби и предизвика мал пожар среде парламентарната сала во неуспешен обид да го спречи изгласувањето на буџетот за 2024 година.

  Пратениците кои протестираа натрупаа столчиња во центарот на парламентот и го исполнија воздухот со црвен, зелен и виолетов чад, додека обезбедувањето се трудеше да ги држи подалеку од премиерот Еди Рама. Еден пратеник запали мал оган, кој брзо беше изгаснат и беше спречено негово ширење.

  Лидерот на опозицијата Сали Бериша ја обвини владата дека се обидува да ја замолчи опозицијата во парламентот, во кој Социјалистичка партија на Рама го има мнозинството.

  Нема назад во оваа битка. Нашата цел е да донесеме плурализам во парламентот“, изјави Бериша.

  Минатиот месец, Бериша и неговиот зет беа обвинети за корупција поврзана со договор за земјиште за спортски терени. Неговиот зет беше уапсен, додека Бериша го избегна тоа зашто го штити имунитет.

  Симнете ја мобилната апликација

  ©SDK.MK Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето на авторски содржини (текстови) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира