Таг: Албанија

1 2 3 14 10 / 131 НАПИСИ
СЕКОЈ НАПАД НА КОСОВО Е НАПАД НА АЛБАНИЈА, КАЖА ПРЕМИЕРОТ РАМА

СЕКОЈ НАПАД НА КОСОВО Е НАПАД НА АЛБАНИЈА, КАЖА ПРЕМИЕРОТ РАМА

Албанскиот премиер Еди Рама изјави дека секој напад на Косово е и напад на Албанија. Гостувајќи на телевизијата „АТВ“, Рама кажа дека Косово не е само ...
АЛБАНСКИОТ ТУРИСТИЧКИ ЦЕНТАР СВЕТИ ЈОВАН ЌЕ ПРИМА МИГРАНТИ ОД ИТАЛИЈА СО ДОГОВОРОТ КОЈ УТРЕ ЌЕ БИДЕ РАТИФИКУВАН

АЛБАНСКИОТ ТУРИСТИЧКИ ЦЕНТАР СВЕТИ ЈОВАН ЌЕ ПРИМА МИГРАНТИ ОД ИТАЛИЈА СО ДОГОВОРОТ КОЈ УТРЕ ЌЕ БИДЕ РАТИФИКУВАН

Пристаништето Шенѓин (Свети Јован), во кое порано беше сместена албанската морнарица, ќе прима мигранти од Африка, Азија и Блиски Исток кои Италија ќе ...
МАКЕДОНЦИТЕ ВО АЛБАНИЈА БАРААТ ДА СЕ ПРОШИРИ ИСТРАГАТА ЗА БУГАРСКИТЕ  ПАСОШИ И ДА СЕ ЗАБРАНИ ДЕЈСТВУВАЊЕТО НА ФОНДАЦИЈАТА НА ВРАБЕВСКИ

МАКЕДОНЦИТЕ ВО АЛБАНИЈА БАРААТ ДА СЕ ПРОШИРИ ИСТРАГАТА ЗА БУГАРСКИТЕ ПАСОШИ И ДА СЕ ЗАБРАНИ ДЕЈСТВУВАЊЕТО НА ФОНДАЦИЈАТА НА ВРАБЕВСКИ

Истрагата за мрежата вмешана во бизнисот со бугарски пасоши во Албанија, при што за пари се набавувале документи за бугарско потекло од општински служ ...
ТРКИ СО МОТОРНИ ЧАМЦИ ВО ОХРИДСКОТО ЕЗЕРО Е ЕКО НАСИЛСТВО, ВЕЛАТ ЗА СВЕТСКОТО ПРВЕНСТВО ВО ПОГРАДЕЦ НАД 50 НЕВЛАДИНИ И ИНСТИТУЦИИ ОД МАКЕДОНИЈА И АЛБАНИЈА

ТРКИ СО МОТОРНИ ЧАМЦИ ВО ОХРИДСКОТО ЕЗЕРО Е ЕКО НАСИЛСТВО, ВЕЛАТ ЗА СВЕТСКОТО ПРВЕНСТВО ВО ПОГРАДЕЦ НАД 50 НЕВЛАДИНИ И ИНСТИТУЦИИ ОД МАКЕДОНИЈА И АЛБАНИЈА

Да се почитуваат законите во Македонија и Албанија со кои се штити Охридското Езеро и да се спречи одржувањето на трката со брзи моторни чамци од сери ...
20 УКРАДЕНИ ИКОНИ СЕ ВРАТИЈА ВО МАКЕДОНИЈА, СЕ ПЛАНИРА НОВ ПРОЦЕС ЗА ВРАЌАЊЕ НА УШТЕ 37 ИКОНИ ОД АЛБАНИЈА

20 УКРАДЕНИ ИКОНИ СЕ ВРАТИЈА ВО МАКЕДОНИЈА, СЕ ПЛАНИРА НОВ ПРОЦЕС ЗА ВРАЌАЊЕ НА УШТЕ 37 ИКОНИ ОД АЛБАНИЈА

Дваесет икони кои им припаѓаат на македонските цркви и манастири, а кои пред десетина години биле украдени од земјава и нелегално изнесени, денеска во ...
ШПАНСКАТА ПОЛИЦИЈА ЗАПЛЕНИ 11 ТОНИ КОКАИН НА АЛБАНСКАТА МАФИЈА

ШПАНСКАТА ПОЛИЦИЈА ЗАПЛЕНИ 11 ТОНИ КОКАИН НА АЛБАНСКАТА МАФИЈА

Единаесет тони кокаин увезени од албанските криминални организации се запленети во Шпанија во две операции, објави шпанската полиција, истакнувајќи ја ...
АЛБАНСКАТА ВЛАДА ПОСТИГНА ДОГОВОР СО ИЗВРШНАТА ДИРЕКТОРКА НА „ОПЕНАИ“ МИРА МУРАТИ И ЌЕ КОРИСТИ ВЕШТАЧКА ИНТЕЛИГЕНЦИЈА ЗА ПОБРЗ ПРИЕМ ВО ЕУ

АЛБАНСКАТА ВЛАДА ПОСТИГНА ДОГОВОР СО ИЗВРШНАТА ДИРЕКТОРКА НА „ОПЕНАИ“ МИРА МУРАТИ И ЌЕ КОРИСТИ ВЕШТАЧКА ИНТЕЛИГЕНЦИЈА ЗА ПОБРЗ ПРИЕМ ВО ЕУ

Албанската влада ќе го користи ЧетГПТ за да преведе илјадници страници со законски мерки и одредби на Европската Унија на албански јазик и потоа да ги ...
ПРИВЕДЕНО ЛИЦЕТО КОЕ ГО СИМНА ЗНАМЕТО НА МПЦ ВО МАНАСТИРОТ НА ПОПОВА ШАПКА И ПОСТАВИ АЛБАНСКО ЗНАМЕ

ПРИВЕДЕНО ЛИЦЕТО КОЕ ГО СИМНА ЗНАМЕТО НА МПЦ ВО МАНАСТИРОТ НА ПОПОВА ШАПКА И ПОСТАВИ АЛБАНСКО ЗНАМЕ

Вчеравечер свештеник пријавил во полиција дека било симнато знамето на Македонската православна црква-Охридска архиепископија кое е поставено на јарбо ...
И ПОКРАЈ НАЈАВИТЕ ЗА ГРЧКО ВЕТО, ОПТИМИСТ СУМ ДЕКА АЛБАНИЈА ЌЕ ВЛЕЗЕ ВО ЕУ, РЕЧЕ ПРЕТСЕДАТЕЛОТ БЕГАЈ ВО БИТОЛА

И ПОКРАЈ НАЈАВИТЕ ЗА ГРЧКО ВЕТО, ОПТИМИСТ СУМ ДЕКА АЛБАНИЈА ЌЕ ВЛЕЗЕ ВО ЕУ, РЕЧЕ ПРЕТСЕДАТЕЛОТ БЕГАЈ ВО БИТОЛА

Албанскиот претседател Бајрам Бегај, при посетата на Битола по повод 115-годишнината од унифицирањето на албанската азбука, рече дека е оптимист за ев ...
ОПОЗИЦИЈАТА ЗАПАЛИ ОГАН И ФРЛИ ЧАДНИ БОМБИ ВО АЛБАНСКИОТ ПАРЛАМЕНТ НА РАСПРАВАТА ЗА БУЏЕТОТ

ОПОЗИЦИЈАТА ЗАПАЛИ ОГАН И ФРЛИ ЧАДНИ БОМБИ ВО АЛБАНСКИОТ ПАРЛАМЕНТ НА РАСПРАВАТА ЗА БУЏЕТОТ

Албанската опозиција фрли чадни бомби и предизвика мал пожар среде парламентарната сала во неуспешен обид да го спречи изгласувањето на буџетот за 202 ...
1 2 3 14 10 / 131 НАПИСИ