ОРБАН ПОБАРА УКИНУВАЊЕ НА ЕВРОПСКИОТ ПАРЛАМЕНТ

  ОРБАН ПОБАРА УКИНУВАЊЕ НА ЕВРОПСКИОТ ПАРЛАМЕНТОрбан предложи формирање нов парламент кој би се состоел од националните делегати (Фото: Гети)

  Унгарскиот премиер Виктор Орбан побара Европскиот парламент да биде укинат. Тој кажа дека неодамнешниот скандал во парламентот покажал дека антикорупциските заштитни мерки целосно пропаднале.

  „Ако сакаме да ја вратиме вербата на јавноста, време е да го укинеме Европскиот парламент“, изјави Орбан.

  Тој предложи формирање нов парламент, кој би се состоел од националните делегати.

  „Тоа би гарантирало поголем надзор, одговорност и кредибилитет. Вратете им ја контролата на земјите-членки“, порача Орбан.

  Корупцискиот скандал популарно наречен Катаргејт со недели го тресе Европскиот парламент. Меѓу европските функционери кои се истражуваат дека лобирале за Катар во ЕУ е и поранешната потпретседателка Ева Каили.

  Симнете ја мобилната апликација

  ©SDK.MK Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето на авторски содржини (текстови) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира