ПЕТМИНА УБИЕНИ ВО СИНАГОГА ВО ЕРУСАЛИМ

  ПЕТМИНА УБИЕНИ ВО СИНАГОГА ВО ЕРУСАЛИМНапаѓачот бил убиен од безбедносните служби додека бегал од местото на настанот (Фото: Гети)

  Најмалку пет луѓе се убиени во синагога во Источен Ерусалим. Израелските итни служби кажаа дека има вкупно десет жртви, од кои две биле во критична состојба.

  Полицијата кажа дека напаѓачот е „неутрализиран“ и го опиша пукањето како терористички напад. Локалните медиуми објавија дека напаѓачот бил убиен од безбедносните служби додека бегал од местото на настанот.

  Ова следува ден откако при упадот на израелската војска во Џенин на окупираниот Западен Брег беа убиени деветмина Палестинци, меѓу кои и цивили, по што Израел и палестинските милитанти меѓусебно се ракетираа.

  Симнете ја мобилната апликација

  ©SDK.MK Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира