ПОЛНИ СМЕ, НЕ МОЖЕМЕ ДА ПРИМИМЕ ПОВЕЌЕ, КАЖА ТРАМП ПРИ ПОСЕТАТА НА ГРАНИЦАТА СО МЕКСИКО

  ПОЛНИ СМЕ, НЕ МОЖЕМЕ ДА ПРИМИМЕ ПОВЕЌЕ, КАЖА ТРАМП ПРИ ПОСЕТАТА НА ГРАНИЦАТА СО МЕКСИКОТрамп најави економски казни за Мексико ако не помогне во запирањето на имигрантите (Фото: АП)

  Доналд Трамп ја посети границата со Мексико во Калифорнија и уште еднаш повтори дека американскиот имиграциски систем е преоптоварен и мора да се запрат илегалните поминувања.

  „Имаме вонредна состојба на нашата јужна граница. Тоа е неверојатен наплив, што го преоптоварува нашиот имиграциски систем. Ова ќе го кажам првпат: не можеме да примиме повеќе, нашата земја е полна“, кажа Трамп.

  Тој посети секција од граничната бариера, за која кажа дека е нова, иако, всушност, станува збор за долго планирана замена. Во меѓувреме, администрацијата на Трамп нема изградено ниту еден километар од најавениот и планиран ѕид.

  Во обид да се справи со имигрантите, Трамп досега ја ангажираше војската, прогласи вонредна состојба за да добие средства за изградба на ѕидот и се закани дека целосно ќе ја затвори границата, а на заминување од Калифорнија, упати нова закана кон Мексико.

  „Ако не помогнат, ќе воведам тарифи од 25% на сите автомобили што се прават во Мексико. Исто така, размислувам да воведам економски казни за сета дрога што влегува преку јужната граница и ги убива нашите луѓе“, кажа Трамп.

  Симнете ја мобилната апликација

  ©SDK.MK Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира