Таг: Мексико

1 2 3 4 10 / 40 НАПИСИ
МЕКСИКАНСКАТА ПОЛИЦИЈА ПРОНАЈДЕ 45 ВРЕЌИ СО ЧОВЕЧКИ ОСТАТОЦИ

МЕКСИКАНСКАТА ПОЛИЦИЈА ПРОНАЈДЕ 45 ВРЕЌИ СО ЧОВЕЧКИ ОСТАТОЦИ

Мексиканските власти кажаа дека пронашле 45 вреќи кои содржат човечки остатоци во клисура близу западниот град Гвадалахара. Полицијата ги пронашла тел ...
САД И МЕКСИКО БАРААТ СЗО ДА ПРОГЛАСИ ВОНРЕДНА СОСТОЈБА ПОРАДИ ПОЈАВА НА ГАБИЧЕН МЕНИНГИТИС ПО КОЗМЕТИЧКИ ОПЕРАЦИИ

САД И МЕКСИКО БАРААТ СЗО ДА ПРОГЛАСИ ВОНРЕДНА СОСТОЈБА ПОРАДИ ПОЈАВА НА ГАБИЧЕН МЕНИНГИТИС ПО КОЗМЕТИЧКИ ОПЕРАЦИИ

Американските и мексиканските власти ја повикаа Светската здравствена организација (СЗО) да прогласи вонредна состојба во јавното здравство поради пој ...
РАКОТВОРЦИТЕ ВО МЕКСИКО ПРАВАТ ФИГУРИ НА ЈУДА КОИ СЕ ПАЛАТ НА ВЕЛИКА САБОТА

РАКОТВОРЦИТЕ ВО МЕКСИКО ПРАВАТ ФИГУРИ НА ЈУДА КОИ СЕ ПАЛАТ НА ВЕЛИКА САБОТА

По два месеца напорна работа за склопување и сликање картонски фигури слични на ѓавол, популарно познати како „Јуда“, мексиканската ракотворка Марсела ...
ПО ШЕСТ ОЛИМПИЈАДИ И 20 СВЕТСКИ ПРВЕНСТВА, МЕКСИКАНСКИОТ ПРИНЦ ФОН ХОХЕНЛОХЕ ЈА ЗАВРШИ СКИЈАЧКАТА КАРИЕРА НА 64 ГОДИНИ

ПО ШЕСТ ОЛИМПИЈАДИ И 20 СВЕТСКИ ПРВЕНСТВА, МЕКСИКАНСКИОТ ПРИНЦ ФОН ХОХЕНЛОХЕ ЈА ЗАВРШИ СКИЈАЧКАТА КАРИЕРА НА 64 ГОДИНИ

На 64 години, мексиканскиот принц Хубертус фон Хохенлохе-Лангенбург во петокот настапи на своето 20. светско првенство во скијање и сега кажа дека тоа ...
МЕКСИКО ЈА ЗАПРЕ ЕКСТРАДИЦИЈАТА НА СИНОТ НА ЕЛ ЧАПО ВО САД, ПРИ ЧИЕ АПСЕЊЕ ЗАГИНАА 29 ЛУЃЕ

МЕКСИКО ЈА ЗАПРЕ ЕКСТРАДИЦИЈАТА НА СИНОТ НА ЕЛ ЧАПО ВО САД, ПРИ ЧИЕ АПСЕЊЕ ЗАГИНАА 29 ЛУЃЕ

Мексиканскиот федерален суд ја запре екстрадицијата на синот на озлогласениот нарко бос Ел Чапо во САД, откако тој беше уапсен во операцијата на безбе ...
УАПСЕН СИНОТ НА НАРКО БОСОТ ЕЛ ЧАПО, ВО НАСИЛСТВАТА ВО КУЛИЈАКАН ПУКАНО И НА АВИОН

УАПСЕН СИНОТ НА НАРКО БОСОТ ЕЛ ЧАПО, ВО НАСИЛСТВАТА ВО КУЛИЈАКАН ПУКАНО И НА АВИОН

Синот на озлогласениот мексикански нарко бос Ел Чапо е уапсен во Синалоа, додека во оваа сојузна држава избија насилства. Градоначалникот на Кулијакан ...
СЕ ПРЕВРТЕ КАМИОН СО МИГРАНТИ ВО МЕКСИКО, НАЈМАЛКУ 53 ЗАГИНАТИ

СЕ ПРЕВРТЕ КАМИОН СО МИГРАНТИ ВО МЕКСИКО, НАЈМАЛКУ 53 ЗАГИНАТИ

Најмалку 53 луѓе загинаа, а десетици се повредени откако се преврте камион во јужно Мексико. Во камионот имало повеќе од 100 луѓе, за кои властите каж ...
ВОЗ ПАДНА ВРЗ АВТОМОБИЛИ ОТКАКО СЕ УРНА НАДЗЕМЕН ПРЕМИН ОД МЕТРОТО ВО МЕКСИКО СИТИ, НАЈМАЛКУ 15 МРТВИ

ВОЗ ПАДНА ВРЗ АВТОМОБИЛИ ОТКАКО СЕ УРНА НАДЗЕМЕН ПРЕМИН ОД МЕТРОТО ВО МЕКСИКО СИТИ, НАЈМАЛКУ 15 МРТВИ

Најмалку 15 луѓе загинаа откако се урна издигнат дел од метрото во Мексико Сити, при што возот падна врз автомобили на прометна сообраќајница. Официја ...
ДРАГИ РАШКОВСКИ СИ ПОДНЕСЕ ОСТАВКА ОД СЕКРЕТАР ЗА МОНИТОРИНГ И ПОДДРШКА НА ВЛАДАТА

ДРАГИ РАШКОВСКИ СИ ПОДНЕСЕ ОСТАВКА ОД СЕКРЕТАР ЗА МОНИТОРИНГ И ПОДДРШКА НА ВЛАДАТА

Поранешниот генерален секретар на Владата Драги Рашковски си поднесе оставка од функцијата Секретар за мониторинг и поддршка на институциите при реали ...
МЕКСИКО ГО РЕВИДИРАШЕ БРОЈОТ НА ПОЧИНАТИ ОД КОВИД-19, БРОЈКАТА ПОРАСНА ЗА 60% НА 320.000

МЕКСИКО ГО РЕВИДИРАШЕ БРОЈОТ НА ПОЧИНАТИ ОД КОВИД-19, БРОЈКАТА ПОРАСНА ЗА 60% НА 320.000

Мексиканската влада призна дека вистинскиот број на починати од ковид-19 е 321.000, речиси 60 отсто повеќе од официјалната бројка од 201.429. Во Мекси ...
1 2 3 4 10 / 40 НАПИСИ