ПОРАДИ ПОГРЕШНА ВРЕМЕНСКА ПРОГНОЗА ПРОПАДНА ОГНОМЕТОТ НА ОРБАН, ОТПУШТЕНИ ДВАЈЦА ШЕФОВИ НА МЕТЕОРОЛОШКАТА СЛУЖБА

  ПОРАДИ ПОГРЕШНА ВРЕМЕНСКА ПРОГНОЗА ПРОПАДНА ОГНОМЕТОТ НА ОРБАН, ОТПУШТЕНИ ДВАЈЦА ШЕФОВИ НА МЕТЕОРОЛОШКАТА СЛУЖБАСпектаклот за националниот празник Денот на Свети Стефан беше одложен поради прогноза за невреме во Будимпешта кое не се случи; - Од огнометот во 2021. (Фото: Гети)

  Двајцата врвни унгарски експерти за временска прогноза се отпуштени поради погрешна временска прогноза што предизвика политички метеж. Прогласен за „најголемиот огномет во Европа“ беше предвиден за саботата вечер, за да се прослави националниот празник Денот на Свети Стефан. Но, седум часа пред закажаниот почеток, владата го одложи настанот, повикувајќи се на предупредувања за екстремни временски услови. Времето, сепак, остана мирно – и поради тоа се отпуштени шефот и заменик-шефот на метеоролошката служба.

  Околу 40.000 огномети беа подготвени да бидат лансирани од 240 точки вдолж 5 километри на реката Дунав во центарот на Будимпешта, спектакл што обично го гледаат до два милиона луѓе. Владата го одложи настанот за една недела поради предупредувањата за екстремни временски услови кои ги доби од службата.

  Но, невреме што Националната метеоролошка служба го предвиде за Будимпешта го промени правецот и погоди делови од источна Унгарија, а целосно го пропушти главниот град. Службата објави јавно извинување на нејзината фејсбук страница во неделата, објаснувајќи дека се случил „најмалку веројатниот“ исход и дека неизвесноста е дел од временската прогноза. Но, веќе беше доцна. Вчера, министерот за иновации Ласло Палковиц ги отпушти шефовите на службите.

  Реакциите во Унгарија се различни. Речиси 100.000 луѓе потпишаа петиција, барајќи да се откаже огнометот во време на војна во соседна Украина и штедење дома. Владините поддржувачи, сепак, беа бесни на наводната неспособност на прогнозерите и се надеваат дека спектаклот сега ќе се одржи како што е планирано следната сабота.

  Симнете ја мобилната апликација

  ©SDK.MK Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира