РЕЧНА БРАНА ДЕЛУМНО СЕ УРНА ПО ГОЛЕМИТЕ ПОПЛАВИ ВО НОРВЕШКА

  РЕЧНА БРАНА ДЕЛУМНО СЕ УРНА ПО ГОЛЕМИТЕ ПОПЛАВИ ВО НОРВЕШКАЕнергетската брана на реката Глома не можеше да ги отвори испустите откако се поплави контролната соба. (Фото: ЕПА)

  Браната на река делумно се урна денеска во норвешка, по што водата блика низ отворената дупка во структурата по неколкудневните тешки поплави. Енергетската брана на реката Глома, најголемиот испуст во Норвешка, не можеше да ги отвори испустите откако се поплави контролната соба. Се чини дека по пробивањето водата тече низ неа на контролиран начин, соопшти претпријатието што ја стопанисува. Засега нема знаци за големи поплави низводно, изјави портпаролот на полицијата.

  Полицијата претходно размислуваше со експлозив да прочисти еден од отворите на 45-годишната брана за да се намали притисокот на водата, но одлучи да не го стори тоа бидејќи експлозијата би била тешко да се контролира.

  Норвешка евакуираше илјадници луѓе бидејќи реките се на највисоко ниво во последните 50 години, а домовите и деловните објекти се потопени или однесени од лизгање на земјиштето. Главните патишта се затворени, а железничките услуги прекинати низ широки делови на јужна Норвешка, бидејќи реките се излеаја од коритата. Властите предупредија на нови поплави во наредните денови, бидејќи водата се движи кон пониските крајбрежни региони.

  Железнички мост се урна на линијата што го поврзува Осло со Трондхајм, третиот по големина град во Норвешка, но нема опасност бидејќи возовите се во прекин од понеделникот. Округот Инландет, една од најтешко погодените области во Норвешка, рече дека многу луѓе биле изолирани од поплавите и дека спасувачите можеби нема да можат да дојдат до оние на кои им е потребна помош.

  „Ние сме во вонредна ситуација од национални димензии“, рече во изјавата градоначалникот на Инландет, Ауд Хов.

  Владата денеска мобилизираше повеќе хеликоптери за да учествуваат во евакуациите, изјавија од Министерството за правда и јавна безбедност.

  Силни ветрови, интензивен дожд и лизгање на земјиштето погодија различни делови од нордискиот регион во последните денови, исфрлија далноводи во Финска, поплавија села во Норвешка и Шведска и го запреа јавниот превоз во тешко погодените области.

  Симнете ја мобилната апликација

  ©SDK.MK Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето на авторски содржини (текстови) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира