РУСИЈА ЈА НАПУШТА МЕЃУНАРОДНАТА ВСЕЛЕНСКА СТАНИЦА ВО 2024 И ЌЕ ИЗГРАДИ СВОЈА

  РУСИЈА ЈА НАПУШТА МЕЃУНАРОДНАТА ВСЕЛЕНСКА СТАНИЦА ВО 2024 И ЌЕ ИЗГРАДИ СВОЈАРуските астронаути на ИСС неодамна го прославија „ослободувањето“ на Народната Република Луганск (Фото: Роскосмос)

  Русија објави дека ќе се повлече од Меѓународната вселенска станица (ИСС) во 2024 година и ќе изгради своја сопствена станица. Шефот на руската вселенска агенција Роскосмос, Јури Борисов, изјави дека Русија дотогаш ќе ги исполнува своите обврски.

  САД и Русија, заедно со другите партнери, успешно работат заедно на ИСС од 1998. Станицата е заеднички проект на пет вселенски агенции, на која од 1998 беа спроведени илјадници научни експерименти. САД сакаат да го продолжат нејзиното функционирање за уште шест години по 2024.

  На средбата со Владимир Путин, Борисов кажа дека е донесена одлука за напуштање на проектот во 2024.

  Мислам дека дотогаш ќе почнеме да составуваме руска вселенска станица“, кажа Борисов.

  Нејасно е што значи ова за иднината на ИСС, додека од НАСА кажаа дека не добиле официјално известување од Москва.

  ЧИТАЊЕТО Е БЕСПЛАТНО.

  АМА НОВИНАРСТВОТО НЕ Е.

  Поддржете го слободното, независно, професионално новинарство. Новинарство со интегритет.

  Симнете ја мобилната апликација

  ©SDK.MK Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето на авторски содржини (текстови) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира