РУСИЈА НЕ ПЛАНИРА ДА КОРИСТИ НУКЛЕАРНО ОРУЖЈЕ, ВЕЛИ КРЕМЉ

  РУСИЈА НЕ ПЛАНИРА ДА КОРИСТИ НУКЛЕАРНО ОРУЖЈЕ, ВЕЛИ КРЕМЉПутин тврди дека не блефира кога вели дека би употребил нуклеарно оружје за да ја брани Русија (Фото: Спутник)

  Русија не размислува да употреби нуклеарно оружје, изјави портпаролот на Кремљ, Дмитри Песков.

  Владимир Путин претходно кажа дека Русија ќе ги брани своите територии со сите расположливи средства, па и со нуклеарно оружје, ако бидат нападнати.

  Запрашан дали Русија би употребила нуклеарно оружје и дали за тоа било дискутирано, Песков кажа дека самото формулирање на такво прашање е неприфатливо.

  „Ако забележавте, никој на руската страна не дискутира на оваа тема, ниту било дискутирано. Западните земји се тие кои дискутираат за нуклеарното прашање и со тоа ги засилуваат тензиите во целосно неприфатлива, недозволива и потенцијално опасна сфера“, изјави Песков.

  Руската инвазија на Украина доведе до најопасната конфронтација помеѓу Москва и западот од Кубанската криза во 1962. Во септември, Путин предупреди дека не блефирал кога кажа дека е подготвен да употреби нуклеарно оружје за да ја брани Русија.

  Симнете ја мобилната апликација

  ©SDK.MK Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира