ЦЕЛАТА ИРСКА ВЛАДА ОДИ ВО САМОИЗОЛАЦИЈА ЗАШТО МИНИСТЕРОТ ЗА ЗДРАВСТВО Е ПОЗИТИВЕН НА КОРОНАВИРУС

  ЦЕЛАТА ИРСКА ВЛАДА ОДИ ВО САМОИЗОЛАЦИЈА ЗАШТО МИНИСТЕРОТ ЗА ЗДРАВСТВО Е ПОЗИТИВЕН НА КОРОНАВИРУСМинистерот Стивен Донели утрово дознал дека е заразен (Фото: ПА)

  Целата ирска влада ќе оди во самоизолација откако министерот за здравство Стивен Донели имал позитивен тест за коронавирус. Од исти причини, и ирскиот парламент во Даблин ќе ја прекине својата работа најмалку на една недела.

  Донели утрово се пријавил на тестирање откако се почувствувал лошо.

  „Поради денешните настани, целиот владин кабинет мора да оди во самоизолација, поради што и парламентот не е во можност да работи и паузата ќе трае до следниот вторник или додека не добиеме друго известување од премиерот“, изјави спикерот на долниот дом, Шон О‘Фиргејл.

  Симнете ја мобилната апликација

  ©SDK.MK Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира