Таг: администрација

1 2 3 7 10 / 67 НАПИСИ
ЗА 10 ГОДИНИ ОПШТИНА КУМАНОВО ПОТРОШИЛА СКОРО 400.000 ЕВРА ЗА КИРИЈА

ЗА 10 ГОДИНИ ОПШТИНА КУМАНОВО ПОТРОШИЛА СКОРО 400.000 ЕВРА ЗА КИРИЈА

Општина Куманово зa 10 години потрошила 24 милиони денари или 391.000 евра за закуп на простор во кој се сместени службите на локалната администрација ...
ВО ЈАВНИОТ СЕКТОР ИМА 3.722 ПОМАЛКУ ВРАБОТЕНИ ОД 2021, ВО МНОГУ ИНСТИТУЦИИ НЕМА ПРАВИЧНА ЗАСТАПЕНОСТ, КАЖА НАРОДНИОТ ПРАВОБРАНИТЕЛ ЗИБЕРИ

ВО ЈАВНИОТ СЕКТОР ИМА 3.722 ПОМАЛКУ ВРАБОТЕНИ ОД 2021, ВО МНОГУ ИНСТИТУЦИИ НЕМА ПРАВИЧНА ЗАСТАПЕНОСТ, КАЖА НАРОДНИОТ ПРАВОБРАНИТЕЛ ЗИБЕРИ

Бројот на вработени во јавниот сектор во 2022 е намален за 3.722 во споредба со 2021, кога вкупниот бројот на вработени изнесувал 134.099 лица, додека ...
НЕМАМЕ СОРАБОТКА СО АРСОВСКА И АДМИНИСТРАЦИЈАТА, НИЕ ПРЕДЛАГАМЕ ПРОЕКТИ, НО ТАА НЕ ГИ РЕАЛИЗИРА, ВЕЛИ ГОРЈАН ЈОВАНОВСКИ ОД „ЗЕЛЕН ХУМАН ГРАД“

НЕМАМЕ СОРАБОТКА СО АРСОВСКА И АДМИНИСТРАЦИЈАТА, НИЕ ПРЕДЛАГАМЕ ПРОЕКТИ, НО ТАА НЕ ГИ РЕАЛИЗИРА, ВЕЛИ ГОРЈАН ЈОВАНОВСКИ ОД „ЗЕЛЕН ХУМАН ГРАД“

„Зелен хуман град“ (ЗХГ) е единствената советничка група во Советот на Град Скопје зад која не стојат политички партии туку 23 граѓански организации. ...
СУДЕЊЕТО ЗА ПЕНДИКОВ ОДЛОЖЕНО ОТИ ОХРИДСКАТА СУДСКА АДМИНИСТРАЦИЈА ШТРАЈКУВА, АДВОКАТОТ НА ОБВИНЕТИОТ СПАСЕСКИ ЈА ПОДДРЖА

СУДЕЊЕТО ЗА ПЕНДИКОВ ОДЛОЖЕНО ОТИ ОХРИДСКАТА СУДСКА АДМИНИСТРАЦИЈА ШТРАЈКУВА, АДВОКАТОТ НА ОБВИНЕТИОТ СПАСЕСКИ ЈА ПОДДРЖА

Судскиото рочиште против охриѓанецот Илија Спасески, обвинет за тепањето на сограѓанинот кој по инцидентот доби бугарско државјанство Христијан Пендик ...
ДРЖАВНИТЕ АДМИНИСТРАТИВЦИ ЌЕ ДОБИЈАТ ЛИНЕАРНО ПОКАЧУВАЊЕ НА ПЛАТАТА ОД НАД 2.000 ДЕНАРИ, НАЈАВИ МИНИСТЕРОТ БЕКТЕШИ

ДРЖАВНИТЕ АДМИНИСТРАТИВЦИ ЌЕ ДОБИЈАТ ЛИНЕАРНО ПОКАЧУВАЊЕ НА ПЛАТАТА ОД НАД 2.000 ДЕНАРИ, НАЈАВИ МИНИСТЕРОТ БЕКТЕШИ

Од март годинава минималната плата би требало да биде околу 20.500 денари и поради тоа сите вработени во државната администрација ќе добијат линеарно ...
ВРАБОТЕНИТЕ ВО ОПШТИНА ТЕТОВО ДОБИЈА ЗГОЛЕМЕНА ПЛАТА ЗА 2.800 ДЕНАРИ, КАСАМИ ВЕЛИ ПАРИТЕ ЌЕ СЕ ОБЕЗБЕДАТ ПРЕКУ НАПЛАТА НА ДАНОЦИ

ВРАБОТЕНИТЕ ВО ОПШТИНА ТЕТОВО ДОБИЈА ЗГОЛЕМЕНА ПЛАТА ЗА 2.800 ДЕНАРИ, КАСАМИ ВЕЛИ ПАРИТЕ ЌЕ СЕ ОБЕЗБЕДАТ ПРЕКУ НАПЛАТА НА ДАНОЦИ

Вработените во Општина Тетово кои изминатите два дена штајкуваа ќе добијат зголемување на платите за 2.800 денари. Градоначалникот Биљал Касами кажа д ...
РАБОТНИЦИТЕ ОД ВЕЛЕШКА СВИЛАРА И ПОРЦЕЛАНКА ВО 1950-ТИТЕ НА РАБОТА ОДЕЛЕ СО ТОВАРЕН ВОЗ, А ЗА АДМИНИСТРАЦИЈАТА ИМАЛО АВТОБУС

РАБОТНИЦИТЕ ОД ВЕЛЕШКА СВИЛАРА И ПОРЦЕЛАНКА ВО 1950-ТИТЕ НА РАБОТА ОДЕЛЕ СО ТОВАРЕН ВОЗ, А ЗА АДМИНИСТРАЦИЈАТА ИМАЛО АВТОБУС

По формирањето на двата големи велешки комбинати, „Свилара - Нонча Камишова“ и „Порцеланка - Борис Кидрич“, на почетоците на 1950-тите години, се отво ...
БИТОЛСКО ЏАМЧЕ

БИТОЛСКО ЏАМЧЕ

Владата ја покачи платата на работниците. Сега треба и на неработниците. ...
ВО ОПШТИНА ТЕТОВО ИМА 340 РЕДОВНО ВРАБОТЕНИ И НАД 350 ХОНОРАРЦИ КОИ НЕ ДОАЃАЛЕ НА РАБОТА, КАЖА КАСАМИ

ВО ОПШТИНА ТЕТОВО ИМА 340 РЕДОВНО ВРАБОТЕНИ И НАД 350 ХОНОРАРЦИ КОИ НЕ ДОАЃАЛЕ НА РАБОТА, КАЖА КАСАМИ

Во времето на досегашната градоначалничка на Општина Тетово, Теута Арифи, во општинската администрација имало ангажирано над 350 лица со договор за де ...
ИНСПЕКТОРАТОТ ЗА ЈАЗИЦИ ТРОШИ 100 ИЛЈАДИ ЕВРА ПО ВРАБОТЕН, А ПАЗАРНИОТ ИНСПЕКТОРАТ 10 ИЛЈАДИ ЕВРА ПО ВРАБОТЕН, НЕЛОГИЧНОСТИ ВО БУЏЕТИТЕ НА ИЗМИСЛЕНИТЕ ДРЖАВНИ ОРГАНИ

ИНСПЕКТОРАТОТ ЗА ЈАЗИЦИ ТРОШИ 100 ИЛЈАДИ ЕВРА ПО ВРАБОТЕН, А ПАЗАРНИОТ ИНСПЕКТОРАТ 10 ИЛЈАДИ ЕВРА ПО ВРАБОТЕН, НЕЛОГИЧНОСТИ ВО БУЏЕТИТЕ НА ИЗМИСЛЕНИТЕ ДРЖАВНИ ОРГАНИ

Десетици илјади административци напикани во државни органи кои со секоја власт изминативе 30 години се размножуваат како плева, го чинат буџетот милиј ...
1 2 3 7 10 / 67 НАПИСИ