Таг: Александра Грозданова

1 2 10 / 12 НАПИСИ
ПОЧНА ВАКЦИНАЦИЈАТА СО „СИНОВАК“ ВО ЗЕМЈАВА, ВО СКОПЈЕ И БИТОЛА ОД УТРЕ

ПОЧНА ВАКЦИНАЦИЈАТА СО „СИНОВАК“ ВО ЗЕМЈАВА, ВО СКОПЈЕ И БИТОЛА ОД УТРЕ

Кинеската вакцина против ковид-19 на „Синовак“ од денес почна да се аплицира на вакциналните пунктови низ државата, освен во Скопје и Битола, каде иму ...
ВАКЦИНАТА ПРОТИВ КОВИД-19 НЕМА ДА ДОЗВОЛИ ТЕШКА БОЛЕСТ И УМИРАЊА, ВЕЛАТ ЗДРАВСТВЕНИТЕ СТРУЧЊАЦИ

ВАКЦИНАТА ПРОТИВ КОВИД-19 НЕМА ДА ДОЗВОЛИ ТЕШКА БОЛЕСТ И УМИРАЊА, ВЕЛАТ ЗДРАВСТВЕНИТЕ СТРУЧЊАЦИ

Вакцините против ковид-19 нема да дозволат тешки симптоми и умирања, заклучи проф. д-р Драган Даниловски на денешната трибина „Вакцинација и предизвиц ...
НЕМА ПОТРЕБА ОД ПАНИКА, „АСТРАЗЕНЕКА“ Е ЕДНА ОД НАЈБЕЗБЕДНИТЕ ВАКЦИНИ, ВЕЛИ Д-Р ГРОЗДАНОВА, ПРЕТСЕДАТЕЛКА НА КОМИТЕТОТ ЗА ИМУНИЗАЦИЈА

НЕМА ПОТРЕБА ОД ПАНИКА, „АСТРАЗЕНЕКА“ Е ЕДНА ОД НАЈБЕЗБЕДНИТЕ ВАКЦИНИ, ВЕЛИ Д-Р ГРОЗДАНОВА, ПРЕТСЕДАТЕЛКА НА КОМИТЕТОТ ЗА ИМУНИЗАЦИЈА

Нема потреба од создавање паника кај лицата кои ја примиле вакцината на „АстраЗенека“, таа е една од најбезбедните и најквалитетните вакцини, која е д ...
МАКЕДОНИЈА ЌЕ ДОБИЕ ВАКЦИНА ПРОТИВ КОВИД ЗА 400.000 ЛУЃЕ, ПРВИТЕ ТРЕБА ДА СТИГНАТ ДО МАРТ

МАКЕДОНИЈА ЌЕ ДОБИЕ ВАКЦИНА ПРОТИВ КОВИД ЗА 400.000 ЛУЃЕ, ПРВИТЕ ТРЕБА ДА СТИГНАТ ДО МАРТ

Ковакс договорот што го има потпишано Македонија предвидува вкупно 833.000 дози од вакцината против ковид-19 за 20 отсто од населението, бидејќи е пот ...
ИМА ПОВЕЌЕ КОМБИНАЦИИ ЗА ЛЕКУВАЊЕ НА КОВИД-19, НО УШТЕ Е РАНО ЗА ПОТВРДУВАЊЕ НА НИВНАТА ЕФИКАСНОСТ И БЕЗБЕДНОСТ, ВЕЛИ Д-Р АЛЕКСАНДРА ГРОЗДАНОВА ОД ФАРМАЦЕВТСКИОТ ФАКУЛТЕТ

ИМА ПОВЕЌЕ КОМБИНАЦИИ ЗА ЛЕКУВАЊЕ НА КОВИД-19, НО УШТЕ Е РАНО ЗА ПОТВРДУВАЊЕ НА НИВНАТА ЕФИКАСНОСТ И БЕЗБЕДНОСТ, ВЕЛИ Д-Р АЛЕКСАНДРА ГРОЗДАНОВА ОД ФАРМАЦЕВТСКИОТ ФАКУЛТЕТ

Сѐ уште е многу рано да се потврди ефикасноста и безбедноста на сите комбинации од лекови, откако научната јавност последните неколку денови се заинте ...
ОД ПРВИ ЈУЛИ СЕ ВОВЕДУВААТ ДВЕ НОВИ ВАКЦИНИ, ЗА РОТА ВИРУС И ПНЕВМОКОК

ОД ПРВИ ЈУЛИ СЕ ВОВЕДУВААТ ДВЕ НОВИ ВАКЦИНИ, ЗА РОТА ВИРУС И ПНЕВМОКОК

Од први јули почнува вакцинација на децата со две нови вакцини, односно за пневмокок и рота вирус, кои Министерството за здравство ги воведува во редо ...
ПОЧНА ТЕРЕНСКАТА ВАКЦИНАЦИЈА, ИМА 1.080 БОЛНИ ОД МАЛИ СИПАНИЦИ

ПОЧНА ТЕРЕНСКАТА ВАКЦИНАЦИЈА, ИМА 1.080 БОЛНИ ОД МАЛИ СИПАНИЦИ

Теренската вакцинација на децата со вакцината за морбили, рубеола, паротит (МРП) во Скопје почнува од понеделник, додека во другите региони каде што з ...
15.000 ДЕЦА ВО СКОПЈЕ НЕВАКЦИНИРАНИ ЗА МАЛИ СИПАНИЦИ, ЗАРАЗЕНО УШТЕ ЕДНО ДЕТЕ ОД ГРАДИНКАТА ВО РАДИШАНИ

15.000 ДЕЦА ВО СКОПЈЕ НЕВАКЦИНИРАНИ ЗА МАЛИ СИПАНИЦИ, ЗАРАЗЕНО УШТЕ ЕДНО ДЕТЕ ОД ГРАДИНКАТА ВО РАДИШАНИ

Од 104.000 деца во Скопје 15.000 деца немаат примено вакцина против морбили, рубеола и паротит (МРП), покажала контрола на Институтот за јавно здравје ...
ВОНРЕДНА ВАКЦИНАЦИЈА ПРОТИВ МАЛИ СИПАНИЦИ ВО РАДИШАНИ, ЌЕ СЕ ВАКЦИНИРААТ И 6-МЕСЕЧНИ БЕБИЊА

ВОНРЕДНА ВАКЦИНАЦИЈА ПРОТИВ МАЛИ СИПАНИЦИ ВО РАДИШАНИ, ЌЕ СЕ ВАКЦИНИРААТ И 6-МЕСЕЧНИ БЕБИЊА

Вонредна вакцинација против мали сипаници ќе има на децата во клонот „Ташко Караџа“ во градинката „11 Октомври“ во скопската населба Радишани, а ќе се ...
ВАКЦИНАЦИЈАТА ПРОТИВ СЕЗОНСКИ ГРИП ПОЧНУВА ОД ПОНЕДЕЛНИК, ВАКЦИНИТЕ ЌЕ ЧИНАТ 650 ДЕНАРИ

ВАКЦИНАЦИЈАТА ПРОТИВ СЕЗОНСКИ ГРИП ПОЧНУВА ОД ПОНЕДЕЛНИК, ВАКЦИНИТЕ ЌЕ ЧИНАТ 650 ДЕНАРИ

Вакцинацијата против сезонски грип почнува од понеделник, а годинава се обезбедени 41.000 дози нови четривалентни вакцини. Од нив 28.000 дози, кои ги ...
1 2 10 / 12 НАПИСИ