Таг: архитектура

1 2 10 / 20 НАПИСИ
50 ГОДИНИ ОД ИЗГРАДБАТА НА АРХИТЕКТОНСКИ НАЈПРЕПОЗНАТЛИВАТА БЕНЗИНСКА ПУМПА НА МАКПЕТРОЛ КАЈ БИЛЈАНИНИ ИЗВОРИ ВО ОХРИД

50 ГОДИНИ ОД ИЗГРАДБАТА НА АРХИТЕКТОНСКИ НАЈПРЕПОЗНАТЛИВАТА БЕНЗИНСКА ПУМПА НА МАКПЕТРОЛ КАЈ БИЛЈАНИНИ ИЗВОРИ ВО ОХРИД

Бензинската станица „Билјанини извори“, што е дел од мрежата на „Макпетрол“, денеска ја одбележува 50-годишнината од отворањето, соопшти компанијата. ...
ФРАНЦУЗИТЕ ЛАКАТОН И ВАСАЛ, ПОЗНАТИ ПО ОДРЖЛИВИ ПРОЕКТИ ЗА ДОМУВАЊЕ, ЈА ДОБИЈА ПРИЦКЕРОВАТА НАГРАДА ЗА АРХИТЕКТУРА

ФРАНЦУЗИТЕ ЛАКАТОН И ВАСАЛ, ПОЗНАТИ ПО ОДРЖЛИВИ ПРОЕКТИ ЗА ДОМУВАЊЕ, ЈА ДОБИЈА ПРИЦКЕРОВАТА НАГРАДА ЗА АРХИТЕКТУРА

Ан Лакатон и Жан-Филип Васал, основачите на студиото „Лакатон и Васал“, се добитници на годинашната Прицкерова награда, највисокото признание во архит ...
ЃОКО РАДОВАНОВИЌ Е ДОБИТНИК НА АРХИТЕКТОНСКАТА НАГРАДА ЗА ЖИВОТНО ДЕЛО „АНДРЕЈА ДАМЈАНОВ“

ЃОКО РАДОВАНОВИЌ Е ДОБИТНИК НА АРХИТЕКТОНСКАТА НАГРАДА ЗА ЖИВОТНО ДЕЛО „АНДРЕЈА ДАМЈАНОВ“

Ѓоко Радовановиќ е добитник на наградата за животно дело во областа на архитектурата и градителството „Андреја Дамјанов” за 2020 година на Асоцијација ...
ОД ОБИЛНИОТ ДОЖД СЕ СРУШИ КУЌАТА НА ТАПАНАРЕВИ ВО ВЕЛЕС, ЗАШТИТЕНА КАКО КУЛТУРНО НАСЛЕДСТВО

ОД ОБИЛНИОТ ДОЖД СЕ СРУШИ КУЌАТА НА ТАПАНАРЕВИ ВО ВЕЛЕС, ЗАШТИТЕНА КАКО КУЛТУРНО НАСЛЕДСТВО

Вчера околу пладне, од обилните врнежи во Велес се сруши половината од објектот познат како куќата на Тапанареви, која е напуштена и празна повеќе год ...
ЛИФТОТ Е ДИВОГРАДБА, ГО СКВЕРНАВИ ГТЦ И ТРЕБА ВЕДНАШ ДА СЕ УРНЕ, ВЕЛИ АРХИТЕКТКАТА ДАНИЦА ПАВЛОВСКА-ЦИГИ

ЛИФТОТ Е ДИВОГРАДБА, ГО СКВЕРНАВИ ГТЦ И ТРЕБА ВЕДНАШ ДА СЕ УРНЕ, ВЕЛИ АРХИТЕКТКАТА ДАНИЦА ПАВЛОВСКА-ЦИГИ

Лифтот кој минатата недела почна да се гради на влезот во Градскиот трговски центар (ГТЦ) е дивоградба и веднаш треба да се урне, вели архитектката Да ...
ПАНОРАМСКИОТ ЛИФТ СЕГА НЕ Е УБАВ ОТИ СЕ ГРАДИ, АМА ЌЕ ГО РАЗУБАВИ ГТЦ, ВЕЛИ ДИРЕКТОРОТ ТРАЈЧЕВСКИ

ПАНОРАМСКИОТ ЛИФТ СЕГА НЕ Е УБАВ ОТИ СЕ ГРАДИ, АМА ЌЕ ГО РАЗУБАВИ ГТЦ, ВЕЛИ ДИРЕКТОРОТ ТРАЈЧЕВСКИ

На влезот во Градскиот трговски центар (ГТЦ) од кај Портата, спроти кружното скалило кое е симбол на овој легендарен објект на македонската современа ...
ПРИЦКЕРОВАТА НАГРАДА ЗА ПРВПАТ ЈА ДОБИЈА ДВЕ ЖЕНИ, ИРСКИТЕ АРХИТЕКТКИ ФАРЕЛ И МЕКНАМАРА

ПРИЦКЕРОВАТА НАГРАДА ЗА ПРВПАТ ЈА ДОБИЈА ДВЕ ЖЕНИ, ИРСКИТЕ АРХИТЕКТКИ ФАРЕЛ И МЕКНАМАРА

Ирските архитектки Ивон Фарел и Шили Мекнамара ја добија Прицкеровата награда за архитектура за 2020, „за нивниот придонес во општеството преку изград ...
ТРАМП САКА ДА ГО ВРАТИ НЕОКЛАСИЦИЗМОТ ВО АРХИТЕКТУРАТА НА ФЕДЕРАЛНИТЕ ЗГРАДИ

ТРАМП САКА ДА ГО ВРАТИ НЕОКЛАСИЦИЗМОТ ВО АРХИТЕКТУРАТА НА ФЕДЕРАЛНИТЕ ЗГРАДИ

Американскиот претседател Доналд Трамп посакал повторно да ги направи федералните згради убави, па побарал враќање на „класичниот архитектонски стил“, ...
ФЕСТИВАЛ НА КРЕАТИВНО УРЕДЕНИ ИЗЛОЗИ ЗА ПРВПАТ ОД ДЕНЕС ВО СКОПЈЕ

ФЕСТИВАЛ НА КРЕАТИВНО УРЕДЕНИ ИЗЛОЗИ ЗА ПРВПАТ ОД ДЕНЕС ВО СКОПЈЕ

Млади дизајнери и архитекти кои поминаа повеќе работилници за естетско уредување на комерцијални излози, работеа на фестивалот „Недела на излозите“, к ...
ЖОЛТА БОЈА ЗНАЧЕШЕ ДЕКА ВО КУЌАТА ИМА СТАРА МОМА, А БЕЛАТА – БЕЛА ЧУМА, ВЕЛЕШАНИ ГИ БОЈАДИСУВААТ КУЌИТЕ ВО РАЗНИ БОИ ЗА ДА ГО РАЗБИЈАТ СИВИЛОТО НА ГРАДОТ

ЖОЛТА БОЈА ЗНАЧЕШЕ ДЕКА ВО КУЌАТА ИМА СТАРА МОМА, А БЕЛАТА – БЕЛА ЧУМА, ВЕЛЕШАНИ ГИ БОЈАДИСУВААТ КУЌИТЕ ВО РАЗНИ БОИ ЗА ДА ГО РАЗБИЈАТ СИВИЛОТО НА ГРАДОТ

Велес добива нов лик, бидејќи наместо во стандардната сиво-бела боја, фасадите од домовите се со нови живописни бои. Куќите сѐ повеќе и почесто добива ...
1 2 10 / 20 НАПИСИ