Таг: армија

1 2 3 6 10 / 52 НАПИСИ
ПРЕТСЕДАТЕЛКАТА СИЉАНОВСКА-ДАВКОВА ПРЕДЛАГА ДА СЕ СЛУЖИ ВОЈСКА ДОБРОВОЛНО, А ТАКВА МОЖНОСТ ВО ЗАКОНОТ ЗА СЛУЖБА ВО АРМИЈАТА ПОСТОИ УШТЕ ОД 2010

ПРЕТСЕДАТЕЛКАТА СИЉАНОВСКА-ДАВКОВА ПРЕДЛАГА ДА СЕ СЛУЖИ ВОЈСКА ДОБРОВОЛНО, А ТАКВА МОЖНОСТ ВО ЗАКОНОТ ЗА СЛУЖБА ВО АРМИЈАТА ПОСТОИ УШТЕ ОД 2010

Претседателката Гордана Сиљановска-Давкова предлага да се воведе доброволно служење воен рок, а таква можност веќе постои уште од 2010, кога е донесен ...
НА КРИВОЛАК ВЕЖБААТ АМЕРИКАНСКИ ПАДОБРАНЦИ СО ЛОГИСТИЧКА ПОДДРШКА НА МАКЕДОНСКАТА АРМИЈА, КАКО ДЕЛ ОД НАЈГОЛЕМАТА ВЕЖБА НА НАТО ОД СТУДЕНАТА ВОЈНА

НА КРИВОЛАК ВЕЖБААТ АМЕРИКАНСКИ ПАДОБРАНЦИ СО ЛОГИСТИЧКА ПОДДРШКА НА МАКЕДОНСКАТА АРМИЈА, КАКО ДЕЛ ОД НАЈГОЛЕМАТА ВЕЖБА НА НАТО ОД СТУДЕНАТА ВОЈНА

На армискиот полигон Криволак во тек е вежбата „Брз одговор 24“, како дел од кампањата вежби „Бранител 24“, во организација на командата на вооруженит ...
ОТВОРЕН ДЕН НА АРМИЈАТА ЗА ЧЕТИРИ ГОДИНИ ЧЛЕНСТВО ВО НАТО

ОТВОРЕН ДЕН НА АРМИЈАТА ЗА ЧЕТИРИ ГОДИНИ ЧЛЕНСТВО ВО НАТО

По повод четиригодишнината од членството на Македонија во НАТО, денеска на воениот стадион во Градски парк во Скопје се одржа отворен ден на Армијата. ...
АРМИСКИ ХЕЛИКОПТЕР ПРИНУДНО СЛЕТА КАЈ ПЕТРОВЕЦ, НЕМА ПОВРЕДЕНИ НИ ОШТЕТУВАЊА

АРМИСКИ ХЕЛИКОПТЕР ПРИНУДНО СЛЕТА КАЈ ПЕТРОВЕЦ, НЕМА ПОВРЕДЕНИ НИ ОШТЕТУВАЊА

Армиски хеликоптер денеска принудно слетал во реонот на селата Средно Коњаре и Долно Коњаре во Петровец, но нема оштетувања на леталото ниту повредени ...
НОВИ 31 МИЛИОН ДОЛАРИ ПОМОШ ОД САД ЗА МОДЕРНИЗАЦИЈА НА МАКЕДОНСКАТА АРМИЈА ЗА ВКУПНО 137 МИЛИОНИ ВО ПОСЛЕДНАВА ГОДИНА

НОВИ 31 МИЛИОН ДОЛАРИ ПОМОШ ОД САД ЗА МОДЕРНИЗАЦИЈА НА МАКЕДОНСКАТА АРМИЈА ЗА ВКУПНО 137 МИЛИОНИ ВО ПОСЛЕДНАВА ГОДИНА

Со нови 31 милион долари финансиска поддршка, Соединетите Американски Држави продолжуваат да го поддржуваат процесот на модернизација и опремување на ...
МАКЕДОНСКИ ВОЈНИЦИ ПОМОГНАА ВО СПАСУВАЊЕТО НА 5-ГОДИШНИОТ СУЛЕЈМАН ОД РУШЕВИНИТЕ ВО КАХРАМАНМАРАШ

МАКЕДОНСКИ ВОЈНИЦИ ПОМОГНАА ВО СПАСУВАЊЕТО НА 5-ГОДИШНИОТ СУЛЕЈМАН ОД РУШЕВИНИТЕ ВО КАХРАМАНМАРАШ

Македонскиот армиски тим, кој е ангажиран во активностите за пребарување на теренот по катастрофалниот земјотрес во Турција, денеска помогна во успешн ...
БРИТАНИЈА ДОНИРАШЕ АРМИСКА ТРЕНИНГ ОПРЕМА ЗА 14 МОБИЛНИ ЕДИНИЦИ, ВРЕДНА 400.000 ФУНТИ

БРИТАНИЈА ДОНИРАШЕ АРМИСКА ТРЕНИНГ ОПРЕМА ЗА 14 МОБИЛНИ ЕДИНИЦИ, ВРЕДНА 400.000 ФУНТИ

Обединетото Кралство донираше 14- мобилни единици, контејнери, кои на македонската армија ќе и служат за обука. Истите се лоцирани на воениот полигон ...
АРМИЈАТА ЌЕ ДОБИЕ 78 МИЛИОНИ ДОЛАРИ ОД САД ЗА МОДЕРНИЗАЦИЈА

АРМИЈАТА ЌЕ ДОБИЕ 78 МИЛИОНИ ДОЛАРИ ОД САД ЗА МОДЕРНИЗАЦИЈА

Македонија ќе добие 78 милиони долари сојузничка поддршка од САД, наменета за модернизација, опремување и унапредување на капацитетите на Армијата, со ...
МИНИСТЕРКАТА ПЕТРОВСКА СЕ ВРАЌА ОД ВАШИНГТОН СО ГРАНТ ОД 40 МИЛИОНИ ДОЛАРИ ЗА МОДЕРНИЗАЦИЈА НА АРМИЈАТА

МИНИСТЕРКАТА ПЕТРОВСКА СЕ ВРАЌА ОД ВАШИНГТОН СО ГРАНТ ОД 40 МИЛИОНИ ДОЛАРИ ЗА МОДЕРНИЗАЦИЈА НА АРМИЈАТА

САД ќе помогнат за модернизација на македонската армија со финансиска помош од 40 милиони долари, беше потврдено денеска во рамките на стратешкиот диј ...
ПОРАДИ КОВИД-19 САМО 1.000 ГРАЃАНИ ЌЕ ПРИСУСТВУВААТ НА ПРОСЛАВАТА ЗА 30 ГОДИНИ НЕЗАВИСНОТ ПРЕД СОБРАНИЕТО

ПОРАДИ КОВИД-19 САМО 1.000 ГРАЃАНИ ЌЕ ПРИСУСТВУВААТ НА ПРОСЛАВАТА ЗА 30 ГОДИНИ НЕЗАВИСНОТ ПРЕД СОБРАНИЕТО

Прославата на јубилејот 30 години независност на државата во среда, 8 септември, ќе се одржи пред Собранието. На прославата, поради пандемијата на ков ...
1 2 3 6 10 / 52 НАПИСИ