Таг: балет

1 2 10 / 12 НАПИСИ
НОБ ГО ОБНОВИ БАЛЕТОТ „ЗАСПАНАТА УБАВИЦА“ ЧИЈА ПРЕМИЕРА БЕШЕ ПРЕД 12 ГОДИНИ

НОБ ГО ОБНОВИ БАЛЕТОТ „ЗАСПАНАТА УБАВИЦА“ ЧИЈА ПРЕМИЕРА БЕШЕ ПРЕД 12 ГОДИНИ

По пауза од неколку години, Националната опера и балет (НОБ) ја обнови балетската претстава „Заспаната убавица“ од Петар Илич Чајковски, која ќе се из ...
ДИРЕКТОРОТ НА БАЛЕТОТ ВО ХАНОВЕР НАПАДНА НОВИНАРКА СО КУЧЕШКИ ИЗМЕТ

ДИРЕКТОРОТ НА БАЛЕТОТ ВО ХАНОВЕР НАПАДНА НОВИНАРКА СО КУЧЕШКИ ИЗМЕТ

Директор на балетската трупа на покраинскиот театар во Хановер е суспендиран откако измачкал новинарка балетска критичарка со измет од куче на премиер ...
НОШПАЛ ДИЗАЈНИРА КОСТИМИ ЗА БАЛЕТОТ „МАЈКАТА ГУСКА“ ВО ПАРИСКАТА НАЦИОНАЛНА ОПЕРА

НОШПАЛ ДИЗАЈНИРА КОСТИМИ ЗА БАЛЕТОТ „МАЈКАТА ГУСКА“ ВО ПАРИСКАТА НАЦИОНАЛНА ОПЕРА

Костимографот и моден дизајнер со европска кариера Александар Ношпал ќе ги дизајнира костимите за балет во Националната опера на Париз, која ќе се игр ...
БАЛЕТОТ „ПЕПЕЛАШКА“ Е ВО ДУХОТ НА „БРИЛИЈАНТИН“, ВЕЛИ КОРЕОГРАФОТ ИЛИЌ ПРЕД ПРЕМИЕРАТА ВО НОБ

БАЛЕТОТ „ПЕПЕЛАШКА“ Е ВО ДУХОТ НА „БРИЛИЈАНТИН“, ВЕЛИ КОРЕОГРАФОТ ИЛИЌ ПРЕД ПРЕМИЕРАТА ВО НОБ

Балетот „Пепелашка“ не е Дизниевска верзија, туку современа претстава која е во тек со младите генерации, вели српскиот кореограф Александар Илиќ пред ...
СРПСКИОТ КОРЕОГРАФ АЛЕКСАНДАР ИЛИЌ ВО НОБ ГО ПОСТАВУВА СОВРЕМЕНИОТ БАЛЕТ „ПЕПЕЛАШКА“

СРПСКИОТ КОРЕОГРАФ АЛЕКСАНДАР ИЛИЌ ВО НОБ ГО ПОСТАВУВА СОВРЕМЕНИОТ БАЛЕТ „ПЕПЕЛАШКА“

Првиот солист на Балетот на Народно позориште во Белград Александар Илиќ ги привршува пробите за балетската претстава „Пепелашка“ во Националната опер ...
ШПАНСКИ ФЛАМЕНКО БАЛЕТ ВЕЧЕРВА НА АНТИЧКИ ТЕАТАР ЗА 62. РОДЕНДЕН НА ОХРИДСКО ЛЕТО

ШПАНСКИ ФЛАМЕНКО БАЛЕТ ВЕЧЕРВА НА АНТИЧКИ ТЕАТАР ЗА 62. РОДЕНДЕН НА ОХРИДСКО ЛЕТО

Со изведбата на балетот „Луксурија“ од Шпанија, една од најспектакуларните фламенко продукции на светот, вечерва на Антички театар ќе се одбележат 62 ...
ПОЧИНА ДОАЈЕНКАТА НА МАКЕДОНСКИОТ БАЛЕТ НАТКА ПЕНУШЛИСКА-МИТРОВСКА

ПОЧИНА ДОАЈЕНКАТА НА МАКЕДОНСКИОТ БАЛЕТ НАТКА ПЕНУШЛИСКА-МИТРОВСКА

Доајенката на македонскиот балет, примабалерината Натка Пенушлиска-Митровска, почина на 88 години, објави Националната опера и балет. Родена во Ско ...
ПО 22 ГОДИНИ ВО НОБ ОБНОВЕН БАЛЕТОТ „ЖИЗЕЛ“, АДАПТАЦИЈАТА Е НА ХРВАТСКАТА ЕКСПРИМАБАЛЕРИНА ПАСАРИЌ

ПО 22 ГОДИНИ ВО НОБ ОБНОВЕН БАЛЕТОТ „ЖИЗЕЛ“, АДАПТАЦИЈАТА Е НА ХРВАТСКАТА ЕКСПРИМАБАЛЕРИНА ПАСАРИЌ

Романтичниот балет „Жизел“ од Адолф Адам, после 22 години доби обновена верзија во Националната опера и балет (НОБ ), а премиерата е закажана на 30 ок ...
ФАТАЛНАТА ПРИВЛЕЧНОСТ НА ТАНГОТО – ФОТОГАЛЕРИЈА ОД ПРЕМИЕРАТА НА „ЛИБЕРТАНГО“ ВО МОБ

ФАТАЛНАТА ПРИВЛЕЧНОСТ НА ТАНГОТО – ФОТОГАЛЕРИЈА ОД ПРЕМИЕРАТА НА „ЛИБЕРТАНГО“ ВО МОБ

Долгиот апплауз во тактот на една од најубавите и најпопуларни танго-композиции на 20 век, „Либертанго“ ја поздрави бројната екипа на истоимената бале ...
ОТВОРЕН КОНКУРСОТ ЗА ЛЕТНАТА БАЛЕТСКА ШКОЛА НА „ЕУРОЛИНК ОСИГУРУВАЊЕ“

ОТВОРЕН КОНКУРСОТ ЗА ЛЕТНАТА БАЛЕТСКА ШКОЛА НА „ЕУРОЛИНК ОСИГУРУВАЊЕ“

„Еуролинк осигурување“ по петти пат организира летна балетска школа, наменета за деца на возраст од 7 до 12 години. Пријавувањето почнува од денес, ...
1 2 10 / 12 НАПИСИ