Таг: брегзит

1 2 3 4 5 9 30 / 82 НАПИСИ
БРАТ МУ НА ПРЕМИЕРОТ БОРИС ЏОНСОН ДАДЕ ОСТАВКА ОД МИНИСТЕР И ПРАТЕНИК

БРАТ МУ НА ПРЕМИЕРОТ БОРИС ЏОНСОН ДАДЕ ОСТАВКА ОД МИНИСТЕР И ПРАТЕНИК

Џо Џонсон, помладиот брат на британскиот премиер Борис Џонсон, даде оставка од пратеничката и министерската функција и рече дека е „раскинат меѓу семе ...
БОРИС ЏОНСОН ДОЖИВЕА ДВОЕН ПОРАЗ, БРИТАНСКИОТ ПАРЛАМЕНТ ГО ОДБИ И НЕГОВИОТ ПРЕДЛОГ ЗА ПРЕДВРЕМЕНИ ИЗБОРИ

БОРИС ЏОНСОН ДОЖИВЕА ДВОЕН ПОРАЗ, БРИТАНСКИОТ ПАРЛАМЕНТ ГО ОДБИ И НЕГОВИОТ ПРЕДЛОГ ЗА ПРЕДВРЕМЕНИ ИЗБОРИ

Британскиот премиер Борис Џонсон доживеа двоен пораз во парламентот денеска откако пратениците го одбија неговиот предлог за предвремени избори. Претх ...
БОРИС ЏОНСОН ПОБАРА ИЗБОРИ НА 15 ОКТОМВРИ ОТКАКО ПАРЛАМЕНТОТ БЛОКИРАШЕ БРЕГЗИТ БЕЗ ДОГОВОР СО ЕУ

БОРИС ЏОНСОН ПОБАРА ИЗБОРИ НА 15 ОКТОМВРИ ОТКАКО ПАРЛАМЕНТОТ БЛОКИРАШЕ БРЕГЗИТ БЕЗ ДОГОВОР СО ЕУ

Британскиот премиер Борис Џонсон ги повика пратениците да го поддржат неговиот план за предвремени парламентарни избори на 15 октомври. Џонсон вечерва ...
БРИТАНСКИОТ ПАРЛАМЕНТ ИЗГЛАСА ПРОЦЕДУРА ЗА СПРЕЧУВАЊЕ БРЕГЗИТ БЕЗ ДОГОВОР, ЏОНСОН НАЈАВИ ИЗБОРИ

БРИТАНСКИОТ ПАРЛАМЕНТ ИЗГЛАСА ПРОЦЕДУРА ЗА СПРЕЧУВАЊЕ БРЕГЗИТ БЕЗ ДОГОВОР, ЏОНСОН НАЈАВИ ИЗБОРИ

Опозицијата во британскиот парламент, потпомогната од пратеници од владејачката Конзервативна партија, ја порази владата во првата фаза од нејзиниот о ...
ЏОНСОН ГО ЗАГУБИ МНОЗИНСТВОТО ВО БРИТАНСКИОТ ПАРЛАМЕНТ

ЏОНСОН ГО ЗАГУБИ МНОЗИНСТВОТО ВО БРИТАНСКИОТ ПАРЛАМЕНТ

Борис Џонсон го загуби мнозинството во британскиот парламент откако пратеникот Филип Ли премина во редовите на Либералните демократи во пресрет на гла ...
ИЛЈАДНИЦИ БРИТАНЦИ ПРОТЕСТИРААТ ПРОТИВ ЗАТВОРАЊЕТО НА ПАРЛАМЕНТОТ

ИЛЈАДНИЦИ БРИТАНЦИ ПРОТЕСТИРААТ ПРОТИВ ЗАТВОРАЊЕТО НА ПАРЛАМЕНТОТ

Десетици илјади луѓе излегоа на протестите низ Велика Британија против одлуката на премиерот Борис Џонсон да го затвори парламентот на пет недели, во ...
ПРОТЕСТИ ВО БРИТАНИЈА ПО „ПУЧОТ“ НА ЏОНСОН, МИЛИОН ЛУЃЕ ПОТПИШАА ПЕТИЦИЈА ПРОТИВ ПРВАТА СУСПЕНЗИЈА НА ПАРЛАМЕНТОТ ОД 1948

ПРОТЕСТИ ВО БРИТАНИЈА ПО „ПУЧОТ“ НА ЏОНСОН, МИЛИОН ЛУЃЕ ПОТПИШАА ПЕТИЦИЈА ПРОТИВ ПРВАТА СУСПЕНЗИЈА НА ПАРЛАМЕНТОТ ОД 1948

Повеќе од милион луѓе се потпишале на петиција со која се бара поништување на одлуката за суспензија на британскиот парламент. Таканаречената пророгац ...
КРАЛИЦАТА ГО СУСПЕНДИРАШЕ БРИТАНСКИОТ ПАРЛАМЕНТ НА ПЕТ НЕДЕЛИ

КРАЛИЦАТА ГО СУСПЕНДИРАШЕ БРИТАНСКИОТ ПАРЛАМЕНТ НА ПЕТ НЕДЕЛИ

Кралицата Елизабета Втора се согласи работата на британскиот парламент да биде суспендирана во септември, на само неколку недели до спроведувањето на ...
БРИТАНСКАТА ВЛАДА ЌЕ ПОБАРА ОД КРАЛИЦАТА ДА ГО СУСПЕНДИРА ПАРЛАМЕНТОТ ЗА ДА МОЖЕ ДА ГО СПРОВЕДЕ БРЕГЗИТ

БРИТАНСКАТА ВЛАДА ЌЕ ПОБАРА ОД КРАЛИЦАТА ДА ГО СУСПЕНДИРА ПАРЛАМЕНТОТ ЗА ДА МОЖЕ ДА ГО СПРОВЕДЕ БРЕГЗИТ

Британската влада ќе побара од кралицата Елизабета Втора да го суспендира парламентот неколку дена откако пратениците ќе се вратат на работа, односно ...
МЕРКЕЛ МУ ДАДЕ УЛТИМАТУМ НА ЏОНСОН ДА ИЗЛЕЗЕ СО НОВ ПЛАН ЗА БРЕГЗИТ ВО РОК ОД 30 ДЕНА

МЕРКЕЛ МУ ДАДЕ УЛТИМАТУМ НА ЏОНСОН ДА ИЗЛЕЗЕ СО НОВ ПЛАН ЗА БРЕГЗИТ ВО РОК ОД 30 ДЕНА

Ангела Меркел му постави ултиматум на британскиот премиер Борис Џонсон да излезе со нов план за брегзит во наредните 30 дена. На средбата во Берлин ...
1 2 3 4 5 9 30 / 82 НАПИСИ