Таг: Бугарија

1 22 23 24 25 240 / 248 НАПИСИ
ОБЕЗБЕДУВАЊЕ ОД НАЈВИСОК СТЕПЕН ЗА ПРВАТА ИЗЛОЖБА НА ЗЛАТНИТЕ МАСКИ, НАЈАВУВА ДИРЕКТОРОТ НА АРХЕОЛОШКИОТ МУЗЕЈ

ОБЕЗБЕДУВАЊЕ ОД НАЈВИСОК СТЕПЕН ЗА ПРВАТА ИЗЛОЖБА НА ЗЛАТНИТЕ МАСКИ, НАЈАВУВА ДИРЕКТОРОТ НА АРХЕОЛОШКИОТ МУЗЕЈ

Златните маски од Требеништа, Охрид, заедно со сите останати наоди од оваа богата некропола кои се наоѓаат во музеите во Бугарија, Србија и Македонија ...
БОРИСОВ ЈА ОТКАЖА СРЕДБАТА СО ИВАНОВ ПОРАДИ НЕГОВОТО ОДНЕСУВАЊЕ СО ЗАЕВ И ДИМИТРОВ

БОРИСОВ ЈА ОТКАЖА СРЕДБАТА СО ИВАНОВ ПОРАДИ НЕГОВОТО ОДНЕСУВАЊЕ СО ЗАЕВ И ДИМИТРОВ

Бугарскиот премиер Бојко Борисов ја откажа утрешната средба со македонскиот претседател Ѓорге Иванов, поради неговото противење на Договорот за доброс ...
БУГАРИЈА ГО НАЗНАЧИ ОРЦЕ КАМЧЕВ ЗА ПОЧЕСЕН КОНЗУЛ ВО МАКЕДОНИЈА, ВЛАДАТА НА ЗАЕВ ТРЕБА ДА ГО ОДОБРИ

БУГАРИЈА ГО НАЗНАЧИ ОРЦЕ КАМЧЕВ ЗА ПОЧЕСЕН КОНЗУЛ ВО МАКЕДОНИЈА, ВЛАДАТА НА ЗАЕВ ТРЕБА ДА ГО ОДОБРИ

Бугарија го назначи бизнисменот Орце Камчев за почесен конзул во Македонија и барањето за егзекватура е стигнато во македонското Министерство за надво ...
ТЕНДЕРОТ ЗА ФИГАРА МИ Е ПОДМЕТНАТ, ЖЕНИТЕ ЗА 8 МАРТ ЌЕ ОДАТ ВО БУГАРИЈА, ВЕЛИ ГРАДОНАЧАЛНИКОТ НА РАДОВИШ КОНЗУЛОВ

ТЕНДЕРОТ ЗА ФИГАРА МИ Е ПОДМЕТНАТ, ЖЕНИТЕ ЗА 8 МАРТ ЌЕ ОДАТ ВО БУГАРИЈА, ВЕЛИ ГРАДОНАЧАЛНИКОТ НА РАДОВИШ КОНЗУЛОВ

Градоначалникот на Радовиш Герасим Конзулов вели дека тендерот што Општина Радовиш го распиша вчера за набавка на 45 фигара како подароци за вработени ...
БУГАРИЈА Е ПРЕТСЕДАВАЧ НА ЕУ ДО 30 ЈУНИ

БУГАРИЈА Е ПРЕТСЕДАВАЧ НА ЕУ ДО 30 ЈУНИ

Бугарија од денеска е новиот претседавач со Советот на Европската Унија, односно официјално претседава со ЕУ, на која се приклучи во 2007 заедно со Ро ...
СО ЗАЕДНИЧКО ПОКЛOНУВАЊЕ НА ГРОБОТ НА ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ, ЗАЕВ И БОРИСОВ ЌЕ ГО ОДБЕЛЕЖАТ ИЛИНДЕН

СО ЗАЕДНИЧКО ПОКЛOНУВАЊЕ НА ГРОБОТ НА ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ, ЗАЕВ И БОРИСОВ ЌЕ ГО ОДБЕЛЕЖАТ ИЛИНДЕН

Премиерите на Македонија и на Бугарија Зоран Заев и Бојко Борисов, заеднички ќе го одбележат националниот празник Илинден, со положување цвеќе на гроб ...
ЈАВНИОТ СЕРВИС МРТВ НЕ ВРШЕЛ ПРЕНОС ОД ПОТПИШУВАЊЕТО НА ДОГОВОРОТ СО БУГАРИЈА ОТИ ВЛАДАТА НЕ ПОБАРАЛА, ТВРДИ ГЛАВНИОТ УРЕДНИК РАТАЈКОВСКИ

ЈАВНИОТ СЕРВИС МРТВ НЕ ВРШЕЛ ПРЕНОС ОД ПОТПИШУВАЊЕТО НА ДОГОВОРОТ СО БУГАРИЈА ОТИ ВЛАДАТА НЕ ПОБАРАЛА, ТВРДИ ГЛАВНИОТ УРЕДНИК РАТАЈКОВСКИ

По завршувањето на церемониите за пречек на премиерот на Република Бугарија и членовите на бугарската влада и на потпишувањето на историскиот договор ...
СО ДОГОВОРОТ СО БУГАРИЈА СЕ ПРИЗНАВААТ ДВА НАРОДА, ДВЕ ДРЖАВИ И ДВА ЈАЗИКА, НЕ СЕ ЗАГРОЗУВААТ НАЦИОНАЛНИТЕ ИНТЕРЕСИ НА МАКЕДОНИЈА, ВЕЛИ ЗАЕВ

СО ДОГОВОРОТ СО БУГАРИЈА СЕ ПРИЗНАВААТ ДВА НАРОДА, ДВЕ ДРЖАВИ И ДВА ЈАЗИКА, НЕ СЕ ЗАГРОЗУВААТ НАЦИОНАЛНИТЕ ИНТЕРЕСИ НА МАКЕДОНИЈА, ВЕЛИ ЗАЕВ

Со договорот за добрососедство со Бугарија не се загрозени националните интереси на Македонија, рече премиерот Зоран Заев после седницата на Комисијат ...
ДОГОВОРОТ СО БУГАРИЈА УСОГЛАСЕН, ПРАТЕНИЦИТЕ ТАЈНО ЌЕ ГО РАЗГЛЕДААТ НА КОМИСИЈАТА ЗА НАДВОРЕШНА ПОЛИТИКА

ДОГОВОРОТ СО БУГАРИЈА УСОГЛАСЕН, ПРАТЕНИЦИТЕ ТАЈНО ЌЕ ГО РАЗГЛЕДААТ НА КОМИСИЈАТА ЗА НАДВОРЕШНА ПОЛИТИКА

Премиерот Зоран Заев ќе го презентира нацрт – договорот за добрососедство помеѓу Македонија и Бугарија  на денешната седница на собраниската Комисија ...
ФРАНЦИЈА ЌЕ МУ ПОМАГА НА ЗАПАДЕН БАЛКАН НА ПАТОТ ЗА ЕУ, НЕФОРМАЛНА СРЕДБА НА МАКРОН И ЗАЕВ

ФРАНЦИЈА ЌЕ МУ ПОМАГА НА ЗАПАДЕН БАЛКАН НА ПАТОТ ЗА ЕУ, НЕФОРМАЛНА СРЕДБА НА МАКРОН И ЗАЕВ

  Претседателот на Франција Емануел Макрон вчера се сретна со македонскиот премиер Зоран Заев на маргините на Самитот во Трст, Италија меѓу се ...
1 22 23 24 25 240 / 248 НАПИСИ