Таг: данок

1 2 3 4 10 / 32 НАПИСИ
И МИНИСТЕРОТ НИКОЛОВСКИ СМЕТА ДЕКА ПОКАЧЕНАТА СТАПКА НА ДДВ ЗА СОНЧОГЕД Е НЕПРИФАТЛИВА, АМА МИНИСТЕРСТВОТО ЗА ФИНАНСИИ НЕ ЈА НАМАЛУВА НИТУ ПО ШЕСТ МЕСЕЦИ

И МИНИСТЕРОТ НИКОЛОВСКИ СМЕТА ДЕКА ПОКАЧЕНАТА СТАПКА НА ДДВ ЗА СОНЧОГЕД Е НЕПРИФАТЛИВА, АМА МИНИСТЕРСТВОТО ЗА ФИНАНСИИ НЕ ЈА НАМАЛУВА НИТУ ПО ШЕСТ МЕСЕЦИ

И министерот за земјоделие Љупчо Николовски не се согласува со владината одлука сончогледот да има покачен ДДВ на 10 отсто, како луксузен производ. Та ...
МЕСТО ДА ГИ ОСЛОБОДИ ОД ПЛАЌАЊЕ КАКО ШТО ПРЕДВИДУВА ЗАКОНОТ, ГРАД СКОПЈЕ НА ЗЕМЈОДЕЛЦИ ИМ ПРЕСМЕТАЛ НАНАЗАД ЗА 5 ГОДИНИ ДАНОК НА ИМОТ И ДО 1.000 ЕВРА

МЕСТО ДА ГИ ОСЛОБОДИ ОД ПЛАЌАЊЕ КАКО ШТО ПРЕДВИДУВА ЗАКОНОТ, ГРАД СКОПЈЕ НА ЗЕМЈОДЕЛЦИ ИМ ПРЕСМЕТАЛ НАНАЗАД ЗА 5 ГОДИНИ ДАНОК НА ИМОТ И ДО 1.000 ЕВРА

На Панче Кечовски од скопската населба Драчево, за земјоделско земјиште кое се обработува, спремено по европски стандарди со ИПАРД средства уште од 20 ...
ХОЛАНДИЈА ПРВПАТ САКА ДА МУ ВОВЕДЕ ДАНОК НА КРАЛСКОТО СЕМЕЈСТВО, КОЕ ЛАНИ ДОБИЛО 11,6 МИЛИОНИ ЕВРА ОД ГРАЃАНИТЕ

ХОЛАНДИЈА ПРВПАТ САКА ДА МУ ВОВЕДЕ ДАНОК НА КРАЛСКОТО СЕМЕЈСТВО, КОЕ ЛАНИ ДОБИЛО 11,6 МИЛИОНИ ЕВРА ОД ГРАЃАНИТЕ

Холандските пратеници следната недела ќе гласаат за првиот чекор за воведување данок на доход за кралот Вилем-Александер и неговото семејство, за што ...
НА 24 НОЕМВРИ ЌЕ БИДАТ БЛОКИРАНИ СМЕТКИТЕ НА КОМПАНИИТЕ КОИ НЕ ПЛАТИЛЕ СОЛИДАРЕН ДАНОК, НАЈАВИ ЛУКАРЕВСКА

НА 24 НОЕМВРИ ЌЕ БИДАТ БЛОКИРАНИ СМЕТКИТЕ НА КОМПАНИИТЕ КОИ НЕ ПЛАТИЛЕ СОЛИДАРЕН ДАНОК, НАЈАВИ ЛУКАРЕВСКА

Директорката на Управата за јавни приходи (УЈП) Сања Лукаревска кажа дека компаниите кои не платиле солидарен данок ќе добијат писмена опомена на 6 но ...
ВЛАДАТА СЕ ПРЕМИСЛИ, ЦВЕКЛОТО, ФЕФЕРОНКИТЕ, ЦРВЕНИОТ ПИПЕР, БЕБЕШКИТЕ КАШИ И АДАПТИРАНО МЛЕКО ОСТАНУВААТ СО 5% ДАНОК

ВЛАДАТА СЕ ПРЕМИСЛИ, ЦВЕКЛОТО, ФЕФЕРОНКИТЕ, ЦРВЕНИОТ ПИПЕР, БЕБЕШКИТЕ КАШИ И АДАПТИРАНО МЛЕКО ОСТАНУВААТ СО 5% ДАНОК

Владата да денешната седница ја корегираше листата на основните прехранбени производи кои наместо со 5 ќе се даночат со 10 отсто данок. Од оваа листа ...
ПОСКАПЕА И МУЛТИВИТАМИНИТЕ, ПРОБИОТИЦИТЕ И СИТЕ ПРЕПАРАТИ ЗА ИМУНИТЕТ, ТИЕ СЕ ДАНОЧАТ КАКО ЛУКСУЗЕН ДОДАТОК НА ИСХРАНА СО 10% ДДВ

ПОСКАПЕА И МУЛТИВИТАМИНИТЕ, ПРОБИОТИЦИТЕ И СИТЕ ПРЕПАРАТИ ЗА ИМУНИТЕТ, ТИЕ СЕ ДАНОЧАТ КАКО ЛУКСУЗЕН ДОДАТОК НА ИСХРАНА СО 10% ДДВ

Витамини неопходни за раст и развој на доенчиња и деца, како и витамини за трудници и за возрасни за подигнување на имунитетот се меѓу луксузните дода ...
НИЕ ИМАМЕ НАЈНИСКО ДДВ И 10 ОТСТО ДАНОК Е ПОВЛАСТЕНА СТАПКА, РЕЧЕ КОВАЧЕВСКИ ЗА ПОСКАПУВАЊЕТО НА ХРАНАТА

НИЕ ИМАМЕ НАЈНИСКО ДДВ И 10 ОТСТО ДАНОК Е ПОВЛАСТЕНА СТАПКА, РЕЧЕ КОВАЧЕВСКИ ЗА ПОСКАПУВАЊЕТО НА ХРАНАТА

Премиерот Димитар Ковачевски вели дека прехранбените производи кои поскапеа откако Владата го зголеми ДДВ од 5 на 10 отсто и понатаму се со повластена ...
ХРВАТСКА ПЛАНИРА ТУРИСТИЧКИ ДАНОК КОЈ ЌЕ СЕ ТРОШИ ЗА ЗАШТИТА НА ЖИВОТНАТА СРЕДИНА

ХРВАТСКА ПЛАНИРА ТУРИСТИЧКИ ДАНОК КОЈ ЌЕ СЕ ТРОШИ ЗА ЗАШТИТА НА ЖИВОТНАТА СРЕДИНА

По пристапувањето во еврозоната и во Шенген на почетокот на годинава, Хрватска доживува наплив од туристи. Но, растечката популарност на земјата има и ...
ИТАЛИЈА ЌЕ ГО ОДАНОЧИ ПРОФИТОТ НА БАНКИТЕ СО 40 ОТСТО ПОРАДИ ВИСОКИТЕ КАМАТИ

ИТАЛИЈА ЌЕ ГО ОДАНОЧИ ПРОФИТОТ НА БАНКИТЕ СО 40 ОТСТО ПОРАДИ ВИСОКИТЕ КАМАТИ

Италијанската влада предводена од премиерката Џорџа Мелони објави дека еднократно ќе ги оданочи профитите на банките со стапка од 40 отсто. Италијанск ...
КАМШИКАРОТ ТРОКИРА

КАМШИКАРОТ ТРОКИРА

Дај да товариме што може уште да се товари. ...
1 2 3 4 10 / 32 НАПИСИ