Таг: Данска

1 2 3 4 5 30 / 48 НАПИСИ
АВСТРИЈА, ИЗРАЕЛ И ДАНСКА ЌЕ ПРАВАТ ВАКЦИНА ПРОТИВ КОВИД-19 И СОЕВИТЕ НА ВИРУСОТ

АВСТРИЈА, ИЗРАЕЛ И ДАНСКА ЌЕ ПРАВАТ ВАКЦИНА ПРОТИВ КОВИД-19 И СОЕВИТЕ НА ВИРУСОТ

Австрија веќе не сака да се потпира само на Европската Унија за вакцини против ковид-19 и ќе развие своја вакцина за идните соеви, заедно со Данска и ...
ШВЕДСКА И ДАНСКА РАЗВИВААТ ДИГИТАЛНИ СЕРТИФИКАТИ ЗА ВАКЦИНИРАЊЕ ЗА ДА МОЖЕ СЛОБОДНО ДА СЕ ПАТУВА

ШВЕДСКА И ДАНСКА РАЗВИВААТ ДИГИТАЛНИ СЕРТИФИКАТИ ЗА ВАКЦИНИРАЊЕ ЗА ДА МОЖЕ СЛОБОДНО ДА СЕ ПАТУВА

Шведска објави дека ќе почне да развива дигитални сертификати за вакцинирање кои би се користеле за патувања и разни настани, откако сличен потег наја ...
И ДАНСКА ДЕМАНТИРА ДЕКА ГО ПОДДРЖУВА ВЕТОТО НА БУГАРИЈА ЗА ВЛЕЗ НА МАКЕДОНИЈА ВО ЕУ

И ДАНСКА ДЕМАНТИРА ДЕКА ГО ПОДДРЖУВА ВЕТОТО НА БУГАРИЈА ЗА ВЛЕЗ НА МАКЕДОНИЈА ВО ЕУ

Министерство за надворешни работи на Данска ги демантира вестите дека го поддржува ветото на Бугарија за почеток на пристапните преговори на Македониј ...
ДАНСКА ЌЕ УБИЕ 17 МИЛИОНИ НУТРИИ ОТКАКО 214 ЛУЃЕ СЕ ЗАРАЗИЛЕ СО ВЕРЗИИ НА КОРОНАВИРУС ПОВРЗАНИ СО ОВИЕ ЖИВОТНИ

ДАНСКА ЌЕ УБИЕ 17 МИЛИОНИ НУТРИИ ОТКАКО 214 ЛУЃЕ СЕ ЗАРАЗИЛЕ СО ВЕРЗИИ НА КОРОНАВИРУС ПОВРЗАНИ СО ОВИЕ ЖИВОТНИ

Над 200 Данци се заразиле со верзии на коронавирусот што се поврзуваат со нутрии, поради што земјата најави дека ќе усмрти милиони примероци од овие ж ...
ДАНСКИОТ ИНОВАТОР КОЈ ИСКАСАПИ НОВИНАРКА ВО ПОДМОРНИЦА ФАТЕН ПРИ БЕГСТВО ОД ЗАТВОР

ДАНСКИОТ ИНОВАТОР КОЈ ИСКАСАПИ НОВИНАРКА ВО ПОДМОРНИЦА ФАТЕН ПРИ БЕГСТВО ОД ЗАТВОР

Данскиот иноватор Петер Мадсен, осуден за убиството на шведската новинарка Ким Вал, е фатен додека се обидувал да избега од затвор, потврди полицијата ...
ДАНСКАТА ПРЕМИЕРКА ПО ТРЕТПАТ ЈА ОТКАЖА ВЕНЧАВКАТА, СЕГА ПОРАДИ САМИТ НА ЕУ

ДАНСКАТА ПРЕМИЕРКА ПО ТРЕТПАТ ЈА ОТКАЖА ВЕНЧАВКАТА, СЕГА ПОРАДИ САМИТ НА ЕУ

Данската премиерка Мете Фредериксен по третпат ја одложи својата венчавка, со цел да присуствува на самит на Европската Унија. На самитот во Брисел шт ...
ДАНСКИТЕ ДЕЦА ТРГНАА НА УЧИЛИШТЕ ПО ЕДЕН МЕСЕЦ, ЌЕ МОРА ПОСТОЈАНО ДА МИЈАТ РАЦЕ

ДАНСКИТЕ ДЕЦА ТРГНАА НА УЧИЛИШТЕ ПО ЕДЕН МЕСЕЦ, ЌЕ МОРА ПОСТОЈАНО ДА МИЈАТ РАЦЕ

Децата до 11 години денеска се враќаат во градинките и основните училишта во Данска, откако таа стана прва европска земја која ги олесни ограничувањат ...
ДАНСКА ПРВА ВО ЕВРОПА ПЛАНИРА ПОВТОРНО ДА ГИ ОТВОРИ ГРАДИНКИТЕ И УЧИЛИШТАТА

ДАНСКА ПРВА ВО ЕВРОПА ПЛАНИРА ПОВТОРНО ДА ГИ ОТВОРИ ГРАДИНКИТЕ И УЧИЛИШТАТА

Данска е прва држава во Европа која ќе ги отвори градинките и основните училишта, во постепено олеснување на карантинот во земјата. Премиерката Мет ...
ВОЗРАСНА ДВОЈКА СЕКОЈ ДЕН СЕ СРЕЌАВА НА ГЕРМАНСКО-ДАНСКАТА ГРАНИЦА

ВОЗРАСНА ДВОЈКА СЕКОЈ ДЕН СЕ СРЕЌАВА НА ГЕРМАНСКО-ДАНСКАТА ГРАНИЦА

Возрасна двојка се здоби со популарност среде пандемијата на коронавирусот благодарение на своите секојдневни средби на еден граничен премин. Инга ...
ТРАМП ЈА ОТКАЖА ПОСЕТАТА НА ДАНСКА ОТКАКО МУ БЕШЕ ОДБИЕНА ПОНУДАТА ДА ГО КУПИ ГРЕНЛАНД

ТРАМП ЈА ОТКАЖА ПОСЕТАТА НА ДАНСКА ОТКАКО МУ БЕШЕ ОДБИЕНА ПОНУДАТА ДА ГО КУПИ ГРЕНЛАНД

Доналд Трамп ја откажа посетата на Данска, откако земјата ја одби неговата понуда да го купи Гренланд. Тој требаше да ја посети Данска на 2 септември, ...
1 2 3 4 5 30 / 48 НАПИСИ