Таг: Данска

1 3 4 5 6 50 / 54 НАПИСИ
ПО 500 ГОДИНИ, ВО ДАНСКА ПРОНАЈДЕН КАТАЛОГ ЗА БИБЛИОТЕКАТА НА СИНОТ НА КОЛУМБО

ПО 500 ГОДИНИ, ВО ДАНСКА ПРОНАЈДЕН КАТАЛОГ ЗА БИБЛИОТЕКАТА НА СИНОТ НА КОЛУМБО

Пред 500 години, синот на Кристофер Колумбо ја направил една од најголемите библиотеки во светот. Најголем дел од содржината е изгубен низ историјата. ...
ТРИ ДЕЦА НА ДАНСКИ МИЛИЈАРДЕР МЕЃУ ЗАГИНАТИТЕ ВО НАПАДИТЕ ВО ШРИ ЛАНКА

ТРИ ДЕЦА НА ДАНСКИ МИЛИЈАРДЕР МЕЃУ ЗАГИНАТИТЕ ВО НАПАДИТЕ ВО ШРИ ЛАНКА

Три деца на данскиот милијардер Андерс Холх Поулсен се меѓу загинатите во вчерашните бомбашки напади во Шри Ланка, во кои според последните информации ...
АУТИЗМОТ НЕ Е ПОВРЗАН СО ВАКЦИНИТЕ ЗА МАЛИ СИПАНИЦИ, ПОКАЖУВА ДАНСКО ИСТРАЖУВАЊЕ ПРАВЕНО КАЈ НАД 650.000 ДЕЦА

АУТИЗМОТ НЕ Е ПОВРЗАН СО ВАКЦИНИТЕ ЗА МАЛИ СИПАНИЦИ, ПОКАЖУВА ДАНСКО ИСТРАЖУВАЊЕ ПРАВЕНО КАЈ НАД 650.000 ДЕЦА

Вакцините за мали сипаници, рубеола и заушки (МРП) не го зголемува ризикот од појава на аутизам, не се тригер за аутизмот кај децата и не се поврзани ...
НАЈМАЛКУ ШЕСТ ЗАГИНАТИ ВО ЖЕЛЕЗНИЧКАТА НЕСРЕЌА НА МОСТ ВО ДАНСКА

НАЈМАЛКУ ШЕСТ ЗАГИНАТИ ВО ЖЕЛЕЗНИЧКАТА НЕСРЕЌА НА МОСТ ВО ДАНСКА

Најмалку шест луѓе загинаа во железничката несреќа на мост кој поврзува два дански острови, потврдија властите. Мостот „Грејт белт“, што ги поврзув ...
АКО ИМА ПРЕДВРЕМЕНИ ПАРЛАМЕНТАРНИ ИЗБОРИ СО ПРЕТСЕДАТЕЛСКИТЕ, ХОЛАНДИЈА, ДАНСКА И ФРАНЦИЈА МОЖЕ ДА ПОБАРААТ ОДЛОЖУВАЊЕ НА ДАТУМОТ ЗА ПРЕГОВОРИ

АКО ИМА ПРЕДВРЕМЕНИ ПАРЛАМЕНТАРНИ ИЗБОРИ СО ПРЕТСЕДАТЕЛСКИТЕ, ХОЛАНДИЈА, ДАНСКА И ФРАНЦИЈА МОЖЕ ДА ПОБАРААТ ОДЛОЖУВАЊЕ НА ДАТУМОТ ЗА ПРЕГОВОРИ

Ако напролет се организираат заедно со претседателските и предвремени парламентарни избори, Холандија, Данска и Франција може да побараат одложување н ...
ДАНСКА ПЛАНИРА ДА ГИ ИЗОЛИРА НЕПОСАКУВАНИТЕ МИГРАНТИ НА ОСТРОВ НА КОЈ СЕ ИСТРАЖУВААТ ЗАРАЗНИ БОЛЕСТИ

ДАНСКА ПЛАНИРА ДА ГИ ИЗОЛИРА НЕПОСАКУВАНИТЕ МИГРАНТИ НА ОСТРОВ НА КОЈ СЕ ИСТРАЖУВААТ ЗАРАЗНИ БОЛЕСТИ

Данска планира да ги смести најнепосакуваните мигранти на најмалку пожелно место: мал и тешко достапен остров, на кој моментално се наоѓаат лаборатори ...
СЛУЧАЈОТ СО ГРУЕВСКИ ВО УЧЕБНИЦИТЕ ТРЕБА ДА СЕ ЗАПИШЕ ПОД ЗБОРОТ ИРОНИЈА, ВЕЛИ ДИМИТРОВ

СЛУЧАЈОТ СО ГРУЕВСКИ ВО УЧЕБНИЦИТЕ ТРЕБА ДА СЕ ЗАПИШЕ ПОД ЗБОРОТ ИРОНИЈА, ВЕЛИ ДИМИТРОВ

Случајот со Груевски во учебниците треба да се запише под зборот иронија и под зборот парадокс, бидејќи Европската комисија за време на неговото владе ...
КАНАДА И ДАНСКА НА ЧЕКОР ДО РЕШАВАЊЕ НА НЕКОЛКУДЕЦЕНИСКИОТ СПОР ЗА ОСТРОВЧЕТО НА КОЕ СО ДЕЦЕНИИ СИ ОСТАВААТ ВИСКИ И РАКИЈА

КАНАДА И ДАНСКА НА ЧЕКОР ДО РЕШАВАЊЕ НА НЕКОЛКУДЕЦЕНИСКИОТ СПОР ЗА ОСТРОВЧЕТО НА КОЕ СО ДЕЦЕНИИ СИ ОСТАВААТ ВИСКИ И РАКИЈА

Канада, Данска и Гренланд се чекор поблиску до решавање на неколкудецениски територијален спор долж нивните граници со Арктикот. Станува збор за карп ...
ДАНСКИ ИЗУМИТЕЛ ДОБИ ДОЖИВОТЕН ЗАТВОР ЗА БРУТАЛНОТО УБИСТВО НА ШВЕДСКА НОВИНАРКА НА НЕГОВА ПОДМОРНИЦА

ДАНСКИ ИЗУМИТЕЛ ДОБИ ДОЖИВОТЕН ЗАТВОР ЗА БРУТАЛНОТО УБИСТВО НА ШВЕДСКА НОВИНАРКА НА НЕГОВА ПОДМОРНИЦА

Данскиот изумител Петер Мадсен е осуден на доживотен затвор без можност за помилување за бруталното убиство на шведската новинарка Ким Вал на неговата ...
ДАНСКИОТ ПРИНЦ ХЕНРИК ПОЧИНА НЕСРЕЌЕН ШТО НИКОГАШ НЕ ГО ПРИЗНАА ЗА КРАЛ

ДАНСКИОТ ПРИНЦ ХЕНРИК ПОЧИНА НЕСРЕЌЕН ШТО НИКОГАШ НЕ ГО ПРИЗНАА ЗА КРАЛ

Данскиот принц Хенрик, познат по тоа што јавно изразуваше незадоволство што никогаш не бил именуван за крал, почина на 83-годишна возраст во замокот Ф ...
1 3 4 5 6 50 / 54 НАПИСИ