ШЕФИЦАТА НА ДАНСКАТА АГЕНЦИЈА ЗА ЛЕКОВИ СЕ ОНЕСВЕСТИ НА ПРЕС-КОНФЕРЕНЦИЈА ОТКАКО ОБЈАВИ ДЕКА ВЕЌЕ НЕМА ДА ЈА КОРИСТАТ ВАКЦИНАТА НА „АСТРАЗЕНЕКА“

  ШЕФИЦАТА НА ДАНСКАТА АГЕНЦИЈА ЗА ЛЕКОВИ СЕ ОНЕСВЕСТИ НА ПРЕС-КОНФЕРЕНЦИЈА ОТКАКО ОБЈАВИ ДЕКА ВЕЌЕ НЕМА ДА ЈА КОРИСТАТ ВАКЦИНАТА НА „АСТРАЗЕНЕКА“Тања Ерихсен колабираше пред новинатите без предупредување

  Шефицата на Данската агенција за лекови Тања Ерихсен се онесвести на прес-конференцијата на која ја соопшти одлуката дека нејзината земја веќе нема да ја користи вакцината на „АстраЗенека“ во имунизацијата на населението.

  Таа ги брифираше новинарите за новиот развој на настаните, кога наеднаш колабираше без предупредување. Тројца мажи притрчаа да ѝ помогнат, по што беше превезена во болница од претпазливост. Данските медиуми информираа дека Ерихсен е добро.

  Данска вчера стана прва европска земја која објави дека веќе нема да ја дава ковид вакцината на „АстраЗенека“, откако таа беше поврзана со појава на тромбоза. Во Данска се забележани два вакви случаи, при што една 60-годишна жена починала.

  Голем број држави ја ограничија употребата на оваа вакцина на одредена возрасна група и препорачаа да се дава на лицата над 55-60 години.

  Симнете ја мобилната апликација

  ©SDK.MK Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира