Таг: Данска

1 2 3 7 10 / 62 НАПИСИ
ДАНСКАТА ПРЕМИЕРКА НАПАДНАТА НА ПЛОШТАД ВО КОПЕНХАГЕН

ДАНСКАТА ПРЕМИЕРКА НАПАДНАТА НА ПЛОШТАД ВО КОПЕНХАГЕН

Данската премиерка Мете Фредериксен е „шокирана“ откако синоќа беше нападната на плоштад во центарот на Копенхаген, соопштија од нејзиниот кабинет. Ма ...
ЖИВКО МУКАЕТОВ УНАПРЕДЕН ВО ВИТЕЗ ОД ПРВА КЛАСА НА РЕДОТ НА ДАНСКОТО ЗНАМЕ ПО ПОВОД 30 ГОДИНИ ПОСТОЕЊЕ НА ДАНСКИОТ КОНЗУЛАТ ВО СКОПЈЕ

ЖИВКО МУКАЕТОВ УНАПРЕДЕН ВО ВИТЕЗ ОД ПРВА КЛАСА НА РЕДОТ НА ДАНСКОТО ЗНАМЕ ПО ПОВОД 30 ГОДИНИ ПОСТОЕЊЕ НА ДАНСКИОТ КОНЗУЛАТ ВО СКОПЈЕ

Во Скопје се одбележаа триесет години од отворањето на данскиот конзулат и по тој повод, генералниот директор на „Алкалоид“ Живко Мукаетов беше унапре ...
ДАНСКА ВЕТИ ДЕКА ЌЕ Ѝ ЈА ДАДЕ НА УКРАИНА ЦЕЛАТА СВОЈА АРТИЛЕРИЈА

ДАНСКА ВЕТИ ДЕКА ЌЕ Ѝ ЈА ДАДЕ НА УКРАИНА ЦЕЛАТА СВОЈА АРТИЛЕРИЈА

Данска вети дека ќе ѝ ја даде на Украина целата своја артилерија и ја повика Европа да се обедини во поддршката на Киев. За време на Минхенската безбе ...
НОВИОТ ДАНСКИ КРАЛ ФРЕДЕРИК ИМА АВАНТУРИСТИЧКИ ДУХ, А СОПРУГАТА ЈА ЗАПОЗНАЛ ВО ПАБ НА ОЛИМПИСКИТЕ ИГРИ ВО СИДНЕЈ

НОВИОТ ДАНСКИ КРАЛ ФРЕДЕРИК ИМА АВАНТУРИСТИЧКИ ДУХ, А СОПРУГАТА ЈА ЗАПОЗНАЛ ВО ПАБ НА ОЛИМПИСКИТЕ ИГРИ ВО СИДНЕЈ

Данците добија големо изненадување за Нова година откако нивната долгогодишна кралица Маргрет Втора објави дека ќе се повлече од престолот на 14 јануа ...
ДАНСКАТА КРАЛИЦА МАРГРЕТ ОБЈАВИ ДЕКА ЌЕ АБДИЦИРА НА 14 ЈАНУАРИ, 52 ГОДИНИ ПО ДОАЃАЊЕТО НА ПРЕСТОЛОТ

ДАНСКАТА КРАЛИЦА МАРГРЕТ ОБЈАВИ ДЕКА ЌЕ АБДИЦИРА НА 14 ЈАНУАРИ, 52 ГОДИНИ ПО ДОАЃАЊЕТО НА ПРЕСТОЛОТ

Данската кралица Маргрет Втора неочекувано го објави своето абдицирање во новогодишното телевизиско обраќање. Таа и официјално ќе се повлече од престо ...
ДАНСКИ ПРАТЕНИК ИЗБРКАН ОД ВЛАДЕЈАЧКА ПАРТИЈА ОТКАКО ПРИЗНА ДЕКА Е ВО ВРСКА СО 15-ГОДИШНИЧКА

ДАНСКИ ПРАТЕНИК ИЗБРКАН ОД ВЛАДЕЈАЧКА ПАРТИЈА ОТКАКО ПРИЗНА ДЕКА Е ВО ВРСКА СО 15-ГОДИШНИЧКА

Либералната партија Умерени, која е дел од владејачката коалиција во Данска, го избрка 28-годишниот пратеник Мајк Вила Фонсека од своето членство отка ...
ДАНСКИ УМЕТНИК МОРА ДА ВРАТИ 72.000 ДОЛАРИ ЗАШТО ДАЛ ДВЕ ПРАЗНИ ПЛАТНА ЗА ИЗЛОЖБА

ДАНСКИ УМЕТНИК МОРА ДА ВРАТИ 72.000 ДОЛАРИ ЗАШТО ДАЛ ДВЕ ПРАЗНИ ПЛАТНА ЗА ИЗЛОЖБА

Данскиот суд му нареди на уметникот Јенс Ханинг да врати речиси 500.000 круни (72.000 долари), откако приложил две празни платна за проект наречен „Зе ...
„КАЈМАК“ СО ПРЕМИЕРА ВО ДАНСКА, ПОДДРШКА ОД АЛБАНИЈА ЗА „БИСТА“, АГЕНЦИЈАТА ЗА ФИЛМ ГИ БЛОКИРАШЕ ДВАТА ПРОЕКТА НА МАНЧЕВСКИ ВО МАКЕДОНИЈА

„КАЈМАК“ СО ПРЕМИЕРА ВО ДАНСКА, ПОДДРШКА ОД АЛБАНИЈА ЗА „БИСТА“, АГЕНЦИЈАТА ЗА ФИЛМ ГИ БЛОКИРАШЕ ДВАТА ПРОЕКТА НА МАНЧЕВСКИ ВО МАКЕДОНИЈА

„Кајмак“, најновиот филм на Милчо Манчевски, вечерва ќе има данска премиера, со свечено прикажување во Копенхаген. Данска е една од земјите копродуцен ...
ДИРЕКТОРИТЕ НА М-НАВ ПОТПИШАА ОДЛУКА ЗА ЗАМИНУВАЊЕ НА ШКОЛУВАЊЕ ВО ДАНСКА НА НАЈДОБРИТЕ 8 КАНДИДАТИ НА ОГЛАСОТ И ПОКРЕНАА НИВНО ВРАБОТУВАЊЕ, ВЕДНАШ

ДИРЕКТОРИТЕ НА М-НАВ ПОТПИШАА ОДЛУКА ЗА ЗАМИНУВАЊЕ НА ШКОЛУВАЊЕ ВО ДАНСКА НА НАЈДОБРИТЕ 8 КАНДИДАТИ НА ОГЛАСОТ И ПОКРЕНАА НИВНО ВРАБОТУВАЊЕ, ВЕДНАШ

Управниот одбор на Македонска навигација (М-НАВ) составен од директорите Фахрудин Хамиди, Миѓен Селмани и Владко Крстевски, денеска донел Одлука за по ...
НИЧИИ ДЕЦА

НИЧИИ ДЕЦА

Кого да го викнеме да го менува системот за кој премиерот сфатил дека не чини? Новата американска амбасадорка ли? ...
1 2 3 7 10 / 62 НАПИСИ