Таг: деца

1 3 4 5 6 7 33 50 / 321 НАПИСИ
ГРАДОНАЧАЛНИКОТ НА КАРБИНЦИ И ДРУГИ ЛИЦА СОБИРААТ ПОЛИТИЧКИ ПОЕНИ НА МРТВИ ДУШИ, РЕЧЕ СПАСОВСКИ

ГРАДОНАЧАЛНИКОТ НА КАРБИНЦИ И ДРУГИ ЛИЦА СОБИРААТ ПОЛИТИЧКИ ПОЕНИ НА МРТВИ ДУШИ, РЕЧЕ СПАСОВСКИ

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски во вторникот на вонредната прес-конференција за апсењето на Љупчо Палевски-Палчо во Турција, кажа и де ...
ЗА ЕДЕН МЕСЕЦ ВАКЦИНИРАНИ НАД 950 ДЕЦА СО ПРОПУШТЕНИ РУТИНСКИ ВАКЦИНИ, ПОЛИКЛИНИКА БУКУРЕШТ ВОВЕДЕ ВТОРА СМЕНА ЗА ВАКЦИНАЦИЈА НА ДЕЦА ДО 6 ГОДИНИ

ЗА ЕДЕН МЕСЕЦ ВАКЦИНИРАНИ НАД 950 ДЕЦА СО ПРОПУШТЕНИ РУТИНСКИ ВАКЦИНИ, ПОЛИКЛИНИКА БУКУРЕШТ ВОВЕДЕ ВТОРА СМЕНА ЗА ВАКЦИНАЦИЈА НА ДЕЦА ДО 6 ГОДИНИ

За еден месец вакцинирани се над 950 деца со пропуштени рутински вакцини, во нивните домови, или им е закажан термин за вакцинација, како дел од заедн ...
СЕКОЈА ГОДИНА, ГЕНЕРАЦИИТЕ СЕ СЀ ПОСЛАБИ, НАМЕСТО ДА МИСЛАТ, ГИ УЧИМЕ ДА УЧАТ НАПАМЕТ, ВЕЛИ ЕКСПЕРТОТ ЗА РАН ДЕТСКИ РАЗВОЈ РАНКО РАЈОВИЌ

СЕКОЈА ГОДИНА, ГЕНЕРАЦИИТЕ СЕ СЀ ПОСЛАБИ, НАМЕСТО ДА МИСЛАТ, ГИ УЧИМЕ ДА УЧАТ НАПАМЕТ, ВЕЛИ ЕКСПЕРТОТ ЗА РАН ДЕТСКИ РАЗВОЈ РАНКО РАЈОВИЌ

Секоја генерација е сѐпослаба од претходната, средината се менува, а ние не ги менуваме методите на воспитание и образование, рече професорот Ранко Ра ...
РОДИТЕЛИТЕ ДА НЕ ИМ ДАВААТ НА ДЕЦАТА ПОВЕЌЕ ОД ПОЛА ЛИТАР СОК „ПРАЈМ“ КОЈ ГО РЕКЛАМИРААТ ЈУТЈУБЕРИ, ВЕЛИ ИНСТИТУТОТ ЗА ЈАВНО ЗДРАВЈЕ

РОДИТЕЛИТЕ ДА НЕ ИМ ДАВААТ НА ДЕЦАТА ПОВЕЌЕ ОД ПОЛА ЛИТАР СОК „ПРАЈМ“ КОЈ ГО РЕКЛАМИРААТ ЈУТЈУБЕРИ, ВЕЛИ ИНСТИТУТОТ ЗА ЈАВНО ЗДРАВЈЕ

Пијалоците на компанијата „Прајм Хидратејшн“, кои се доста популарни меѓу децата, содржат витамини, минерали и засладувачи, и ако пијат 500 милилитри ...
ЗА ТРИ НЕДЕЛИ ВО ГАЗА УБИЕНИ НАД 3.600 ДЕЦА, ПОВЕЌЕ ОТКОЛКУ ВО СИТЕ ДРУГИ ВОЈНИ ЗАЕДНО ЛАНИ

ЗА ТРИ НЕДЕЛИ ВО ГАЗА УБИЕНИ НАД 3.600 ДЕЦА, ПОВЕЌЕ ОТКОЛКУ ВО СИТЕ ДРУГИ ВОЈНИ ЗАЕДНО ЛАНИ

Повеќе од 3.600 деца се убиени во првите 25 дена од војната помеѓу Израел и Хамас, објави министерството за здравство на Газа. Меѓу нив има и новороде ...
НИКОЈ НЕ ПРАШУВА КАКВА Е ВАКЦИНАТА КОГА ТРЕБА ДА СЕ ПАТУВА НА МАЛДИВИ, ВЕЛИ Д-Р ГРОЗДАНОВА ЗА НИСКИОТ ОПФАТ СО ВАКЦИНАЦИЈА ВО МАКЕДОНИЈА

НИКОЈ НЕ ПРАШУВА КАКВА Е ВАКЦИНАТА КОГА ТРЕБА ДА СЕ ПАТУВА НА МАЛДИВИ, ВЕЛИ Д-Р ГРОЗДАНОВА ЗА НИСКИОТ ОПФАТ СО ВАКЦИНАЦИЈА ВО МАКЕДОНИЈА

Препорачаниот опфат над 95 отсто не е постигнат за ниту една вакцина во земјава, рекоа денеска националната координаторка за имунизација проф. д-р. Ал ...
ПОМЛАДИТЕ ЖЕНИ ГО ПРИЈАВУВААТ СЕМЕЈНОТО НАСИЛСТВО, ЗА НЕПОЛНА ГОДИНА 60 ЛИЦА ПОБАРАЛЕ ПОМОШ ВО ЖЕНСКИОТ ЦЕНТАР ЗА ПОДДРШКА ВО БИТОЛА

ПОМЛАДИТЕ ЖЕНИ ГО ПРИЈАВУВААТ СЕМЕЈНОТО НАСИЛСТВО, ЗА НЕПОЛНА ГОДИНА 60 ЛИЦА ПОБАРАЛЕ ПОМОШ ВО ЖЕНСКИОТ ЦЕНТАР ЗА ПОДДРШКА ВО БИТОЛА

Шеесет лица побарале помош од декември до денес во Женскиот центар за поддршка на жени и деца жртви на родово базирано и семејно насилство во Битола, ...
ГРАДИНКИТЕ ЌЕ ДОБИЈАТ ПРИРАЧНИК ЗА ПОСТАПУВАЊЕ СО ДЕЦА СО ДИЈАБЕТЕС, ВО ЗЕМЈАВА ИМА 700 БОЛНИ ДЕЦА И АДОЛЕСЦЕНТИ

ГРАДИНКИТЕ ЌЕ ДОБИЈАТ ПРИРАЧНИК ЗА ПОСТАПУВАЊЕ СО ДЕЦА СО ДИЈАБЕТЕС, ВО ЗЕМЈАВА ИМА 700 БОЛНИ ДЕЦА И АДОЛЕСЦЕНТИ

Градинките во земјава ќе добијат Протокол за постапување со деца со дијабетес во училиштата и градинките, кој беше промовиран денеска во градинката „Р ...
ВО СКОПЈЕ ФАЛАТ ОРТОПЕДИ ЗА ПРЕГЛЕДИ НА БЕБИЊА И ДЕЦА, А СЕ ЗЛОУПОТРЕБУВААТ ПРИОРИТЕТНИТЕ УПАТИ, ВЕЛИ Д-Р МИЛЕНА БОГОЈЕВСКА-ДОКСЕВСКА ОД КЛИНИКАТА ЗА ОРТОПЕДИЈА

ВО СКОПЈЕ ФАЛАТ ОРТОПЕДИ ЗА ПРЕГЛЕДИ НА БЕБИЊА И ДЕЦА, А СЕ ЗЛОУПОТРЕБУВААТ ПРИОРИТЕТНИТЕ УПАТИ, ВЕЛИ Д-Р МИЛЕНА БОГОЈЕВСКА-ДОКСЕВСКА ОД КЛИНИКАТА ЗА ОРТОПЕДИЈА

Мал е бројот на ортопеди во Скопје за прегледи на бебиња и деца во развој, а ненавременото спроведување на ортопедските прегледи во детството,во најст ...
РОДИТЕЛИТЕ ДВАПАТИ ГОДИШНО ДА ЈА МЕРАТ ВИСИНАТА НА ДЕТЕТО, ПЕДИЈАТРИТЕ ДА СПОРЕДУВААТ СО ОЧЕКУВАНАТА ВРЕДНОСТ ЗА ВОЗРАСТА, АПЕЛИРА ЗДРУЖЕНИЕТО РАСТ

РОДИТЕЛИТЕ ДВАПАТИ ГОДИШНО ДА ЈА МЕРАТ ВИСИНАТА НА ДЕТЕТО, ПЕДИЈАТРИТЕ ДА СПОРЕДУВААТ СО ОЧЕКУВАНАТА ВРЕДНОСТ ЗА ВОЗРАСТА, АПЕЛИРА ЗДРУЖЕНИЕТО РАСТ

Здружението на родители на деца со ендокринолошки заболувања – РАСТ апелира до родителите и старателите да се контролира висината на детето барем два ...
1 3 4 5 6 7 33 50 / 321 НАПИСИ