Таг: диригент

ДИРИГЕНТОТ ГУСТАВО ДУДАМЕЛ ЌЕ БИДЕ МУЗИЧКИ ДИРЕКТОР НА ЊУЈОРШКАТА ФИЛХАРМОНИЈА

ДИРИГЕНТОТ ГУСТАВО ДУДАМЕЛ ЌЕ БИДЕ МУЗИЧКИ ДИРЕКТОР НА ЊУЈОРШКАТА ФИЛХАРМОНИЈА

Диригентот Густаво Дудамел ќе стане музички директор на Њујоршката филхармонија за сезоната 2026-2027, и со тоа ќе заврши неговиот мандат со Филхармон ...
РУСКИТЕ ВОЈНИЦИ УБИЛЕ УКРАИНСКИ ДИРИГЕНТ ЗАШТО ОДБИЛ ДА НАСТАПИ НА КОНЦЕРТ ВО ХЕРСОН

РУСКИТЕ ВОЈНИЦИ УБИЛЕ УКРАИНСКИ ДИРИГЕНТ ЗАШТО ОДБИЛ ДА НАСТАПИ НА КОНЦЕРТ ВО ХЕРСОН

Руските војници убиле украински музичар во неговиот дом откако тој одбил да земе учество на концерт во окупираниот Херсон, објави украинското министер ...
АВСТРИСКИОТ ДИРИГЕНТ СОЛТЕС ПОЧИНА ОТКАКО КОЛАБИРАШЕ НА ОПЕРА ВО МИНХЕН

АВСТРИСКИОТ ДИРИГЕНТ СОЛТЕС ПОЧИНА ОТКАКО КОЛАБИРАШЕ НА ОПЕРА ВО МИНХЕН

Австрискиот диригент Штефан Солтес почина вчера откако колабираше за време на изведба на опера во Националниот театар во Минхен. Седумдесет и тригодиш ...
ПОЧИНА КОМПОЗИТОРОТ И ДИРИГЕНТ АЛЕКСАНДАР ЏАМБАЗОВ

ПОЧИНА КОМПОЗИТОРОТ И ДИРИГЕНТ АЛЕКСАНДАР ЏАМБАЗОВ

Легендарниот композитор и диригент и втемелувач на македонската детска и популарна музика Александар Џамбазов почина денеска на 85 години, објави Соју ...
ЗБОГУМ МОЕ СЕМЕЈСТВО – ЛЕГЕНДАРНИОТ ЗУБИН МЕХТА ПО ПОЛА ВЕК СЕ ПЕНЗИОНИРАШЕ КАКО ДИРИГЕНТ НА ИЗРАЕЛСКАТА ФИЛХАРМОНИЈА

ЗБОГУМ МОЕ СЕМЕЈСТВО – ЛЕГЕНДАРНИОТ ЗУБИН МЕХТА ПО ПОЛА ВЕК СЕ ПЕНЗИОНИРАШЕ КАКО ДИРИГЕНТ НА ИЗРАЕЛСКАТА ФИЛХАРМОНИЈА

Легендарниот диригент Зубин Мехта за последен пат ја водеше Израелската филхармонија на концерт во Тел Авив, со што означи пензионирање после 50 годин ...
НЕМА ПОСВЕТО ОД УЧИТЕЛ – ДИРИГЕНТОТ БОРЈАН ЦАНЕВ ОД ФИЛХАРМОНИЈАТА ЗАМИНУВА НА МУЗИЧКАТА АКАДЕМИЈА

НЕМА ПОСВЕТО ОД УЧИТЕЛ – ДИРИГЕНТОТ БОРЈАН ЦАНЕВ ОД ФИЛХАРМОНИЈАТА ЗАМИНУВА НА МУЗИЧКАТА АКАДЕМИЈА

Диригентот Борјан Цанев по 19 години години заминува од матичната куќа Македонска филхармонија и кариерата ќе ја продолжи на Факултетот за музичка уме ...
6 / 6 НАПИСИ