Таг: документарец

1 2 3 10 / 25 НАПИСИ
СВЕТСКА ПРЕМИЕРА НА ДОКУМЕНТАРЕЦОТ НА ТАМАРА КОТЕВСКА „ПАТУВАЊЕ ПЕШ“ НА 9 НОЕМВРИ ВО ЊУЈОРК

СВЕТСКА ПРЕМИЕРА НА ДОКУМЕНТАРЕЦОТ НА ТАМАРА КОТЕВСКА „ПАТУВАЊЕ ПЕШ“ НА 9 НОЕМВРИ ВО ЊУЈОРК

Светската премиера на документарниот филм „Патување пеш“ (The Walk) на режисерката Тамара Котевска ќе биде на 9 ноември во Њујорк, на Њујоршкиот фести ...
„ПАТЕШЕСТВИЕТО“ ЈА СЛАВИ СИЛАТА НА БЕГАЛЦИТЕ, РЕЧЕ ТАМАРА КОТЕВСКА ЗА НОВИОТ ФИЛМ НА ГАЛА НАСТАНОТ ВО ВЕНЕЦИЈА

„ПАТЕШЕСТВИЕТО“ ЈА СЛАВИ СИЛАТА НА БЕГАЛЦИТЕ, РЕЧЕ ТАМАРА КОТЕВСКА ЗА НОВИОТ ФИЛМ НА ГАЛА НАСТАНОТ ВО ВЕНЕЦИЈА

Македонската режисерка Тамара Котевска, која има 2 номинации за Оскар за документарецот „Медена земја“, говореше на гала настанот „Светла! Камера! Вли ...
НАГРАДА ЗА ДОКУМЕНТАРЕЦОТ „МОЛК НА РАЗУМОТ“ НА КУМЈАНА НОВАКОВА НА САРАЕВСКИОТ ФЕСТИВАЛ, ПОБЕДИ ГРУЗИСКИОТ „КОС, КОС, КАПИНА“

НАГРАДА ЗА ДОКУМЕНТАРЕЦОТ „МОЛК НА РАЗУМОТ“ НА КУМЈАНА НОВАКОВА НА САРАЕВСКИОТ ФЕСТИВАЛ, ПОБЕДИ ГРУЗИСКИОТ „КОС, КОС, КАПИНА“

Документарецот „Молк на разумот“ на македонската режисерка Кумјана Новакова ја освои Наградата за човекови права на 29. Филмски фестивал во Сараево шт ...
ПОЧИНА МУЗИЧАРОТ СИКСТО РОДРИГЕЗ, ЅВЕЗДА НА ОСКАРОВЕЦОТ „БАРАЈЌИ ГО ШУГАРМЕН“

ПОЧИНА МУЗИЧАРОТ СИКСТО РОДРИГЕЗ, ЅВЕЗДА НА ОСКАРОВЕЦОТ „БАРАЈЌИ ГО ШУГАРМЕН“

Мексиканско-американскиот музичар и гитарист Сиксто Родригез почина на 81 година, објави неговата официјална веб-страница. За него во 2012 е снимен до ...
ДОКУМЕНТАРЕЦОТ „ТЕЛО“ НА ПЕТРА СЕЛИШКАР ЌЕ ИМА СВЕТСКА ПРЕМИЕРА НА САРАЕВСКИОТ ФЕСТИВАЛ

ДОКУМЕНТАРЕЦОТ „ТЕЛО“ НА ПЕТРА СЕЛИШКАР ЌЕ ИМА СВЕТСКА ПРЕМИЕРА НА САРАЕВСКИОТ ФЕСТИВАЛ

Долгометражниот документарен филм „Тело“ (Body) на режисерката Петра Селишкар ќе има светска премиера во официјалната програма на 29. Сараево филм фес ...
ДОКУМЕНТАРЕЦОТ ЗА БЛАЖЕ КОНЕСКИ „ЈАНЅА“ НА КАЛАЈЏИСКИ УТРЕ ПРЕМИЕРНО ВО КИНО МИЛЕНИУМ

ДОКУМЕНТАРЕЦОТ ЗА БЛАЖЕ КОНЕСКИ „ЈАНЅА“ НА КАЛАЈЏИСКИ УТРЕ ПРЕМИЕРНО ВО КИНО МИЛЕНИУМ

Првиот долгометражен документарен филм за Блаже Конески „Јанѕа“, по сценарио и режија на документаристот Никола Т. Калајџиски, утре премиерно ќе се пр ...
СКИЈАЧОТ ЉУПЧО СПИРОВСКИ ВО 1990 ГО НАЈАВУВА ПЛАНОТ ПЕЛИСТЕР ДА ПРЕРАСНЕ ВО ВРВЕН СКИ ЦЕНТАР, ОТКРИВА ДОКУМЕНТАРЕЦОТ ЗА НЕГО

СКИЈАЧОТ ЉУПЧО СПИРОВСКИ ВО 1990 ГО НАЈАВУВА ПЛАНОТ ПЕЛИСТЕР ДА ПРЕРАСНЕ ВО ВРВЕН СКИ ЦЕНТАР, ОТКРИВА ДОКУМЕНТАРЕЦОТ ЗА НЕГО

Уште во 1984 година била изработена студија од словенечкото проектантско биро „Тиволи“ за развој на Пелистер која предвидувала со ски лифтови и жичниц ...
МАКЕДОКС НАЈАВИ 70 ГОСТИ ОД СТРАНСТВО И МАКЕДОНСКА ПРЕМИЕРА НА „ВОЗНЕМИРЕНА ЗЕМЈА“ НА КУМЈАНА НОВАКОВА

МАКЕДОКС НАЈАВИ 70 ГОСТИ ОД СТРАНСТВО И МАКЕДОНСКА ПРЕМИЕРА НА „ВОЗНЕМИРЕНА ЗЕМЈА“ НА КУМЈАНА НОВАКОВА

„Лупење идеи“ ќе биде мотото на 13. издание на фестивалот на креативен документарен филм МакеДокс, што ќе се одржува од 18 до 25 август на четири лока ...
AКТИВИСТ ОД АЗЕРБЕЈЏАН ВО ТЕТОВО НАЦРТА МУРАЛИ ПРОТИВ ДИСКРИМИНАЦИЈАТА НА ЖЕНИТЕ И ТРАНСРОДОВИТЕ ЛИЦА

AКТИВИСТ ОД АЗЕРБЕЈЏАН ВО ТЕТОВО НАЦРТА МУРАЛИ ПРОТИВ ДИСКРИМИНАЦИЈАТА НА ЖЕНИТЕ И ТРАНСРОДОВИТЕ ЛИЦА

Младиот активист за човекови права од Азербејџан Сејмоур Назаров, патува низ земјите и црта мурали со кои се бори против дискриминацијата во неговата ...
ПОТРЕБЕН Е ПРОТОКОЛ ЗА ИЗВЕСТУВАЊА ЗА САМОУБИСТВА НА ЅВЕЗДИ, ВЕЛИ РЕЖИСЕРОТ НА ДОКУМЕНТАРЕЦОТ ЗА РОБИН ВИЛИЈАМС

ПОТРЕБЕН Е ПРОТОКОЛ ЗА ИЗВЕСТУВАЊА ЗА САМОУБИСТВА НА ЅВЕЗДИ, ВЕЛИ РЕЖИСЕРОТ НА ДОКУМЕНТАРЕЦОТ ЗА РОБИН ВИЛИЈАМС

Режисерот Тејлор Норвуд, авторот на документарниот филм за холивудската ѕвезда Робин Вилијамс,  вели дека можеби се потребни построги протоколи за тоа ...
1 2 3 10 / 25 НАПИСИ