Таг: дрва

1 2 3 10 / 29 НАПИСИ
СЕКОЈ УЧЕНИК ОД ТЕТОВО ЌЕ ЗАСАДИ ДРВО НА ШАР ПЛАНИНА И ЌЕ СЕ ГРИЖИ ЗА НЕГО

СЕКОЈ УЧЕНИК ОД ТЕТОВО ЌЕ ЗАСАДИ ДРВО НА ШАР ПЛАНИНА И ЌЕ СЕ ГРИЖИ ЗА НЕГО

Во дворот на управата на Националниот парк „Шар Планина“ отворена е едукативна патека на која учениците од тетовските училишта, преку изложени експона ...
ШУМСКИТЕ МАФИЈАШИ ЈА ОПУСТОШИЈА ЈАБЛАНИЦА, ВЛАСТИТЕ НЕМОЌНИ, ВЕЛАТ ЖИТЕЛИТЕ НА СТРУШКО ВИШНИ

ШУМСКИТЕ МАФИЈАШИ ЈА ОПУСТОШИЈА ЈАБЛАНИЦА, ВЛАСТИТЕ НЕМОЌНИ, ВЕЛАТ ЖИТЕЛИТЕ НА СТРУШКО ВИШНИ

Масовна и безмилосна илегална сеча на шумата на Јабланица, посебно во атарите на селата Вишни, Радолишта, Франгово и Лабуништа се случува изминативе м ...
ВО СТРУМИЧКО ФАТЕНИ ТРОЈЦА ДРВОКРАДЦИ СО 25 КУБИКА ДРВА НА 15 ЗАПРЕЖНИ КОЛИ

ВО СТРУМИЧКО ФАТЕНИ ТРОЈЦА ДРВОКРАДЦИ СО 25 КУБИКА ДРВА НА 15 ЗАПРЕЖНИ КОЛИ

Полицијата од Радовиш приведе тројца дрвокрадци од струмичкото населено место Баница кои на местото викано Варница кај Варварица биле затекнати со 25 ...
ГАС ИМА И ЗАТОА ТОПЛАНИТЕ ТРЕБА ДА ПРОДОЛЖАТ ДА РАБОТАТ КАКО ДОСЕГА, А НЕ НА ДИЗЕЛ, РЕЧЕ МИНИСТЕРОТ НУРЕДИНИ

ГАС ИМА И ЗАТОА ТОПЛАНИТЕ ТРЕБА ДА ПРОДОЛЖАТ ДА РАБОТАТ КАКО ДОСЕГА, А НЕ НА ДИЗЕЛ, РЕЧЕ МИНИСТЕРОТ НУРЕДИНИ

Министерот за животна средина Насер Нуредини смета дека топланите во Скопје не треба да се префрлат на дизел гориво наместо на гас, како што најавија ...
ЖИТЕЛИТЕ НА ШАРПЛАНИНСКОТО СЕЛО ЈЕЛОВЈАНЕ СЕ ЖАЛАТ ДЕКА ИМ СЕ ЗАБРАНУВА ДА СЕЧАТ ДРВА НА СВОИТЕ ИМОТИ, ОД НАЦИОНАЛНИОТ ПАРК ИМ ОДГОВАРААТ ДЕКА НЕМААТ ИМОТНИ ЛИСТОВИ

ЖИТЕЛИТЕ НА ШАРПЛАНИНСКОТО СЕЛО ЈЕЛОВЈАНЕ СЕ ЖАЛАТ ДЕКА ИМ СЕ ЗАБРАНУВА ДА СЕЧАТ ДРВА НА СВОИТЕ ИМОТИ, ОД НАЦИОНАЛНИОТ ПАРК ИМ ОДГОВАРААТ ДЕКА НЕМААТ ИМОТНИ ЛИСТОВИ

Жителите на тетовското село Јеловјане се жалат дека не им се дозволува да сечат од шумата за обезбедување дрва за огрев за лични потреби. Оваа забрана ...
ЦЕНАТА НА КУБИК ОГРЕВНО ДРВО ДОСТИГНА 5.300 ДЕНАРИ, ШУМСКИТЕ СТОПАНСТВА ГИ СТОПИРААТ ИСПОРАКИТЕ

ЦЕНАТА НА КУБИК ОГРЕВНО ДРВО ДОСТИГНА 5.300 ДЕНАРИ, ШУМСКИТЕ СТОПАНСТВА ГИ СТОПИРААТ ИСПОРАКИТЕ

Цената на кубик огревно дрво достигна 5.300 денари во Скопје, а во остатокот од земјата се движи од 4.500-5.000 денари. Освен драстично зголемената це ...
ПО ЕДНА ГОДИНА РЕКОНСТРУКЦИЈА ГОТОВА ТЕТОВСКАТА ГЛАВНА УЛИЦА СТРАШО ПИНЏУР

ПО ЕДНА ГОДИНА РЕКОНСТРУКЦИЈА ГОТОВА ТЕТОВСКАТА ГЛАВНА УЛИЦА СТРАШО ПИНЏУР

По речиси 11 месеци реконструкција, градоначалникот на Општина Тетово Билал Касами денеска ја предаде во употреба улицата Страшо Пинџур во Тетово која ...
НАД 60 КАМИОНИ СЕКОЈДНЕВНО ПОМИНУВААТ СО ДИВО ИСЕЧЕНО ОГРЕВНО ДРВО ВО СТРУШКО ВИШНИ, ЖИТЕЛИТЕ БАРААТ ВЛАСТА ДА ГО СПРЕЧИ ПУСТОШЕЊЕТО НА ЈАБЛАНИЦА

НАД 60 КАМИОНИ СЕКОЈДНЕВНО ПОМИНУВААТ СО ДИВО ИСЕЧЕНО ОГРЕВНО ДРВО ВО СТРУШКО ВИШНИ, ЖИТЕЛИТЕ БАРААТ ВЛАСТА ДА ГО СПРЕЧИ ПУСТОШЕЊЕТО НА ЈАБЛАНИЦА

Дивокрадците ја опустошија планината Јабланица, обвинија жителите на струшките села Вишни и Радолиште кои денеска се собраа за да изразат револт оти, ...
СО ЌЕСИ И ЈУТА СЕ ЗАШТИТУВААТ ЕДИНСТВЕНИТЕ ПАЛМИ ВО СКОПЈЕ КОИ НЕ СЕ ИСУШИЈА

СО ЌЕСИ И ЈУТА СЕ ЗАШТИТУВААТ ЕДИНСТВЕНИТЕ ПАЛМИ ВО СКОПЈЕ КОИ НЕ СЕ ИСУШИЈА

Деновиве, екипи на ЈП „Паркови и зеленило“ со ќеси ги заштитуваа крошните на палмите на кејот на Вардар во Скопје. Потоа, како што објаснуваат од прет ...
СТОП ЗА СЕЧЕЊЕТО ДРВЈА ВО ОХРИД, СТОП ЗА СИЛУВАЊЕТО НА ИДНИНАТА НА НАШИТЕ ДЕЦА, ПОБАРАА НА МИРЕН ПРОТЕСТ ГРАЃАНСКИ АКТИВИСТИ

СТОП ЗА СЕЧЕЊЕТО ДРВЈА ВО ОХРИД, СТОП ЗА СИЛУВАЊЕТО НА ИДНИНАТА НА НАШИТЕ ДЕЦА, ПОБАРАА НА МИРЕН ПРОТЕСТ ГРАЃАНСКИ АКТИВИСТИ

Под мотото „Дрвјата се воздухот и сенката и играта на нашите деца“, граѓанската иницијатива Охрид СОС денеска пред општинската зграда одржа протест пр ...
1 2 3 10 / 29 НАПИСИ