Таг: ДУИ

1 30 31 32 33 320 / 325 НАПИСИ
УСТАВЕН СУД НЕМА ВРЕМЕ ДА ГИ ОДЛОЖИ ИЗБОРИТЕ ДО 5 ЈУНИ

УСТАВЕН СУД НЕМА ВРЕМЕ ДА ГИ ОДЛОЖИ ИЗБОРИТЕ ДО 5 ЈУНИ

Премногу е краток рокот за да можат уставните судии да одлучат по иницијативата на ДУИ за оценување на одлуката за распуштање на Собранието, тврдат за ...
И ДУИ, ПО САД ПОБАРА ИТНО СВИКУВАЊЕ НА СОБРАНИЕТО

И ДУИ, ПО САД ПОБАРА ИТНО СВИКУВАЊЕ НА СОБРАНИЕТО

ДУИ бара повторно свикување на Собранието што се распушти на 5 април оваа година. Веднаш откако американската амбасадата на САД соопшти дека Соединети ...
РОКОТ ИСТЕКУВА НА ПОЛНОЌ, А НИТУ ЕДНА ПАРТИЈА НЕ ПРЕДЛОЖИЛА ЧЛЕНОВИ НА ИЗБИРАЧКИ ОДБОРИ

РОКОТ ИСТЕКУВА НА ПОЛНОЌ, А НИТУ ЕДНА ПАРТИЈА НЕ ПРЕДЛОЖИЛА ЧЛЕНОВИ НА ИЗБИРАЧКИ ОДБОРИ

На помалку од 24 часа од рокот за предлагање членови на избирачките одбори за изборите на 5 јуни, ниту една партија нема предложено имиња на кандидати ...
СОСТАНОКОТ ВО ВИЕНА ОТКАЖАН

СОСТАНОКОТ ВО ВИЕНА ОТКАЖАН

Состанокот во Виена на кој Јоханес Хан ги повика лидерите на четирите политички партии од Македонија е откажан. СДСМ вчера го услови одењето во Вие ...
ОСУМ ДЕНА ПРОТЕСТИ БЕЗ СЕНДВИЧИ

ОСУМ ДЕНА ПРОТЕСТИ БЕЗ СЕНДВИЧИ

Вчера во Скопје осми ден маршираа илјадници демонстранти, а се протестираше и во Прилеп, Струмица, Кочани, Куманово, Велес и Битола. Во Скопје и вч ...
АХМЕТИ ВЕЛИ ДЕКА НЕЛЕГИТИМЕН ПРЕТСЕДАТЕЛ ДОНЕЛ НЕЛЕГИТИМНА ОДЛУКА

АХМЕТИ ВЕЛИ ДЕКА НЕЛЕГИТИМЕН ПРЕТСЕДАТЕЛ ДОНЕЛ НЕЛЕГИТИМНА ОДЛУКА

Лидерот на ДУИ Али Ахмети попладнево рече дека одлуката на Иванов е нелегитимна, оти тој не е легитимен претседател. „Сметам дека одлуката на Ивано ...
ПО БУРНАТА НОЌ, ДЕН ЗА ЧЕКАЊЕ, РЕАКЦИИ И ЗА ОДЛУКИ

ПО БУРНАТА НОЌ, ДЕН ЗА ЧЕКАЊЕ, РЕАКЦИИ И ЗА ОДЛУКИ

По синоќешното распуштање на парламентот, многу малку работи станаа појасни на политичката сцена во Македонија, освен дека повторно нема прецизна разв ...
СОБРАНИЕТО ГИ КОНСТАТИРАШЕ ОСТАВКИТЕ НА ДУИ

СОБРАНИЕТО ГИ КОНСТАТИРАШЕ ОСТАВКИТЕ НА ДУИ

Претседателот на Собранието Трајко Вељаноски ги констатираше оставките на министрите и на замениците-министри од ДУИ. ДУИ предложи нови министри и ни ...
ДУИ ГИ ОБЈАВИ ПРЕДЛОЗИТЕ НА АХМЕТИ ЗА НОВИТЕ МИНИСТРИ И ЗАМЕНИЦИ

ДУИ ГИ ОБЈАВИ ПРЕДЛОЗИТЕ НА АХМЕТИ ЗА НОВИТЕ МИНИСТРИ И ЗАМЕНИЦИ

Демократската унија за интеграција (ДУИ) вечерва го објави списокот на предлозите за нови министри и заменици министри. Во соопштението од партијата с ...
ВАНХАУТЕ ЗА ИГРАТА СО ДУИ: ИЗБОРИТЕ ЌЕ БИДАТ ПОГРЕБ НА ОСТАТОЦИТЕ ОД ДЕМОКРАТСКА МАКЕДОНИЈА

ВАНХАУТЕ ЗА ИГРАТА СО ДУИ: ИЗБОРИТЕ ЌЕ БИДАТ ПОГРЕБ НА ОСТАТОЦИТЕ ОД ДЕМОКРАТСКА МАКЕДОНИЈА

Коментирајќи ја актуелната криза со оставките на министрите на ДУИ, Питер Ванхауте, поранешниот меѓународен посредник во политичката криза синоќа со п ...
1 30 31 32 33 320 / 325 НАПИСИ