СПИСОК НА НОВИТЕ ГРАДОНАЧАЛНИЦИ ПО ПАРТИИ ВО СИТЕ 80 ОПШТИНИ И СКОПЈЕ – ПРВИЧНИ НЕОФИЦИЈАЛНИ РЕЗУЛТАТИ

  СПИСОК НА НОВИТЕ ГРАДОНАЧАЛНИЦИ ПО ПАРТИИ ВО СИТЕ 80 ОПШТИНИ И СКОПЈЕ – ПРВИЧНИ НЕОФИЦИЈАЛНИ РЕЗУЛТАТИИсториски успех на СДСМ на локални избори со освоени 57 општини и градот Скопје - Зоран Заев на прославата на победата по првиот изборен круг на 15 октомври (Фото: Ѓ. Личовски)

  На локалните избори после двата изборни круга, според првичните неофицијални резултати СДСМ забележа историска победа со 57 градоначалнички места. ВМРО-ДПМНЕ доби само 5 градоначалници. На локалните избори во 2013 година, СДСМ имаше само 4 градоначалници, а ВМРО-ДПМНЕ 56.

  Кај партиите на Албанците во Македонија ДУИ има градоначалници во 11 општини, Алијансата на Албанците во 3, а ДПА еден градоначалник. Движењето Беса освои градоначалник во една општина.

  Три општини ќе имаат градоначалници кои беа независни кандидати а една општина градоначалник од Демократската партија на Турците.

  На локалните избори се гласаше во 80 општини плус градот Скопје.

  СДСМ

  1.Арачиново – Миликие Халими
  2.Аеродром – Златко Марин
  3.Берово – Звонко Пекевски
  4.Битола – Наташа Петровска
  5.Богданци – Блаже Шапов
  6.Босилово – Зоран Зимбаков
  7.Валандово – Перо Костадинов
  8.Василево – Марјан Јанев
  9.Вевчани – Сашо Јанкоски
  10.Велес –Аце Коцевски
  11.Гевгелија – Сашо Поцков
  12.Ѓорче Петров – Александар Наумовски
  13.Дебрца – Зоран Ногачески
  14.Делчево – Горан Трајковски
  15.Демир Хисар – Марјанче Стојановски
  16.Дојран – Анго Ангов
  17.Зелениково – Борче Гиевски
  18.Карпош – Стефан Богоев
  19.Конче- Благоја Илиев
  20.Кочани – Илијев
  21.Кратово – Љупчо Бојаџиев
  22.Крива Паланка – Борјанчо Мицевски
  23.Кривогаштани –Рибинчо Шефтероски
  24.Крушево – Томе Христоски
  25.Куманово – Максим Димитриевски
  26.Лозово – Ацо Велковски
  27.Маврово Ростуше – Медат Куртовски
  28.Неготино – Тони Делков
  29.Ново Село – Боро Стојчев
  30.Охрид – Јован Стојаноски
  31.Пехчево – Драган Тренчовски
  32.Прилеп – Илија Јованоски
  33.Радовиш – Герасим Конзулов
  34.Ресен – Живко Гошаревски
  35.Свети Николе – Сашо Велковски
  36.Струмица – Коста Јаневски
  37.Центар – Саша Богдановиќ
  38.Бутел – Велимир Смилевски
  39.Виница – Ивица Димитров
  40.Гази Баба – Борис Георгиевски
  41.Градско – Роберт Бешовски
  42.Демир Капија – Лазар Петров
  43.Јегуновце – Дарко Блажески
  44.Карбинци – Јордан Насев
  45.Македонска Каменица – Соња Стаменкова
  46.Македонски Брод – Живко Силјаноски
  47.Могила – Јасмина Гулевска
  48.Новаци – Љубе Кузмановски
  49.Пробиштип – Драган Анастасов
  50.Росоман – Бранко Јанев
  51.Старо Нагоричане – Жаклина Јовановска
  52.Чашка – Горан Стојановски
  53.Чешиново Облешево – Горанчо Крстев
  54.Штип – Благој Бочварски
  55.Шуто Оризари – Курто Дудуш
  56.Кисела Вода – Филип Темелковски
  57.Град Скопје – Петре Шилегов

   

  ДУИ

  1.Кичево – Фатмир Дехари
  2.Пласница – Исмаил Јахоски
  3.Дебар – Ружди Љата
  4.Долнени – Џемил Ќамили
  5..Липково – Еркан Арифи
  6.Сарај – Блерим Беџети
  7.Струга – Рамис Мерко
  8.Теарце – Исен Асани
  9.Тетово – Теута Арифи
  10.Чаир – Висар Ганиу

   

  ВМРО-ДПМНЕ

  1.Илинден – Жика Стојановски
  2.Петровец – Борче Митевски
  3.Сопиште – Стефче Трпковски
  4.Кавадарци – Митко Јанчев
  5.Зрновци – Блажа Станков

   

   

  Алијанса на Албанците

  1.Гостивар – Арбен Таравари
  2.Боговиње – Аљбон Џемаили
  3.Врапчиште – Исен Шабани

   

  ДПА

  1.Студеничани – Азем Садики

   

  БЕСА

  1.Бљерим Сејди

   

  Демократска партија на Турците

  1.Центар Жупа – Аријан Ибраими

   

  Независни кандидати

  1.Чучер Сандево – Јован Пејковски
  2.Ранковце – Ивица Тошевски
  3.Брвеница – Енвер Пајазити

   

  Подготвија: А. АНТЕВСКА и Г. ТРПЕНОСКИ

   

  Симнете ја мобилната апликација

  ©SDK.MK Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето на авторски содржини (текстови) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира