Таг: Египет

1 2 10 / 18 НАПИСИ
ЕГИПЕТ ОДРЖА ПАРАДА НА МУМИИ И ПРЕСЕЛИ СВОИ ЛЕГЕНДАРНИ ВЛАДЕТЕЛИ ВО НОВ МУЗЕЈ

ЕГИПЕТ ОДРЖА ПАРАДА НА МУМИИ И ПРЕСЕЛИ СВОИ ЛЕГЕНДАРНИ ВЛАДЕТЕЛИ ВО НОВ МУЗЕЈ

Египќаните сведочеа на историска процесија на нивните древни владетели низ Каиро, откако дваесетина мумии беа преселени на нова локација. Во раскошни ...
ЕГИПЕТ ОТКРИ 59 КОВЧЕЗИ НА СВЕШТЕНИЦИ ОД ПРЕД 2.500 ГОДИНИ

ЕГИПЕТ ОТКРИ 59 КОВЧЕЗИ НА СВЕШТЕНИЦИ ОД ПРЕД 2.500 ГОДИНИ

Египет претстави во јавност 59 ковчези кои им припаѓале на свештеници и црковни службеници од 26. династија од пред 2.500 години. Археолозите велат де ...
ЛИЦЕ ОД ПРЕС СЛУЖБАТА НА ГЕРМАНСКАТА ВЛАДА СО ГОДИНИ ШПИОНИРАЛО ЗА ЕГИПЕТ

ЛИЦЕ ОД ПРЕС СЛУЖБАТА НА ГЕРМАНСКАТА ВЛАДА СО ГОДИНИ ШПИОНИРАЛО ЗА ЕГИПЕТ

Вработен во канцеларијата на владиниот портпарол со години работел за тајната служба на Египет, се вели во извештајот на министерот за внатрешни работ ...
БИВШИОТ ПРЕТСЕДАТЕЛ НА ЕГИПЕТ ХОСНИ МУБАРАК ПОЧИНА НА 91 ГОДИНА

БИВШИОТ ПРЕТСЕДАТЕЛ НА ЕГИПЕТ ХОСНИ МУБАРАК ПОЧИНА НА 91 ГОДИНА

Поранешниот претседател на Египет Хосни Мубарак, кој беше соборен од војската во 2011 година, почина во болница во Каиро на 91 година. Мубарак поми ...
АКО КАЖАМ КАЈ Е ГРОБОТ НА АЛЕКСАНДАР ЌЕ ПОЧНЕ ТРЕТА СВЕТСКА ВОЈНА, ВЕЛИ АРХЕОЛОГОТ ПАСКО КУЗМАН

АКО КАЖАМ КАЈ Е ГРОБОТ НА АЛЕКСАНДАР ЌЕ ПОЧНЕ ТРЕТА СВЕТСКА ВОЈНА, ВЕЛИ АРХЕОЛОГОТ ПАСКО КУЗМАН

„По сите истражувања и проучувања што ги вршев годиниве, слободно можам да кажам дека знам каде е гробот на Александар Македонски, ама во овие моменти ...
СОБОРЕНИОТ ЕГИПЕТСКИ ПРЕТСЕДАТЕЛ МОРСИ ПОЧИНА ВО СУДНИЦА

СОБОРЕНИОТ ЕГИПЕТСКИ ПРЕТСЕДАТЕЛ МОРСИ ПОЧИНА ВО СУДНИЦА

Поранешниот претседател на Египет Мохамед Морси, кој беше соборен од армијата во 2013 година, почина откако му се слошило во судница, објави државната ...
СКУЛПТУРАТА „ХУМАНО СРЦЕ“  НА ВАЈАРОТ СМИЛКОВ  ВО ГАЛЕРИСКИОТ КОМПЛЕКС НА ОТВОРЕНО ВО ЕГИПЕТ

СКУЛПТУРАТА „ХУМАНО СРЦЕ“ НА ВАЈАРОТ СМИЛКОВ ВО ГАЛЕРИСКИОТ КОМПЛЕКС НА ОТВОРЕНО ВО ЕГИПЕТ

За прв пат македонска скулптура трајно ќе остане во големата отворена уметничка галерија во Египет, сместена во најтуристичката дестинација во оваа зе ...
ЕГИПЌАНЕЦ УАПСЕН ОТИ ПОЈАДУВАЛ СО ЖЕНА ОД САУДИСКА АРАБИЈА

ЕГИПЌАНЕЦ УАПСЕН ОТИ ПОЈАДУВАЛ СО ЖЕНА ОД САУДИСКА АРАБИЈА

Египќанец беше уапсен во Саудиска Арабија откако на Твитер објави видео како појадува со жена. Во видеото, мажот кој говори со акцент од Египет, појад ...
СИРЕЊЕ СТАРО 3.200 ГОДИНИ НАЈДЕНО ВО ГРОБНИЦА ВО ЕГИПЕТ

СИРЕЊЕ СТАРО 3.200 ГОДИНИ НАЈДЕНО ВО ГРОБНИЦА ВО ЕГИПЕТ

Археолозите кои работат на истражување на гробница од антички Египет пред неколку години пронајдоа состојка за која неодамна е утврдено дека е едно од ...
САЛАХ ЌЕ МОЖЕ ДА ОДИГРА ЕДЕН ДЕЛ ОД СВЕТСКОТО ПРВЕНСТВО

САЛАХ ЌЕ МОЖЕ ДА ОДИГРА ЕДЕН ДЕЛ ОД СВЕТСКОТО ПРВЕНСТВО

Мохамед Салах ќе биде подготвен да одигра еден дел од Светското првенство во Русија, објави Египетската фудбалска федерација. Голгетерот на Ливерпу ...
1 2 10 / 18 НАПИСИ