Таг: Египет

1 2 3 10 / 28 НАПИСИ
НАУЧНИЦИТЕ ОТКРИЛЕ ОДАМНА ИСЧЕЗНАТ РЕЧЕН РАКАВ НА НИЛ КОЈ ВЕРОЈАТНО БИЛ КОРИСТЕН ЗА ГРАДЕЊЕ НА ПИРАМИДИТЕ ВО ЕГИПЕТ

НАУЧНИЦИТЕ ОТКРИЛЕ ОДАМНА ИСЧЕЗНАТ РЕЧЕН РАКАВ НА НИЛ КОЈ ВЕРОЈАТНО БИЛ КОРИСТЕН ЗА ГРАДЕЊЕ НА ПИРАМИДИТЕ ВО ЕГИПЕТ

Научниците веруваат дека можеби ја решиле мистеријата како биле изградени 31 пирамида во Египет пред повеќе од 4.000 години, вклучувајќи го и светски ...
ЗАГИНАА 32, А 63 ЛИЦА СЕ ПОВРЕДЕНИ ВО СУДИР НА ПОВЕЌЕ ВОЗИЛА ВО ЕГИПЕТ

ЗАГИНАА 32, А 63 ЛИЦА СЕ ПОВРЕДЕНИ ВО СУДИР НА ПОВЕЌЕ ВОЗИЛА ВО ЕГИПЕТ

Триесет и две лица загинаа, а 63 се повредени во судир на повеќе возила на околу 132 километри северно од главниот град на Египет Каиро, соопшти Минис ...
АРАПСКИТЕ ДРЖАВИ ВЕЛАТ ДЕКА ПАЛЕСТИНЦИТЕ МОРА ДА ОСТАНАТ НА СВОЈАТА ЗЕМЈА ВО ГАЗА

АРАПСКИТЕ ДРЖАВИ ВЕЛАТ ДЕКА ПАЛЕСТИНЦИТЕ МОРА ДА ОСТАНАТ НА СВОЈАТА ЗЕМЈА ВО ГАЗА

Повиците за хуманитарен коридор или пат за бегство за Палестинците од Појасот Газа, бидејќи конфликтот меѓу Израел и палестинската исламистичка група ...
МАКЕДОНСКИТЕ СОПРУЖНИЦИ ЗАГЛАВЕНИ ВО ГАЗА НЕ СЕ ТУРИСТИ ИЛИ РАБОТНИЦИ, ТУКУ СО ГОДИНИ ЖИВЕЕЛЕ ТАМУ

МАКЕДОНСКИТЕ СОПРУЖНИЦИ ЗАГЛАВЕНИ ВО ГАЗА НЕ СЕ ТУРИСТИ ИЛИ РАБОТНИЦИ, ТУКУ СО ГОДИНИ ЖИВЕЕЛЕ ТАМУ

Заглавената брачна двојка македонски државјани во военото жариште во Газа, се долгогодишни жители таму, а не туристи или сезонски работници. Тие се на ...
ЕГИПЕТ ТАЈНО ПЛАНИРАЛ ДА Ѝ ИСПРАТИ 40.000 РАКЕТИ НА РУСИЈА, СТОИ ВО ПРОТЕЧЕНИТЕ ДОКУМЕНТИ НА ПЕНТАГОН

ЕГИПЕТ ТАЈНО ПЛАНИРАЛ ДА Ѝ ИСПРАТИ 40.000 РАКЕТИ НА РУСИЈА, СТОИ ВО ПРОТЕЧЕНИТЕ ДОКУМЕНТИ НА ПЕНТАГОН

Египет, кој важи за голем сојузник на САД, од кои прима воена и економска помош, се подготвувал тајно да ѝ испорача илјадници ракети на Русија за потр ...
ЕГИПЕТСКИТЕ АРХЕОЛОЗИ ОТКРИЈА ДРЕВНА КРАЛСКА ГРОБНИЦА ВО ЛУКСОР

ЕГИПЕТСКИТЕ АРХЕОЛОЗИ ОТКРИЈА ДРЕВНА КРАЛСКА ГРОБНИЦА ВО ЛУКСОР

Археолозите откопаа древна гробница во јужниот египетски град Луксор, познат по своите богатства кои датираат од фараоните, соопштија властите. Мостаф ...
СЕ ЗАПАЛИ ЦРКВА ВО ЕГИПЕТСКИОТ ГРАД ГИЗА, НАД 40 ЗАГИНАТИ

СЕ ЗАПАЛИ ЦРКВА ВО ЕГИПЕТСКИОТ ГРАД ГИЗА, НАД 40 ЗАГИНАТИ

Повеќе од 40 луѓе загинаа во пожар во црква во египетскиот град Гиза. Пожарот избувнал во моментите кога 5.000 верници се собрале за миса во тамошната ...
ЗАПАДОТ ГО ПРОДОЛЖУВА КОНФЛИКТОТ, ИАКО СЕ ЗНАЕ ЧИЈ КРАЈ ЌЕ БИДЕ ТОА, КАЖА ЛАВРОВ ДОДЕКА РУСИЈА БАРА СОЈУЗНИЦИ ВО АФРИКА

ЗАПАДОТ ГО ПРОДОЛЖУВА КОНФЛИКТОТ, ИАКО СЕ ЗНАЕ ЧИЈ КРАЈ ЌЕ БИДЕ ТОА, КАЖА ЛАВРОВ ДОДЕКА РУСИЈА БАРА СОЈУЗНИЦИ ВО АФРИКА

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров ја почна својата мала африканска турнеја во Египет, додека Русија се обидува да излезе од меѓунаро ...
КАЈ ХУРГАДА ПОЧИНА УШТЕ ЕДНА ЖЕНА ПО НАПАД НА АЈКУЛА

КАЈ ХУРГАДА ПОЧИНА УШТЕ ЕДНА ЖЕНА ПО НАПАД НА АЈКУЛА

Египетското министерство за животна средина потврди дека уште една жена починала откако била нападната од ајкула во Црвеното Море близу популарната ту ...
СКОРПИИ УБИЈА ТРОЈЦА И ПОВРЕДИЈА СТОТИЦИ ВО ЕГИПЕТСКИ ГРАД

СКОРПИИ УБИЈА ТРОЈЦА И ПОВРЕДИЈА СТОТИЦИ ВО ЕГИПЕТСКИ ГРАД

Скорпии избодеа до смрт тројца луѓе во јужниот египетски град Асуан откако силна бура ги донесе на улиците и во домовите. Околу 450 луѓе се повредени ...
1 2 3 10 / 28 НАПИСИ