Таг: Ерусалим

1 2 10 / 11 НАПИСИ
ДЕВЕТ ДЕЦА МЕЃУ 24-ТЕ ЗАГИНАТИ ВО ГРАНАТИРАЊАТА НА ГАЗА, ХАМАС ИСПУКА НАД 200 РАКЕТИ КОН ИЗРАЕЛ

ДЕВЕТ ДЕЦА МЕЃУ 24-ТЕ ЗАГИНАТИ ВО ГРАНАТИРАЊАТА НА ГАЗА, ХАМАС ИСПУКА НАД 200 РАКЕТИ КОН ИЗРАЕЛ

Дваесет и четири луѓе загинаа во Газа, вклучувајќи девет деца, во целоноќните воздушни напади на израелската армија, која ги обвини палестинските мили ...
ДЕВЕТМИНА ЗАГИНАТИ ВО ГАЗА ОТКАКО ИЗРАЕЛ ВОЗВРАТИ НА РАКЕТНИОТ НАПАД НА ХАМАС НА ЕРУСАЛИМ

ДЕВЕТМИНА ЗАГИНАТИ ВО ГАЗА ОТКАКО ИЗРАЕЛ ВОЗВРАТИ НА РАКЕТНИОТ НАПАД НА ХАМАС НА ЕРУСАЛИМ

Милитантни палестински групи испукаа ракети кон Ерусалин од Газа, а Израел возврати со напад на палестинска крајбрежна енклава во најновата ескалација ...
КОСОВО ОТВОРИ АМБАСАДА ВО ЕРУСАЛИМ, СЛЕДЕЈЌИ ГО ПРИМЕРОТ НА САД И ГВАТЕМАЛА

КОСОВО ОТВОРИ АМБАСАДА ВО ЕРУСАЛИМ, СЛЕДЕЈЌИ ГО ПРИМЕРОТ НА САД И ГВАТЕМАЛА

Косово денеска отвори амбасада во Ерусалим, придружувајќи им се на САД и Гватемала како трета држава која го признала овој град за престолнина на Изра ...
УЛИЦА ВО ЕРУСАЛИМ ГО НОСИ ИМЕТО НА БИТОЛЧАНКАТА ЕСТРЕЈА ОВАДИЈА-МАРА, ЕВРЕЈКА ПРОГЛАСЕНА ЗА НАРОДЕН ХЕРОЈ ВО ЈУГОСЛАВИЈА

УЛИЦА ВО ЕРУСАЛИМ ГО НОСИ ИМЕТО НА БИТОЛЧАНКАТА ЕСТРЕЈА ОВАДИЈА-МАРА, ЕВРЕЈКА ПРОГЛАСЕНА ЗА НАРОДЕН ХЕРОЈ ВО ЈУГОСЛАВИЈА

Битолчанката Естреја Овадија-Мара, единствената Еврејка прогласена за народен херој во Југославија, која загинала на 22 години во борба со фашистите, ...
ТУРЦИЈА ГИ ОБВИНИ САД ЗА УЧЕСТВО ВО МАСАКРОТ ВО ГАЗА, НАЈАВЕНИ НОВИ ПРОТЕСТИ

ТУРЦИЈА ГИ ОБВИНИ САД ЗА УЧЕСТВО ВО МАСАКРОТ ВО ГАЗА, НАЈАВЕНИ НОВИ ПРОТЕСТИ

Турција ги обвини САД дека ја делат одговорноста со Израел за масакрот во Газа, откако 58 Палестинци беа убиени од израелската војска во нередите што ...
САД ЈА ОТВОРИ АМБАСАДАТА ВО ЕРУСАЛИМ НА НАЈКРВАВИОТ ДЕН ВО ГАЗА ОД 2014, УБИЕНИ 52 ПАЛЕСТИНЦИ

САД ЈА ОТВОРИ АМБАСАДАТА ВО ЕРУСАЛИМ НА НАЈКРВАВИОТ ДЕН ВО ГАЗА ОД 2014, УБИЕНИ 52 ПАЛЕСТИНЦИ

Иванка Трамп, ќерката на американскиот претседател, ја отвори амбасадата на САД во Ерусалим, додека, истовремено, 52 Палестинци беа убиени во судирите ...
37 ПАЛЕСТИНЦИ УБИЕНИ ВО ГАЗА ПРЕД ОТВОРАЊЕТО НА АМБАСАДАТА НА САД ВО ЕРУСАЛИМ

37 ПАЛЕСТИНЦИ УБИЕНИ ВО ГАЗА ПРЕД ОТВОРАЊЕТО НА АМБАСАДАТА НА САД ВО ЕРУСАЛИМ

Најмалку 37 Палестинци се убиени од израелската војска во најкрвавите судири во Газа во последните неколку недели, што му претходат на контроверзното ...
128 ЗЕМЈИ ВО ОН, МЕЃУ НИВ И МАКЕДОНИЈА, ГЛАСАА ПРОТИВ ОДЛУКАТА НА САД ЗА ЕРУСАЛИМ И ПОКРАЈ ЗАКАНИТЕ НА ТРАМП

128 ЗЕМЈИ ВО ОН, МЕЃУ НИВ И МАКЕДОНИЈА, ГЛАСАА ПРОТИВ ОДЛУКАТА НА САД ЗА ЕРУСАЛИМ И ПОКРАЈ ЗАКАНИТЕ НА ТРАМП

Генералното собрание на Обединетите нации со 128 гласа „за“, меѓу кои и Македонија, ја поддржа резолуцијата со која се повикуваат САД да го повлечат п ...
ХАМАС ПОВИКА НА ВОСТАНИЕ ОТКАКО ТРАМП ГО ПРИЗНА ЕРУСАЛИМ ЗА ГЛАВЕН ГРАД НА ИЗРАЕЛ

ХАМАС ПОВИКА НА ВОСТАНИЕ ОТКАКО ТРАМП ГО ПРИЗНА ЕРУСАЛИМ ЗА ГЛАВЕН ГРАД НА ИЗРАЕЛ

Лидерот на Хамас, Исмаил Ханија, изјави дека одлуката на САД да го признае Ерусалим за нов главен град на Израел е објава на војна против Палестинците ...
ТРАМП ЌЕ ГО ПРИЗНАЕ ЕРУСАЛИМ ЗА ГЛАВЕН ГРАД НА ИЗРАЕЛ

ТРАМП ЌЕ ГО ПРИЗНАЕ ЕРУСАЛИМ ЗА ГЛАВЕН ГРАД НА ИЗРАЕЛ

Доналд Трамп ќе го признае Ерусалим за главен град на Израел и контроверзната одлука ќе биде соопштена денеска, изјави висок претставник на американск ...
1 2 10 / 11 НАПИСИ