Таг: ФАТВА

НАПАЃАЧОТ НА РУЖДИ КАЖА ДЕКА ПРОЧИТАЛ САМО ДВЕ СТРАНИЦИ ОД НЕГОВАТА КНИГА „САТАНСКИ СТИХОВИ“

НАПАЃАЧОТ НА РУЖДИ КАЖА ДЕКА ПРОЧИТАЛ САМО ДВЕ СТРАНИЦИ ОД НЕГОВАТА КНИГА „САТАНСКИ СТИХОВИ“

Напаѓачот на Салман Ружди изјави дека прочитал само две страници од неговата контроверзна книга „Сатански стихови“, поради која бившиот ирански водач, ...
САЛМАН РУЖДИ ВЕЌЕ НЕ Е НА РЕСПИРАТОР И МОЖЕ ДА ЗБОРУВА

САЛМАН РУЖДИ ВЕЌЕ НЕ Е НА РЕСПИРАТОР И МОЖЕ ДА ЗБОРУВА

Салман Ружди веќе не е приклучен на респиратор и може да зборува, изјави неговиот менаџер Ендрју Вајли. Седумдесет и петгодишниот писател пред два ден ...
„САТАНАТА НА ПАТОТ КОН ПЕКОЛОТ“ – ДЕЛ ОД ИРАНЦИТЕ НЕ ЈА ЗАБОРАВИЈА ФАТВАТА И ГО ВЕЛИЧААТ НАПАДОТ НА САЛМАН РУЖДИ

„САТАНАТА НА ПАТОТ КОН ПЕКОЛОТ“ – ДЕЛ ОД ИРАНЦИТЕ НЕ ЈА ЗАБОРАВИЈА ФАТВАТА И ГО ВЕЛИЧААТ НАПАДОТ НА САЛМАН РУЖДИ

Иранската јавност реагираше со величење и загриженост по вчерашниот напад на писателот Салман Ружди, кој беше избоден со нож на јавен настан во Њујорк ...
РУЖДИ Е ПРИКЛУЧЕН НА РЕСПИРАТОР И ИМА ПОВРЕДИ НА РАКАТА, ОКОТО И ЦРНИОТ ДРОБ ПО ВЧЕРАШНИОТ НАПАД ВО ЊУЈОРК

РУЖДИ Е ПРИКЛУЧЕН НА РЕСПИРАТОР И ИМА ПОВРЕДИ НА РАКАТА, ОКОТО И ЦРНИОТ ДРОБ ПО ВЧЕРАШНИОТ НАПАД ВО ЊУЈОРК

Менаџерот на Салман Ружди изјави дека вестите не се добри, откако славниот писател беше нападнат и избоден на настан во сојузната држава Њујорк. „Ру ...
САЛМАН РУЖДИ ИМА НЕКОЛКУ УБОДНИ РАНИ ПО НАПАДОТ ВО ЊУЈОРК, ГУВЕРНЕРКАТА ПОТВРДИ ДЕКА Е ЖИВ

САЛМАН РУЖДИ ИМА НЕКОЛКУ УБОДНИ РАНИ ПО НАПАДОТ ВО ЊУЈОРК, ГУВЕРНЕРКАТА ПОТВРДИ ДЕКА Е ЖИВ

Гувернерката на Њујорк, Кејти Хочал, изјави дека писателот Салман Ружди е сè уште жив откако беше избоден на предавање во една библиотека во оваа амер ...
ПИСАТЕЛОТ САЛМАН РУЖДИ ИЗБОДЕН НА ПРЕДАВАЊЕ ВО ЊУЈОРК

ПИСАТЕЛОТ САЛМАН РУЖДИ ИЗБОДЕН НА ПРЕДАВАЊЕ ВО ЊУЈОРК

Салман Ружди, писателот чии книги доведоа до смртни закани од Иран во 1980-тите, денеска беше нападнат кога требаше да одржи предавање во библиотека в ...
6 / 6 НАПИСИ