Таг: грип

1 2 3 5 10 / 44 НАПИСИ
НЕМА ПОТРЕБА ОД ПРОДОЛЖУВАЊЕ НА ШКОЛСКИОТ РАСПУСТ, БРОЈОТ НА ГРИПОЗНИ НЕ Е ПОГОЛЕМ ОД ВООБИЧАЕНОТО, ВЕЛИ Д-Р МЕХМЕДОВИЌ ОД КОМИСИЈАТА ЗА ЗАРАЗНИ БОЛЕСТИ

НЕМА ПОТРЕБА ОД ПРОДОЛЖУВАЊЕ НА ШКОЛСКИОТ РАСПУСТ, БРОЈОТ НА ГРИПОЗНИ НЕ Е ПОГОЛЕМ ОД ВООБИЧАЕНОТО, ВЕЛИ Д-Р МЕХМЕДОВИЌ ОД КОМИСИЈАТА ЗА ЗАРАЗНИ БОЛЕСТИ

Доколку се случи екстремно отстапување од очекуваните бројки на новозаболени деца со грип, може да се интервенира, но во моментов кривата на заболени ...
ГРИПОТ НАСКОРО ЌЕ ГО ДОСТИГНЕ ВРВОТ, ДОСЕГА 6 ПОЧИНАТИ, ГРАЃАНИТЕ ДА НОСАТ МАСКИ, ВЕЛИ КОМИСИЈАТА ЗА ЗАРАЗНИ БОЛЕСТИ

ГРИПОТ НАСКОРО ЌЕ ГО ДОСТИГНЕ ВРВОТ, ДОСЕГА 6 ПОЧИНАТИ, ГРАЃАНИТЕ ДА НОСАТ МАСКИ, ВЕЛИ КОМИСИЈАТА ЗА ЗАРАЗНИ БОЛЕСТИ

Комисијата за заразни болести препорачува задолжително носење заштитни маски во болниците и во домовите за стари лица, како и забрана за посета во ови ...
БРОЈОТ НА ЗАБОЛЕНИ ОД ГРИП ЗГОЛЕМЕН ЗА 24,8 ОТСТО ВО СПОРЕДБА СО ЛАНИ ОВОЈ ПЕРИОД

БРОЈОТ НА ЗАБОЛЕНИ ОД ГРИП ЗГОЛЕМЕН ЗА 24,8 ОТСТО ВО СПОРЕДБА СО ЛАНИ ОВОЈ ПЕРИОД

Од 1 до 7 јануари се пријавени 1.025 случаи на заболени од грип или заболувања слични на грип, a во споредба со бројот за првата недела од типичната е ...
КИНА БЕЛЕЖИ ГОЛЕМ ПОРАСТ НА РЕСПИРАТОРНИ ЗАБОЛУВАЊА КАЈ ДЕЦАТА, НЕ СЕ ОТКРИЕНИ НОВИ ПАТОГЕНИ

КИНА БЕЛЕЖИ ГОЛЕМ ПОРАСТ НА РЕСПИРАТОРНИ ЗАБОЛУВАЊА КАЈ ДЕЦАТА, НЕ СЕ ОТКРИЕНИ НОВИ ПАТОГЕНИ

Кина објави дека не се пронајдени необични или нови патогени во кластерот случаи на пневмонија кај деца, соопшти Светската здравствена организација. ...
ТРОЈЦА ПОЧИНАТИ ПО КОМПЛИКАЦИИ ОД ГРИП ОВАА СЕЗОНА, ЛИЦАТА БИЛЕ СО КОМОРБИДИТЕТИ И НЕВАКЦИНИРАНИ

ТРОЈЦА ПОЧИНАТИ ПО КОМПЛИКАЦИИ ОД ГРИП ОВАА СЕЗОНА, ЛИЦАТА БИЛЕ СО КОМОРБИДИТЕТИ И НЕВАКЦИНИРАНИ

Од 2 до 8 јануари е пријавен 821 заболен од грип, 2,4 пати повеќе во споредба со претходната недела, кога имало 347, стои во последниот извештај на Ин ...
ЗА ЕДНА НЕДЕЛА ЗА 96 ОТСТО ЗГОЛЕМЕН БРОЈОТ НА ЗАБОЛЕНИ ОД ГРИП, ВЕЛИ ИНСТИТУТОТ ЗА ЈАВНО ЗДРАВЈЕ

ЗА ЕДНА НЕДЕЛА ЗА 96 ОТСТО ЗГОЛЕМЕН БРОЈОТ НА ЗАБОЛЕНИ ОД ГРИП, ВЕЛИ ИНСТИТУТОТ ЗА ЈАВНО ЗДРАВЈЕ

Од 26 декември до 1 јануари за 96 проценти е зголемен бројот на заболени од грип во споредба со претходната недела, стои во извештајот на Институтот з ...
ГО ПЛАЌАМЕ ДАНОКОТ ОД ТОА ШТО ДОКТОРИТЕ ДАВАА АНТИБИОТИК ЗА ЦРВЕНО ГРЛО И РАСТЕЧЕН НОС, ВЕЛИ Д-Р ДАНИЛОВСКИ ЗА ЗГОЛЕМЕНИОТ БРОЈ НА ВИРУСИ И БАКТЕРИИ

ГО ПЛАЌАМЕ ДАНОКОТ ОД ТОА ШТО ДОКТОРИТЕ ДАВАА АНТИБИОТИК ЗА ЦРВЕНО ГРЛО И РАСТЕЧЕН НОС, ВЕЛИ Д-Р ДАНИЛОВСКИ ЗА ЗГОЛЕМЕНИОТ БРОЈ НА ВИРУСИ И БАКТЕРИИ

Додека беснееше коронавирусот, сите други вируси беа потиснати. Сега, кога короната веќе не им е значајна конкуренција, се враќаат засилено на сцена. ...
ЗГОЛЕМЕН БРОЈОТ НА ЗАБОЛЕНИ ОД ГРИП, НАЈМНОГУ КАЈ ДЕЦАТА ОД 5 ДО 14 ГОДИНИ

ЗГОЛЕМЕН БРОЈОТ НА ЗАБОЛЕНИ ОД ГРИП, НАЈМНОГУ КАЈ ДЕЦАТА ОД 5 ДО 14 ГОДИНИ

Минатата недела за 3,2 пати е зголемен бројот на заболени од грип, во споредба со претходната недела, а највисока инциденца е регистрирана кај возрасн ...
ИНТЕРЕСОТ ЗА ВАКЦИНИРАЊЕ ПРОТИВ СЕЗОНСКИ ГРИП ПОГОЛЕМ ОД ЛАНИ, ДОСЕГА СТАВЕНИ НАД 20.000 ВАКЦИНИ

ИНТЕРЕСОТ ЗА ВАКЦИНИРАЊЕ ПРОТИВ СЕЗОНСКИ ГРИП ПОГОЛЕМ ОД ЛАНИ, ДОСЕГА СТАВЕНИ НАД 20.000 ВАКЦИНИ

Заклучно со вчера, во октомври се аплицирани над 20.000 вакцини за сезонски грип, а закажани се 39.000 термини за кои граѓаните преку Мој термин добил ...
ПРИЈАВУВАЊЕ ЗА ВАКЦИНА ПРОТИВ ГРИП И ВО ПУНКТ НА ГРАДСКИОТ ПЛОШТАД ВО ТЕТОВО

ПРИЈАВУВАЊЕ ЗА ВАКЦИНА ПРОТИВ ГРИП И ВО ПУНКТ НА ГРАДСКИОТ ПЛОШТАД ВО ТЕТОВО

На плоштадот во Тетово денеска беше отворен импровизиран пункт на кој може да се закажњ вакцинирање против сезонски грип, а воедно и да се прими и чет ...
1 2 3 5 10 / 44 НАПИСИ