Таг: гроб

1 2 10 / 13 НАПИСИ
КОПАЛЕ ДУПКА НА ГРОБОТ НА ПОЗНАТИОТ ГЕРМАНСКИ ПОЛИТИЧАР ВОЛФГАНГ ШОЈБЛЕ, НО НЕ СТИГНАЛЕ ДО КОВЧЕГОТ

КОПАЛЕ ДУПКА НА ГРОБОТ НА ПОЗНАТИОТ ГЕРМАНСКИ ПОЛИТИЧАР ВОЛФГАНГ ШОЈБЛЕ, НО НЕ СТИГНАЛЕ ДО КОВЧЕГОТ

Непознато лице ископало дупка на гробот на германскиот политичар Волфганг Шојбле, една од највлијателните личности во повоената историја на земјата, п ...
ГО ВИКАВМЕ БАЈРОН, УМЕЕШЕ ДА ВСАДИ ЉУБОВ КОН КНИЖЕВНОСТА – ДЕЛ ОД ПРВИТЕ УЧЕНИЦИ НА ПИСАТЕЛОТ ВЛАДИМИР КОСТОВ СЕ ПОКЛОНИЈА НА НЕГОВИОТ ГРОБ

ГО ВИКАВМЕ БАЈРОН, УМЕЕШЕ ДА ВСАДИ ЉУБОВ КОН КНИЖЕВНОСТА – ДЕЛ ОД ПРВИТЕ УЧЕНИЦИ НА ПИСАТЕЛОТ ВЛАДИМИР КОСТОВ СЕ ПОКЛОНИЈА НА НЕГОВИОТ ГРОБ

„Постоеше непишано правило кај учениците од Средното ветеринарно училиште во Битола на кој било лош професор да му се избушат гумите. Во исто време, и ...
ФИНАНСИЕРОТ НА БУГАРСКИТЕ КЛУБОВИ ГИ ОДНЕСЕ ДЕЦАТА ОД „МАЛИОТ БИТОЛСКИ МОНМАРТР“ НА ГРОБОТ НА ЦАР БОРИС

ФИНАНСИЕРОТ НА БУГАРСКИТЕ КЛУБОВИ ГИ ОДНЕСЕ ДЕЦАТА ОД „МАЛИОТ БИТОЛСКИ МОНМАРТР“ НА ГРОБОТ НА ЦАР БОРИС

За раководството на Детското ликовно студио „Св. Кирил и Методиј“, организатори на брендот „Мал битолски Монмартр“, нема ништо спорно во посетата на д ...
ОДБЕЛЕЖАНИ 80 ГОДИНИ ОД СМРТТА НА СТИВ НАУМОВ ВО БОРБА СО БУГАРСКАТА ПОЛИЦИЈА, СÈ УШТЕ НЕ СЕ ЗНАЕ КАДЕ МУ Е ГРОБОТ

ОДБЕЛЕЖАНИ 80 ГОДИНИ ОД СМРТТА НА СТИВ НАУМОВ ВО БОРБА СО БУГАРСКАТА ПОЛИЦИЈА, СÈ УШТЕ НЕ СЕ ЗНАЕ КАДЕ МУ Е ГРОБОТ

И 80 години по смртта на народниот херој Стив Наумов (1920-1942), кој загина во нерамноправна борба со бугарската полиција на денешен ден во 1942 годи ...
ЛЕГЕНДАРНАТА ПЕЈАЧКА НИНА СПИРОВА ПОЧИВА ВО СЕЛОТО КОШТУНИЌИ ВО СРБИЈА, ОТКРИВА ПИСАТЕЛОТ СИНАН ГУЏЕВИЌ

ЛЕГЕНДАРНАТА ПЕЈАЧКА НИНА СПИРОВА ПОЧИВА ВО СЕЛОТО КОШТУНИЌИ ВО СРБИЈА, ОТКРИВА ПИСАТЕЛОТ СИНАН ГУЏЕВИЌ

Легендарната Нина Спирова, пејачката на хитовите „Еден бакнеж“, „Молчи, молчи“, „Езеро мое“, која почина на 11 септември 2020 на 82 години, е погребан ...
ЖИТЕЛИТЕ УШТЕ ЗБОРУВААТ МАКЕДОНСКИ, ЏАБЕ ОБИДИТЕ ОСТРОВОТ СВЕТИ АХИЛ ВО ПРЕСПА ДА СЕ ПРИКАЖЕ КАКО ДЕЛ ОД БУГАРСКАТА ИСТОРИЈА

ЖИТЕЛИТЕ УШТЕ ЗБОРУВААТ МАКЕДОНСКИ, ЏАБЕ ОБИДИТЕ ОСТРОВОТ СВЕТИ АХИЛ ВО ПРЕСПА ДА СЕ ПРИКАЖЕ КАКО ДЕЛ ОД БУГАРСКАТА ИСТОРИЈА

„Градбата е од 10 век, направена од мајстори градители од Лариса по нарачка на царот на Бугарите Самоил“. Ова е само фрагмент од записот поставен на и ...
БИТОЛСКИТЕ ВЛАСИ СО НОВА ИНИЦИЈАТИВА ОД СОЛУН ДА СЕ ВРАТАТ ПОСМРТНИТЕ ОСТАНКИ НА ЈАНАКИ МАНАКИ, ЗА ДА ПОЧИВА ЗАЕДНО СО БРАТ МУ МИЛТОН ВО БИТОЛА

БИТОЛСКИТЕ ВЛАСИ СО НОВА ИНИЦИЈАТИВА ОД СОЛУН ДА СЕ ВРАТАТ ПОСМРТНИТЕ ОСТАНКИ НА ЈАНАКИ МАНАКИ, ЗА ДА ПОЧИВА ЗАЕДНО СО БРАТ МУ МИЛТОН ВО БИТОЛА

Посмртните останки на Јанаки Манаки (1878-1954), кој заедно со брат му Милтон беа први сниматели на Балканот, да се донесат во Битола,  е долгогодишна ...
АКО КАЖАМ КАЈ Е ГРОБОТ НА АЛЕКСАНДАР ЌЕ ПОЧНЕ ТРЕТА СВЕТСКА ВОЈНА, ВЕЛИ АРХЕОЛОГОТ ПАСКО КУЗМАН

АКО КАЖАМ КАЈ Е ГРОБОТ НА АЛЕКСАНДАР ЌЕ ПОЧНЕ ТРЕТА СВЕТСКА ВОЈНА, ВЕЛИ АРХЕОЛОГОТ ПАСКО КУЗМАН

„По сите истражувања и проучувања што ги вршев годиниве, слободно можам да кажам дека знам каде е гробот на Александар Македонски, ама во овие моменти ...
ШТИПЈАНЕЦ СТАНУВА И СИ ЛЕГНУВА СО СЛИКАТА НА ТИТО

ШТИПЈАНЕЦ СТАНУВА И СИ ЛЕГНУВА СО СЛИКАТА НА ТИТО

Штипскиот пензионер Стојче Василев, по смртта на Јосип Броз Тито постојано ја посетува Куќата на цвеќето во Белград каде се поклонува пред гробот на Т ...
МАКРОН И МАТАРЕЛА ЗАЕДНО ЈА ПРОСЛАВИЈА 500-ГОДИШНИНАТА ОД СМРТТА НА ДА ВИНЧИ

МАКРОН И МАТАРЕЛА ЗАЕДНО ЈА ПРОСЛАВИЈА 500-ГОДИШНИНАТА ОД СМРТТА НА ДА ВИНЧИ

Претседателите на Франција и на Италија Емануел Макрон и Серџо Матарела денес го посетија гробот на италијанскиот ренесансен гениј Леонардо да Винчи в ...
1 2 10 / 13 НАПИСИ