Таг: Хаг

КОСОВСКИОТ ПРЕТСЕДАТЕЛ ТАЧИ ПОДНЕСЕ ОСТАВКА ОТКАКО ХАГ ГО ПОТВРДИ ОБВИНЕНИЕТО ПРОТИВ НЕГО

КОСОВСКИОТ ПРЕТСЕДАТЕЛ ТАЧИ ПОДНЕСЕ ОСТАВКА ОТКАКО ХАГ ГО ПОТВРДИ ОБВИНЕНИЕТО ПРОТИВ НЕГО

Хашим Тачи објави дека се повлекува од функцијата претседател на Косово откако Специјалното обвинителство во Хаг го потврди обвинението против него. Т ...
ХАШКИОТ СУД ПРЕСУДИ ДЕКА ХЕЗБОЛАХ И СИРИЈА НЕ БИЛЕ ВМЕШАНИ ВО УБИСТВОТО НА БИВШИОТ ЛИБАНСКИ ПРЕМИЕР ХАРИРИ ВО 2005

ХАШКИОТ СУД ПРЕСУДИ ДЕКА ХЕЗБОЛАХ И СИРИЈА НЕ БИЛЕ ВМЕШАНИ ВО УБИСТВОТО НА БИВШИОТ ЛИБАНСКИ ПРЕМИЕР ХАРИРИ ВО 2005

Нема докази дека водството на Хезболах или сириската влада биле вмешани во убиството на поранешниот либански премиер Рафик Харири во 2005 година, обја ...
ПАЃА ВЛАДА

ПАЃА ВЛАДА

1 Им се чудам на паметот на овие од СДСМ. И тие се вклучија во расправата за потребите од реформи на ВМРО-ДПМНЕ. Толку ли немаат други гајлиња во живо ...
ХАГ ПОКРЕНА ОБВИНЕНИЕ ЗА ВОЕНИ ЗЛОСТОРСТВА ПРОТИВ КОСОВСКИОТ ПРЕТСЕДАТЕЛ ХАШИМ ТАЧИ

ХАГ ПОКРЕНА ОБВИНЕНИЕ ЗА ВОЕНИ ЗЛОСТОРСТВА ПРОТИВ КОСОВСКИОТ ПРЕТСЕДАТЕЛ ХАШИМ ТАЧИ

Косовскиот претседател Хашим Тачи е обвинет за воени злосторства од Специјалното меѓународно обвинителство во Хаг. „Тачи и уште деветмина се кримин ...
КОСОВСКИОТ ПРЕМИЕР РАМУШ ХАРАДИНАЈ ПОДНЕСЕ ОСТАВКА ОТИ Е ПОВИКАН ПРЕД ХАШКИОТ СУД КАКО ОСОМНИЧЕН

КОСОВСКИОТ ПРЕМИЕР РАМУШ ХАРАДИНАЈ ПОДНЕСЕ ОСТАВКА ОТИ Е ПОВИКАН ПРЕД ХАШКИОТ СУД КАКО ОСОМНИЧЕН

Косовскиот премиер Рамуш Харадинај денеска поднесе оставка на функцијата, за време на оддржување на седница на косовската Влада, јави Бота сот. „Ос ...
РАТКО МЛАДИЌ ОСУДЕН НА ДОЖИВОТЕН ЗАТВОР

РАТКО МЛАДИЌ ОСУДЕН НА ДОЖИВОТЕН ЗАТВОР

Хашкиот суд за воени злосторства му изрече доживотна казна затвор на воениот командант на војската на Република Српска, Ратко Младиќ, ставајќи точка н ...
МАКЕДОНИЈА И ХОЛАНДИЈА ПОТПИШАА ДЕКЛАРАЦИЈА ЗА ПAРТНЕРСТВО И СОРАБОТКА

МАКЕДОНИЈА И ХОЛАНДИЈА ПОТПИШАА ДЕКЛАРАЦИЈА ЗА ПAРТНЕРСТВО И СОРАБОТКА

Декларација за партнерство и сорботка меѓу Македонија и Кралството Холандија потпишаа министерот за надворешни работи Никола Димитров и неговиот холан ...
ШАРЕНО ПИСМО ОД ХАГ СО ПОДДРШКА ЗА ШАРЕНАТА РЕВОЛУЦИЈА

ШАРЕНО ПИСМО ОД ХАГ СО ПОДДРШКА ЗА ШАРЕНАТА РЕВОЛУЦИЈА

Група македонски граѓани што живеат во Холандија, вчера до Амбасадата на Македонија во Хаг испратија писмо со кое изразија целосна поддршка на отпорот ...
ХАГ ГО ОСЛОБОДИ ШЕШЕЉ

ХАГ ГО ОСЛОБОДИ ШЕШЕЉ

Поранешниот заменик премиер на Србија, Воислав Шешењ не е виновен за злосторства против човештвото во Хрватска и во Босна, извршени во периодот од 199 ...
9 / 9 НАПИСИ